Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старите истории на културния елит на Велико Търново стават негово бъдеще

Снимка: Здравка Маслянкова

За да има бъдеще, трябва да се знае историята – така е и със сградите, казват от Пространството за културни и социални събития ТаМ, което преди няколко месеца получи от Община Велико Търново партерния етаж от сградата на Клуба на дейците на културата в старопрестолния град и започна да я ремонтира и възражда за нов културен живот. 

С подкрепата на фонд „Култура“ историите от миналото на сградата, паметник на културата, строена преди повече от век, и нейния живот като културна организация ще бъдат изследвани и събрани в дигитален двуезичен архив, разказва Галин Попов от клуб ТаМ, стопанисващ стария Клуб на културните дейци във Велико Търново: 

„Какъв живот е имала, по какъв начин членовете на клуба са били приемани, защо мястото се налага да приключи дейност, какво се случва след това. Това е една история, от която ние може да научим много неща за начина, по който се управлява културата. И е много добре да започнем да пълним тази дупка, която се образува от историята, която се разказва за преди векове и живота, който живеем днес, точно с такъв тип лични и задълбочени проучвания“. 


Клубът на дейците на културата във Велико Търново е функционирал като културно средище три десетилетия до 1993-а година. След това общинският имот сменя няколко наематели, а в последните години разрухата беше единственият обитател в емблематичната сграда на улица „Велчо Джамджията“ 16 до Колюфичевата църква „Св. св. Константин и Елена“ в старата столица. Не винаги е било така, разказват от клуб ТаМ: 

„С великотърновския клуб са свързани имената на писатели като Андрей Гуляшки, Николай Хайтов, Васил Попов, Дончо Цончев, Антон Дончев, на поетите Младен Исаев, Павел Матев, Дамян Дамянов, Блага Димитрова, Матей Шопкин, на литературните критици Ефрем Карамфилов, Тодор Абазов, Стефан Коларов, Атанас Свиленов, Енчо Мутафов“. 

От ТаМ поканиха великотърновци, които имат лични истории, документи и снимки за миналото на Клуба на културните дейци да ги разкажат. 

„Там се влизаше със специален пропуск, а творческите срещи винаги завършваха в бирхалето“, разказва Йордан Паунов, син на един от първите съдържатели на клубното заведение: 

„Серафим Северняк беше редовен, Петър Слабаков от артистите, Петър Чернев. С писателя Димитър Манов много неща сме си споделяли. Всяка вечер си бяхме там. Серафим хубаво пееше. Кубинци са идвали тук. Даже имаше автографи по тухлите. Просто си ни беше хубаво. Приятни компании, весели хора преди 40 години“. 

Творческата бохема на Велико Търново се събираше и на срещи, поставяха се интересни спектакли в клуба до църквата на Колю Фичето, спомня си бившият фотограф Венцислав Илиев: 

„Едно такова крупно събитие, което си спомням в по-последните години, тогава църквата беше в ремонт и имаше скелета, които бяха от двора на клуба по покрива на църквата, тогава се прави моноспектакъл на един актьор от театър, три вечери“. 

 

Сред най-активните в срещите си в Клуба на дейците на културата бяха художниците, разказа творецът Галина Цветкова:  

„Моят пропуск за там беше Цанко Петров, преподавател по история на изкуството във Великотърновския университет. Той се обитаваше изключително от художници, караха се, сърдеха се и пак там се събираха. Трудно беше влизането, не можеше кой да е да влезе. Галерийното, кръчмарското пространство стените бяха поддържани с най-различни изяви. Спомням си на Никола Хаджитанев изложби там. Последната, която си спомням, е на Стефан Лютаков – изложба с едни кончета, бяха естетски, чувствени. Лично аз съм имала портрет, нарисуван върху стената от Георги Райчев в една такава неформална, пиянска вечер, с химикал и стоеше дълго време, докато лека-полека в първите години на демокрацията всичко започна да се разпада“. 

Историите на великотърновци, свързани с миналото на Клуба на дейците на културата, ще бъдат записани и обработени от д-р Зорница Драганова от Института по философия и социология към БАН:  

„Личните истории, микроисториите на хората и общностите са всъщност социалната история на един град. Това е живата тъкан, паметта, която живее през поколенията и през хората. Това е един начин да разберем въобще културния контекст, социалната история на един град, за да разберем себе си, за да разбираме нашата социална реалност“. 

