Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„След края на историята“ с доц. Александър Сивилов:

Диктатори и демокрация

Доц. Александър Сивилов
Снимка: Стопкадър, Bulgaria On Air

На 15 януари 1970 г. Муамар Кадафи става председател на Революционния команден съвет на Либия. Това е правителството, което идва на власт след преврата през септември 1969 г. и сваля подкрепяната от Италия и другите западни държави монархия в Либия.

Страната постепенно тръгва по пътя на арабския социализъм. Муамар Кадафи се превръща в идеолог на пан-арабския съюз, деколонизирането на Африка, а в „Зелената книга“ развива Третата универсална теория за форма на управление, която се позиционира между западния капитализъм и социализма от съветски тип.

Постепенно през 70-те години управлението в Либия прераства в едноличен режим. Стремежите на Кадафи да влияе в арабския свят не се оправдават и той се насочва към цяла Африка. Успява да застане в основата на Африканския съюз, който е учреден през 2001 г. Противопоставянето му със Запада довежда до подкрепата на либийските власти за терористични организации като Ирландската републиканска армия, баските националисти от ЕТА, италианските Червени бригади. Тайните служби на самата Джамахирия също провеждат редица терористични атаки, като най-известната от тях е взривяването на самолета на компанията Пан Ам над Локърби през 1988 г.

По време на неговото управление Либия се превръща в една от най-богатите и бързо развиващи се държави в Африка. Национализирането на нефтените находища освобождава огромни ресурси, които през 80-те години дават огромни средства, насочени към обществото. В това време много от племената, които все още живеят в глинени колиби, получават от държавата обзаведени жилища в големите градове.

Правителството инвестира в развитието на здравеопазването и образованието. Стандартът на живот се повишава неимоверно. Средства са вложени в мащабни проекти като Великата ръкотворна река. Това е система от над 2800 километра подземни резервоари и тръби, които снабдяват с вода пустинни градове като Триполи, Бенгази и Сирт и създава условия за отвоюване на земи от пустинята Сахара. Преди гражданската война от 2011 г. тя е арабската държава с най-висок индекс на човешко развитие, номинално най-висок БВП в Африка и един от най-високите образователни индекси на континента.

В същото време режимът на Кадафи става все по-репресивен, за да може да удържи различните либийски племена и да не допусне оспорване на властта му.

Подобна стъпка помнят и всички българи, когато през 1999 г. в страната бяха арестувани с лъжливи обвинения българските медици. Те бяха изкупителна жертва заради започналата епидемия от ХИВ и послужиха като политически инструмент за по-бързо излизане от изолацията със Запада. Либийският диктатор доказва, че е политик, който използва всякакви средства, за да постигне своите цели.

Така през новото хилядолетие Либия се оказа търсен партньор от повечето западни правителства. САЩ, Великобритания, Италия и Франция развиват много широки контакти с правителството на Кадафи. През 2008 г. той обявява политическа реформа, която трябва да доведе до демократизация и провеждане на избори за министър-председател.

Всичко това така и не се състои, защото през 2011 г. започва Арабската пролет. Тя не подмина и Либия, като я вкара в гражданска война. Нейният изход беше неясен, защото подкрепата за правителството и диктатора оставаха много силни в по-голямата част от страната. Изведнъж доскорошните външни съюзници обявиха, че ще се борят за защита на демокрацията. Използването на въоръжени сили срещу протестите предизвика реакция на ООН.

Голяма част от правителството мина на страната на протестиращите, но постепенно силите на Кадафи налагат контрол над по-голямата част от страната. ООН приема резолюция 1973, с която налага забрана за полети над Либия, но на 19 март силите на САЩ и Франция започват операция срещу властта в Джамахирията. На 20 октомври, след въздушни удари на НАТО по конвоя на либийския лидер, Муамар Кадафи е заловен и убит от разгневена тълпа въстаници. Неговото тяло и това на сина му са изложени на показ в промишлен хладилник в град Мисрата. За Либия би трябвало да настъпи демокрацията, но всъщност държавата се разпада. Водоснабдяването е унищожено още с първите удари на западните самолети, а до днес войната в страната продължава.

Заради това управлението на авторитарни лидери и диктатори днес започва да изглежда все по-привлекателно. Сигурността и силата на държавата стават контрапункт на разбирането за управление от народа. Ето Ирак, Афганистан и още безброй примери. Преди дни в северен Казахстан хората се радваха, че оцеля правителството, за да не дойдат мародерите, които разграбиха старата столица Алма – Ата. Те забравят, че протеста започна като социален и някой го овладя. Отнякъде изпълзяха групи наемници, които окървавиха всичко.

