В края на 2021, поредната година на китайското проклятие за "интересни времена", и ние в "Изотопия" имахме нужда от равносметка. Поглеждайки към предаването, продължихме да колекционираме интересни гости, места и истории, които освен всичко ни помагат да осмислим и къде се намираме като общество. Използвахме малко баналния новогодишен повод, за да разпитаме петима от гостите ни през годината за времената, използваните и пропуснати възможности, както и какво да гледаме и четем. Дадохме им нещо като лексикон с едни и същи 5 въпроса. За да ни помогнат тези интересни хора с общи ориентири за настоящето и бъдещето.
Започваме с Антония Апостолова - писател, журналист и литературовед. На нея 2021 донесе завършването и издаването на първия й роман - "Нас, които ни няма". В Изотопия вече препоръчахме тази история за емоционалното порастване в един съществувал и съществуващ Бургас. А сега питаме Антония за други неща.
Естествено, нямаше как да пренебрегнем и погледа откъм сцената. През април младата актриса София Джустрова дойде в "Изотопия", за да отбележим Световния ден на изкуството, разказвайки за постановката "Бесове" в учебния театър на НАТФИЗ - сцена, която често предлага доста по-смели и интересни търсения от тези на "батковците".
"За мен един от съвременните истински будители на България беше генералният консул на България в Истанбул Ангел Ангелов, защото на него дължим реставрацията на българската Желязна църква край Босфора и възстановяването на дейността на Българското неделно училище в Истанбул , каза за БНР режисьорът Стилиян Иванов . "Възстановяването на..
Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..