Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фабиан Хофман: Без ядрен заряд "Орешник" е по-ефективен политически, отколкото военно

| Интервю
Ракети ATACMS - илюстративна снимка
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след изборите в САЩ, в периода на безвластие между двама президенти там, се случва точно това.

Напразна и анахронично нелепа се оказа телефонната дипломация на германския канцлер. Два дни след като Олаф Шолц реши след двугодишно прекъсване да се обади на Владимир Путин, Путин нареди най-мащабната бомбардировка на Украйна от миналия декември досега. За да доразруши преди зимата каквото е останало от украинските топлоцентрали. Десетки загинаха при ракетни, бомбени и дронни удари над Суми, Одеса, Глухив.

В отговор на това, или по-скоро на севернокорейските войски, които Путин съсредоточи в Курск, Джо Байдън най-сетне разреши удари с балистични ракети ATACMS срещу цели на руска територия. Но се погрижи в Москва да разберат предварително за това чрез анонимни податки в "Ню Йорк Таймс" и други медии. Във вторник Путин утвърди променената доктрина, според която Москва може да отговори с ядрено оръжие дори на конвенционална атака от неядрена сила, ако бъде подкрепена от други ядрени сили. В Киев и Вашингтон не бяха впечатлени: на същия и следващия ден последваха първите удари в Брянска и Курска област. Украинските сили използваха и британските ракети Storm Shadow.

Ако Storm Shadow и ATACMS имат към 250-300 километра обсег, в четвъртък Путин отговори с хиперзвукова балистична ракета с двадесет пъти по-голям обсег, заредена с множество бойни глави. Потърпевш бе украинският град Днипро. Същата вечер руският президент обяви по телевизията "изпитанието в бойни условия" за успешно и обеща още такива "изпитания". Закани се и с удари по страните, разрешили оръжието им да бъде използвано срещу Русия.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски призова света да реагира. Един от най-верните му съюзници - премиерът на Полша Доналд Туск, заговори за реална опасност от глобална война. Във вторник се събира извънредно съветът Украйна - НАТО. Киев настоява партньорите да укрепят противовъздушната му отбрана.

Ще реагира ли Европа или ще остане вцепенена от руския страх? Ще докаже ли, че безвластието зад Океана не означава безвластие на Стария континент? Първото условие е да си даде сметка какво точно се случи в ранните часове на 21 ноември в покрайнините на Днипро.

Поредица от огнени снопове – така изглеждаше ударът от балистична ракета с шест бойни глави, който озари Днепър малко преди разсъмване на 21 ноември. Според украинското разузнаване не повече от 15 минути са били необходими на ракетата "Орешник" да измине по изопната траектория 800-те километра от полигона си Капустин Яр в Астраханска област до украинския град Днипро като миг преди да се забие е надхвърлила 11 пъти скоростта на звука - повече от 13 хиляди километра в час.

Според говорителка на Пентагона "Орешник" представлява разработка на основата на междуконтинентална ракета RS-26. Поразен, по думите на Владимир Путин, е бил "един от най-големите и известни още от съветски времена промишлени комплекси, където сега се произвежда ракетна техника и друго въоръжение" – предприятието "Южмаш". Руският лидер обяви атаката за пълен успех. Доколко можем да му вярваме?

Фабиан Хофман – изследовател от Университета на Осло и един от авторитетните познавачи на ракетните технологии на Запад – не забелязва да са постигнати значителни поражения. И това никак не го изненадва:

"От военна гледна точка ударът не беше много успешен. Просто защото тази ракетна система е базирана на по-стар руски, дори съветки дизайн. Предназначена е за нанасяне на удари с ядрени бойни глави, за което не е необходима голяма точност. В случая бойният товар беше конвенционален и недостатъчната точност е ограничила ефективността на удара".

"Виж в политически смисъл ефектът върху европейските страни и Съединените щати беше много по-значим предвид лавината от вестникарски заглавия за междуконтинентални балистични ракети и за ядрена заплаха".

В телевизионните си изяви през последните дни Путин подчерта нееднократно, че "Орешник" не може да бъде прехванат от никоя противовъздушна система по света. Налага се въпросът как така вече близо три години Руската федерация не е използвала толкова ефективно оръжие срещу непреклонния си противник.

"Предполагам, че е зависело от това кога ще бъде завършена разработката на системата - модификацията ѝ от стария вариант. Може и това да не е станало в последния момент, но руснаците е трябвало да изчакат случай, в който им се налага да отвръщат на удари със западни ракети на тяхна територия", казва Хофман.

Стряскащото е, че оръжие като "Орешник" е предназначено именно за пренасяне на ядрен боен заряд. При ядрен удар пропуск с няколкостотин метра наистина не е от особено значение. Стряскащо е също така, че, макар и според украинското разузнаване да разполага към момента само с десетина такива ракети, Путин нареди снощи началото на серийното му производство. Може ли да има ефективна защита срещу "Орешник" и подобни нему системи?