Държавите, които налагат демокрация се оказва, че работят срещу нея. В повечето случаи те носят хаос, който унищожава нормалния живот. Дори и в тези либерални държави излиза, че демокрацията е само за избрани, за тези които могат да се възползват от нея – да платят за избирането на поредния президент или сенатор. За тези, които могат да натиснат за едно малко превратче, което да даде нефт за бизнеса им.

Изведнъж идеята за власт на обикновените хора се оказва опорочена, защото просто те никога не са допускани до нея. Масата се управлява лесно когато не е образована и не разбира какво се случва наистина. Тогава тя е маса, която се води и търси своя силен месия, а възможността сама да взима решения я плаши. Ето как самообявените демократите ще погребат демокрацията, точно както погребват всички, които мислят различно от тях. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Руските войски са превзели град Украинск в Донбас

Руските войски са превзели град Украинск в Донбас, твърдят от министерството на отбраната в Москва. От украинския генерален щаб не потвърждават тази информация, а в сводката си от тази сутрин съобщават, че боевете в района продължават.  До войната Украинск бе миньорско градче с малко повече от 10 хиляди жители.  Днес отбраната му е част от по-мащабната..

публикувано на 17.09.24 в 21:00
Бойко Борисов

Бойко Борисов: Ресорът, който получи Екатерина Захариева, е важен за България

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов беше категоричен, че ресорът, който получи Екатерина Захариева, е важен за България. Той напомни, че кандидатурата на Захариева е предпочетена през тази на "Продължаваме промяната - Демократична България". "Така ли се дава на една държава на излъчения от най-голямата ѝ партия такива ресори на най-водещи европейски позиции,..

публикувано на 17.09.24 в 20:13
Снимката е илюстративна.

Човек е загинал при пожар в столичния квартал "Младост 3"

Човек е загинал при пожар в София.  Сигналът за инцидента в столичния квартал "Младост 3" е получен във вечерните часове. От Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" уточниха, че става въпрос за пожар в апартамент. На място са били изпратени четири противопожарни автомобила, които са погасили огъня. От пожарната съобщиха, че има..

публикувано на 17.09.24 в 20:07
Вицепрезидентът Илияна Йотова.

Вицепрезидентът изрази разочарование от ресора, определен за България в новата ЕК

Вицепрезидентът Илияна Йотова пожела успех на кандидата за български еврокомисар Екатерина Захариева. При разпределението на ресорите в новата Еврокомисия България получи "Стартиращи предприятия, изследвания и иновации". Йотова изрази разочарование от ресора, определен за страната ни, защото е очаквала България да получи някой от по-ресурсните..

публикувано на 17.09.24 в 20:05
Снимката е илюстративна.

Голям пожар в рафинерия в Гърция, служителите са евакуирани

Огромен пожар в рафинерия  на гръцката компания "Мотор Ойл" гори  в района на град Агиос Теодорос, който се намира на около 60 км югозападно от Атина, съобщават местни медии. В гасенето участват 17 противопожарни автомобила и 47 огнеборци. На място има и противопожарни екипи на рафинерията. В готовност са и три самолета, в случай, че стихията..

публикувано на 17.09.24 в 19:48
Владимир Малинов

"Булгартрансгаз" и ЕСО ще бъдат отделени в нов холдинг към Министерството на енергетиката

Държавните оператори "Булгартрансгаз" и Електроенергийният системен оператор ще бъдат отделени в нов холдинг към Министерството на енергетиката, съобщи служебният министър Владимир Малинов пред депутати. Промяната е съгласувана с Европейската комисия и ще бъде заложена в Плана за възстановяване и устойчивост.  България ще предложи "Булгартрансгаз" и ЕСО..

публикувано на 17.09.24 в 19:34
Протоколът за увеличение на капитала на

Капиталът на "Български пощи" се увеличава с 50 милиона лева

Капиталът на "Български пощи" ще бъде увеличен с 50 милиона лева. Тази стъпка е важна за оздравяването, подобряването на ликвидността и платежоспособността на дружеството, поясняват от Министерството на транспорта и съобщенията.  С увеличаването на капитала "Български пощи" ще имат възможността да получават от държавния бюджет действително..

публикувано на 17.09.24 в 19:26