В изследването на клуба на дейците на културата се включва и архитектът по паметници на културата Веселин Алексиев: 

„Това е била една сграда, ключова за културния живот на града, което предполага, че е кипял много живот, а когато кипи живот, една сграда постоянно се променя във времето. Ще се опитам да направя периодизация за развитието на сградата през годините с цел бъдещите намеси да бъдат от една страна щадящи, от друга – автентични, за да запази тя духът си такъв, какъвто е редно да бъде“. 


Събирането на историите от миналото на клуба не е самоцелно, те ще бъдат дигитализирани и превърнати в артистични творби, които ще прелеят в настоящето и бъдещето на културното пространство, разказа новият стопанин на клуба Галин Попов: 

„След като архивът бъде създаден, надяваме се в края на април месец да ви го представим, сме поканили 10 артиста, които през 2022 година да създадат нашата културна програма. Артистите да работят с тъканта на сградата, с историите на сградата и ще направят културните си събития, базирани върху информацията и интересните факти, които ги вдъхновят от архива. Важното е да бъде въвлечена местната общност в създаването на тези събития“. 

Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протести в Париж - про- и контра Палестина

Пропалестинска демонстрация и протест срещу антисемитизма са обявени в Париж тази вечер - ден преди мача Израел-Франция, който ще се състои на "Стад дьо Франс" при извънредни мерки за сигурност. Шествие в подкрепа на палестинците се събира тази вечер в центъра на Париж в посока към Площада на Републиката. Организатори са леви политически..

публикувано на 13.11.24 в 22:21

Румънският сенат одобри покупката на 32 американски F-35

Със 76 гласа “за” румънският Сенат (горната камара на парламента) прие закон за закупуване на 32 американски изтребителя от пето поколение F-35, считани за най-модерните в света, съобщава "Диджи24". Той бе одобрен вчера от Камарата на депутатите (долната камара на парламента), а Сенатът е решаващият орган в този случай. Предстои законът да..

публикувано на 13.11.24 в 22:09
Президентът на САЩ Джо Байдън (вдясно) и избраният за президент Доналд Тръмп - Белият дом ,Вашингтон, 13 ноември 2024

Байдън към Тръмп: Добре дошъл обратно

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп се срещна във Вашингтон с действащия държавен глава Джо Байдън за символична церемония, предназначена да покаже мирното предаване на властта. По време на срещата си в Овалния кабинет Джо Байдън и Доналд Тръмп се държаха като стари приятели, като се ръкуваха и размениха топли думи. С усмивка..

публикувано на 13.11.24 в 21:49
Снимката е илюстративна, архив.

Лошо време в Гърция, наводнени са пътища, спрени са влакове

Циклон с проливни валежи преминава през Гърция. Има наводнени пътища, а ж елезопътната компания прекрати движението на влакове заради свлачища.  Силно засегнати от циклона са островите в Йонийско море и Пелопонес. В Левкада, Корфу и Закинтос се наводниха пътища, приземни етажи и магазини. В Пелопонес нивото на водата достигна до половин метър на..

публикувано на 13.11.24 в 20:53

ОбС във Вълчедръм ще заседава отново, за да реши ще има ли местен референдум за ветропарк

Общинските съветници във Вълчедръм отложиха решение за провеждане на местен референдум за изграждането на ветрогенераторен парк. Сесията се проведе извънредно, тъй като областният управител върна предишното им решение, което бе да няма референдум Инициативен комитет внесе подписка в която над 700 жители на община Вълчедръм са против изграждането на..

публикувано на 13.11.24 в 20:43

Полша задържа гражданин на Беларус по подозрение за саботаж

Полските специални служби задържаха гражданин на Беларус, заподозрян в извършване на саботаж при опит за подпалване на сграда в Гданск.: Полша твърди, че ролята ѝ на разпределеителен център за доставки на оръжия за Украйна я е превърнала в мишена за шпиони, които се опитват да съберат информация за подкрепата за военните усилия на Киев, които участват и..

публикувано на 13.11.24 в 20:18
Сенатор Джон Тун от Южна Дакота.

Републиканецът Джон Тун ще бъде новият лидер на мнозинството в Сената на САЩ

Сенаторът от Републиканската партия в САЩ Джон Тун беше избран за лидер на мнозинството в Сената през следващите две години при управлението на президента Доналд Тръмп, предаде Ройтерс. Агенцията отбелязва, че републиканците са избрали добре познат вътрешен човек и са пренебрегнали натиска от страна на привържениците на Доналд Тръмп да изберат..

публикувано на 13.11.24 в 20:09