„Инвестиционното намерение се оставя без разглеждане и се прекратява стартиралото производство, тъй като е изначално недопустимо“, се посочва в решение от края на януари тази година, подписано от вече бившия директор на Екологичната инспекция Цонка Христова.
Процедурният пропуск е направен в Екологичната инспекция във Велико Търново при тогавашният директор Елена Стефанова, която не беше открита за коментар.
Предисторията
Търговищката фирма внася на 29 април миналата година инвестиционното си намерение в РИОСВ - Велико Търново. През септември от инспекцията мотивират наличие на обстоятелства инвестиционното предложение да окаже значително въздействие върху защитена зона, поради което постановяват провеждането на задължителна ОВОС и е изискано изготвянето на Доклад за степента на въздействието върху защитена зона „Търновски височини“, част от "Натура 2000".
Оказва се, че същият инвеститор вече е бил депозирал в РИОСВ Велико Търново инвестиционно намерение за същата кариера до Самоводене, но преди близо пет години - на 6 юли 2016 година. Тогава еколозите са изискали становища от Община Велико Търново и от областната дирекция „Земеделие“, които не намират обстоятелства за недопустимост, въпреки че защитената зона, в която попада находището на варовици, отдавна е обозначена и известна. От Екологичната инспекция изискват от инвеститора да представи строителни скици и книжа, заверени от главния архитект на Велико Търново. Това е трябвало да стане в 60-дневен срок. Фирмата не представя документите, но и екологичната инспекция не прекратява административното производство по инвестиционното намерение от 2016 година. Така се стига до пролетта на миналата година, когато търговищката фирма отново подава документите си, което изначално е недопустимо да се случи за производство, което е висящо.
Настоящето
Решението на РИОСВ може да бъде обжалвано пред министъра на околната среда и води или пред Административния съд в 14-дневен срок.
Местната общност
Това обстоятелство отново притесни хората от Самоводене, които са против кариерата до селото им. Ралица Първанова и Валентин Мицканов от инициативния комитет против кариерата коментираха новата ситуация:
„Притесняваме се от това, че те могат, заради допусната грешка от РИОСВ Велико Търново, те да се върнат и да обжалват и съответно процедурата да бъде възстановена“, посочи Първанова.
„И продължаваме, защото не сме сигурни. Ние не смятаме да спрем, докато не видим черно на бяло, че всичко е прекратено“, допълни Мицканов.
„Съответно искаме всички на местно ниво да ни подкрепят, за да са наясно всички, че не трябва да има там кариера“, заяви Първанова.
Инвеститорите
Потърсени да коментират процедурната грешка на РИОСВ, която спря инвестиционното им намерение, Марин Евгениев, представител на инвеститора, посочи за БНР, че за сега нямат решение ще се възползват ли от възможността да обжалват и отказа повече коментар по темата.
Инициативният комитет
Инициативният комитет срещу кариерата в Самоводене организира протести, събра подписка с подкрепата на над 1500 жители срещу кариерата и я внесе във всички възможни държавни институции. Местните хора изпратиха и множество запитвания, на които не получиха отговори от Басейнова дирекция – Плевен, от Министерството на енергетиката и от Министерството на културата. За тези откази Инициативният комитет внесе в края на миналата седмица жалба при областния управител на Велико Търново. Земеделският производител от инициативния комитет Валентин Мицканов обобщи:
„От миналата година от Министерството на енергетиката искаме да ни потвърдят номера и има ли заявление, с което фирма „Стромат“ извършва геоложките проучвания. Това никъде не е вписано. Пише се, че има някакъв доклад, който никъде в публичното пространство не може да се намери. Министерството на културата имаме три запитвания електронни и едно, изпратено с поща с обратна разписка. Все още нямаме отговор. Става въпрос, че това е каменоломна, която е снабдявала навремето Никополис ад Иструм, археологически обект, който се намира в зоната на кариерата. Това ще бъде разрушено. Също нямаме никакъв отговор. Единствено имаме отговор, който до някъде допринесе до това решение, е на омбудсмана. Имаме подкрепа и от Общинския съвет във Велико Търново“.
Реакцията на екоинституциите
В началото на годината инициативният комитет се срещна и с вицепремиера и министър на екологията Борислав Сандов, с проблема е ангажирана и областната управителка на Велико Търново Людмила Илиева.
Положението е висящо, а за развоя и последствията, ако кариерата заработи, Валентин Мицканов и Ралица Първанова коментираха:
„Това е развоят, че за сега е прекратено. Друг развой няма. А до кога ще бъде прекратено, не ми е ясно. Ако те жалят, връща се всичко наново. Върне ли се всичко наново, всички онези опасения си стоят на дневен ред“, коментира Мицканов.
„Това ще доведе до пагубни последствия. Западна част е, ще бъде замърсен въздухът. Отделно в Натура 2000 е защитена зона“, посочи Първанова.
„Спиране на водата, нарушаване каптажите на селото, манастири, пътища, екология. Всичко отива по дяволите“.
Още по темата в звуковия файл.
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..