Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Въпросът за войната се превръща в личен за всеки от лидерите"

Валерий Тодоров: Справедлив мир за Украйна няма да има!

"Европа плаща войната, т.е. подкрепя Украйна, но тя ще трябва да плати висока цена и за мира", категоричен е журналистът

| Интервю
Валерий Тодоров
Снимка: Ани Петрова
Чуй новината! Чуй новината:

Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди всички" той коментира планираните за днес срещи в Париж и Рияд относно ситуацията в Украйна и плановете на САЩ.

"Вече е очевидно, че Украйна ще загуби територии - това също ще бъде част от сделката. Крайните условия на Русия поставят много трудна рамка за тези преговори. Смяната на подхода към конфликта изобщо също предизвика реакции и проблеми, които в момента Европа не е в състояние да разреши с единна позиция. Ако досега тезата беше, че не бива да се допуска Русия да победи - ясно е, че победител не може да има. Проблемът е в това, че не може да се формулира кое би могло да бъде победа и всъщност кое е по-важно в момента - да продължи войната или мирът. Друг е въпросът кой ще плаща войната и кой ще плаща мира", изказа мнението си журналистът. 

По думите му условията, които се поставят от Русия - Украйна да не бъде член на НАТО, да бъде въведен праг на въоръженията, загубата на територии, са неприемливи за Европа. Според него Европа се е ангажирала прекалено много в конфликта

"Европа е в затруднено положение, защото очевидно се влиза в друга фаза на европейската сигурност. САЩ, които досега бяха гарант, сега казва "Който иска гаранции, да си ги плати". Започва търговия с влияние, с гаранциите, въобще търговия с този конфликт. Тръмп по начало гледа към политиката с търговски нюх. Европа има далеч повече тревоги. Перспективата за Европа няма да е много благоприятна. Европа плаща в момента войната, т.е. подкрепя Украйна, но тя ще трябва да плати висока цена и за мира". 
Въпросът за войната се превръща в личен за всеки от лидерите, смята Валерий Тодоров. 

Той изтъкна и факта, че има и вътрешна опозиция в Украйна и различни гледни точки за това как да изглежда мирът и споразумението за Украйна. Според него има доста въпроси за това кой би могъл да подпише мира.

"Ако Русия не признае легитимността на Зеленски, защото той е с изтекъл президентски мандат. Една нелегитимност може да бъде оспорена от всяка от страните и да породи следващи въпроси". 

По думите му въпросът за избори в Украйна е много сложен. От една страна те са необходими за легитимиране на подписите под споразумението, но от друга страна ще е изключително трудно да бъдат осъществени, обясни журналистът. 

Главният въпрос, който ще бъде обсъждан и в Париж, е как ще се развива сътрудничеството между САЩ и Европа - дали ще е евроатлантическо или трансатлантическо, и дали европейците ще могат да изработят единна линия, коментира също Тодоров. 

"Европа сама се постави в подчинено положение. Сега ще се опита да навакса. Въпросът опира до бъдещото лидерство на самата Европа и до това кои да бъдат лидери в Европа". 

Цялото интервю на Силвия Великова с Валерий Тодоров в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Галя Викьова, заместник изпълнителен директор на БАБХ

Междуинституционални и нормативни проблеми възпрепятстват борбата с разпространението на райски газ

Междуинституционални и нормативни проблеми възпрепятстват ефективната борба с разпространението на райски газ. Това стана ясно по време на заседанието на временната парламентарна   комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на диазотен оксид  и наркотични вещества. Единствените обекти, които имат право да..

публикувано на 08.04.25 в 18:14

Руската Дума ратифицира споразумението за стратегическо партньорство между Русия и Иран

Руската Държавна дума единодушно ратифицира внесения от президента Владимир Путин Договор на всеобхватно стратегическо партньорство между Русия и Иран. Документът беше подписан през януари в Москва от президентите на двете страни. За разлика от аналогичното споразумение на Русия със Северна Корея, договорът с Иран не предвижда оказването на военна помощ...

публикувано на 08.04.25 в 17:44
Елвира Набиулина, управител на РЦБ

Набиулина: Основен риск за руската икономика е поевтиняването на петрола заради търговските войни

Поевтиняване на петрола като резултата от търговските войни е основният риск за руската икономика. Това заяви председателят на Централната банка на Русия Елвира Набуилина на среща в Държавната дума с депутати от Комунистическата партия, съобщават руски медии и информационни агенции. "Винаги се подготвяме за подобни рискове и следим..

публикувано на 08.04.25 в 17:38

Росен Желязков: Еврозоната не е самоцел, а начин да се изсветли икономиката

"Еврозоната не е просто самоцел. Въвеждането на еврото е начин да се изсветли икономиката, начин да излязат на светло всички недекларирани ресурси, които се изчисляват на десетки милиарди недекларирани левове, които не са заплатили своите данъци". Това заяви премиерът Росен Желязков.  "Това е ясен подход за това, че нашата държава ще бъде..

публикувано на 08.04.25 в 17:19

Инж. Румен Йовчев: Има пътища, ремонтирани през 1996 и 1997 г., и също сме ги забравили

Проблем в държавата е и ритмичното осигуряване на местата. Имаме 20 000 км пътна мрежа, асфалтът при нашите условия издържа 10 години и трябва да го ремонтираме. Това означава 2000 км годишно, или 2,5 млрд. лева  годишно да се осигуряват. Има пътища, ремонтирани през 1996 и 1997 г., и също сме ги забравили. Не може така да имаме хубави..

публикувано на 08.04.25 в 17:19
Министър-председателят Росен Желязков представи мерките за подобряване на пътната безопасност

Тол камерите ще бъдат използвани за контрол на скоростта по пътищата

"Това съвещание беше като реакция на трагичния инцидент, при който загина дете и усещането на обществото, че има много нерешени проблеми, които са свързани с пътната безопасност ". Това каза министър-председателят Росен Желязков след края на съвещанието на тема "Пътна безопасност".  Росен Желязков: Ще обсъдим пътната безопасност и контрола по..

публикувано на 08.04.25 в 17:08
Осоговска планина

Планира се изграждане на ветроенергиен парк в Осоговската планина

Софийско дружество иска да изгради ветроенергиен парк в Осоговската планина, като предложението ще се обсъжда на предстоящо заседание на Общинския съвет в Кюстендил. Още отсега обаче има реакции от страна на планинари и природозащитници, че такова изграждане ще съсипе този дял на планината, като терените попадат и в "Натура 2000".  Според..

публикувано на 08.04.25 в 17:06