Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лексикон за изпуснати влакове, свобода на словото, първи роман и кръстословици

В Изотопия поканихме отново 5 от любимите ни гости през 2021 и им зададохме 5 въпроса

| обновено на 17.01.22 в 14:28

В края на 2021, поредната година на китайското проклятие за "интересни времена", и ние в "Изотопия" имахме нужда от равносметка. Поглеждайки към предаването, продължихме да колекционираме интересни гости, места и истории, които освен всичко ни помагат да осмислим и къде се намираме като общество. Използвахме малко баналния новогодишен повод, за да разпитаме петима от гостите ни през годината за времената, използваните и пропуснати възможности, както и какво да гледаме и четем. Дадохме им нещо като лексикон с едни и същи 5 въпроса. За да ни помогнат тези интересни хора с общи ориентири за настоящето и бъдещето. 


Започваме с Антония Апостолова - писател, журналист и литературовед. На нея 2021 донесе завършването и издаването на първия й роман - "Нас, които ни няма". В Изотопия вече препоръчахме тази история за емоционалното порастване в един съществувал и съществуващ Бургас. А сега питаме Антония за други неща. 

Чавдар Николов
През миналата година "Изотопия" приветства и един добре познат невъзпитан карикатурист. Човек с къдрава коса и директен изказ, един от двигателите на сатиричното издание "Прас-прес" - разбира се, става дума за Чавдар Николов. Ето как той посрещна новогодишните ни пет въпроса.  


Естествено, нямаше как да пренебрегнем и погледа откъм сцената. През април младата актриса София Джустрова дойде в "Изотопия", за да отбележим Световния ден на изкуството, разказвайки за постановката "Бесове" в учебния театър на НАТФИЗ - сцена, която често предлага доста по-смели и интересни търсения от тези на "батковците".


Дойде ред на Ивайло Дончев. Насред лятото той ни разказа за хобито си да влиза и снима изоставени жилищни и индустриални постройки - т.нар. urbex или "градско изследване". Впоследствие Ивайло, който е също пътешественик, автор на писано слово и фотограф, реализира благотворителна изложба със снимките си от стари заводи и резиденции, а съвсем накрая на годината, за съжаление, не успя да влезе в Мавритания. Ето какво ни отговори на петте въпроса: 

Петият ни гост има първо име с пет букви и се занимава със съставяне на кръстословици - едно изчезващо и велико изкуство, чийто тайнства изпълниха със съдържание един от любимите ни материали през годината. Георги Георгиев беше така добър да се завърне в "Изотопия", за да изпратим заедно старата и да посрещнем новата. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40
 Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Цялото ми семейство високо цени Българското национално радио

"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28