"В поведението на нашата млада съседка Северна Македония при двустранните отношения има цикличност. Когато се усетят по-активни общувания, се задействат фактори с неосветено минало или със съхранени скрити позиции, които да попречат на тях".
Това каза пред БНР проф. Ангел Димитров, бивш първи посланик в Скопие и съпредседател на Смесената българо-македонска комисия по исторически и образователни въпроси със Северна Македония.
Той отново подчерта необходимостта от точност, за да не се стига до размяна на словесни напрежения, а спокойно да започне работата на учените.
"Съвместната комисия трябва да работи и ще работи. Всеки опит да бъде прекъсната нейната работа е жест на недоброжелателност и лошо отношение към Договора за приятелство и добросъседство... Но ясно е изразено, че има натиск върху работата на комисията от страната на Северна Македония, че хората там си задават въпроса - как ще им се позволи да направят корекции, които са необходими".
В предаването "Събота 150" проф. Димитров подчерта, че е нормално гражданите и на двете държави да правят общи чествания с уважение към паметта и делото на Гоце Делчев.
"Надявам се, че има хора в Македония, които ще разберат, че не България им крие ключа към европейската врата, а това се прави от определени среди в Македония. Ключът към ЕС е в ръцете на политиците в Скопие, не тук.. Създаването на страхови неврози с измислен враг, с измислена теза е дело на пропагандата. Там се нагнетява напрежение от медии, от изказвания, за да се създават внушения, че някой иска да им ограби идентичността. Абсурдно е да се поставя знак на равенство между историята като наука и идентичност".
И посочи, че европейските стандарти са по-различни от това, което се налага като позиция в Северна Македония.
Интервюто с проф. Ангел Димитров можете да чуете в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годните винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..