Според Хофман "несъмнено е възможна ефективна отбрана срещу "Орешник", но за това са необходими специални противоракетни системи. "Пейтриът" например не е оптимизиран точно за този тип заплаха. Необходими са ракети с далечен радиус на ефективност, като "Arrow 3", THAAD - за надатмосферно прехващане, или най-добре SM-3. Украйна обаче в момента не разполага с такива".

В условията на крайна несигурност дали и доколко новият американски президент ще подкрепи Киев в битката с Москва, позицията на Европа става ключова. Предупрежденията от Кремъл изглеждат насочени именно към европейците. Новата ракета е неотразима за противовъздушната система, която американците и съюзниците им градят сега в Европа, подчерта Путин в четвъртък вечерта. И вчера командирът на ракетните стратегически войски Сергей Каракаев изпусна, едва ли случайно, фразата, че новата ракета може да порази цели на целия континент.

Фабиан Хофман изтъква, че не бива да реагираме пресилено.

"Трябва да е ясно, че има огромна, наистина огромна разлика между просто използването на тази ракета и нанасянето на ядрен удар с такава. Затова според мен нищо не се е променило фундаментално. Не е в интерес на руснаците да ескалират до такава степен. Войната в момента се развива доста добре за тях. Защо им е да поемат огромен риск с употреба на ядрено оръжие!?".

Ескалацията си има предел - както си пролича от факта, че руснаците информираха предварително САЩ за удара по Днипро.

"Русия просто се опитва да сплаши и Украйна, и западните ѝ партньори. Но общата картина не се променя. И е добре да поддържаме курса и да подкрепяме Украйна с каквото е по силите ни", смята Фабиан Хофман.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Беларус Александър Лукашенко

Лукашенко: За нищо не съжалявам

Президентът на Беларус Александър Лукашенко заяви, че не съжалява, че е предоставил територията на страната като плацдарм за началото на руската инвазия в Украйна.  "За нищо не съжалявам," подчерта 70-годишният авторитарен лидер, който на днешното гласуване се опитва да си осигури седми президентски мандат след повече от 30 години на власт в бившата..

публикувано на 26.01.25 в 17:46

"Сънди таймс": Ако Дания реши да продава Гренландия, първо трябва да я предложи на Великобритания

Ако Дания реши да продава Гренландия, първо трябва да я предложи на Обединеното кралство, а не на Съединените щати, пише "Сънди таймс“, като се позовава на споразумение от 1917 година. Тръмп вярва, че САЩ ще получат контрол над Гренландия В интервю за "Сънди таймс“ Том Хьойем, представител на Дания в Гренландия от 1982 до 1987..

публикувано на 26.01.25 в 17:32
Снимката е илюстративна, архив.

Общинският инвитро фонд в Троян е подпомогнал финансово 94 двойки, рoдени са 22 бебета

За 12 години  от създаването му общинският фонд за асистирана репродукция  в Троян е подпомогнал финансово 94  семейства или двойки, като рoдените бебета са 22. Средствата, с които се подпомагат инвитро процедури се осигуряват от  дарения и от общинския бюджет, поясни кметът на Троян Донка Михайлова. "Малко над 20% от двойките, които сме..

публикувано на 26.01.25 в 17:04

Обезопасяват с мрежи рискови участъци по пътната мрежа в Кюстендилско

Рискови участъци по пътищата между населените места в община Кюстендил ще бъдат обезопасени с мрежи. Пореден протест на кюстендилци срещу институциите след катастрофата край Ябълково Общината ще финансира и монтирането на мрежа от двете страни на еднокилометров участък от пътя при село Ябълково, където преди около месец след катастрофа с..

публикувано на 26.01.25 в 16:46

Русия съобщи, че е завладяла още едно село в Донецка област

Руските сили са завладели още едно село в украинската Донецка област, съобщи руското министерство на отбраната, цитирано от Ройтерс. Москва обяви също, че системи за противовъздушна отбрана са унищожили 15 украински дрона над Русия и два морски дрона в Черно море. Осем дрона са били свалени над Рязанска област, шест са били унищожени в Курска..

публикувано на 26.01.25 в 16:13

Външният министър проведе разговор с премиера и първи дипломат на Катар

Министърът на външните работи Георг Георгиев е разговарял по телефона с министър-председателя и министър на външните работи на Катар Мохамед бин Абдулрахман Ал-Тани, съобщиха от пресслужбата на Министерството на външните работи (МВнР).   Георгиев е дал висока оценка на продължаващите интензивни усилия на Катар за насърчаване на мира в Близкия Изток,..

публикувано на 26.01.25 в 16:07

С възстановка в Кюстендил честваха 147 години от Освобождението на града

Стотици кюстендилци гледаха възстановката по събитията отпреди 147 години - Освобождението на града. Така започна културната програма във връзка с годишнината от Освобождението на Кюстендил, станало на 29 януари 1878 година. Инициативата е на НЧ "Ген. Вл. Заимов“ и е подкрепена от Общината. Според архивите и историческите извори..

публикувано на 26.01.25 в 15:06