Преди близо 30 години шотландският писател Ървин Уелш издава първия си роман. Книгата е посветена на преживяната и от Уелш хероинова вълна в Единбург в края на 80-те - на лошата среда, провалените приятелства, невъзможната любов, музиката, футбола, расизма и всичко останало. Няколко години по-късно вече целия свят знае името на тази книга, благодарение на легендарната филмова адаптация на Дани Бойл. А названието на романа идва от кратък, но важен момент, който дори не попада в първата екранизация и поради това първоначално много хора не знаят защо един от най-емблематичните филми на 90-те се казва както се казва. Алкохолизираният баща на един от главните герои среща сина си и приятелите му насред една изоставена гара, където момчетата са влезли да уринират. Пияният родител не познава детето си, но хилейки се пита него и останалите дали са дошли в руините, за да гледат влакове.
И така Уелш кръщава книгата си "Трейнспотинг", което име целият свят свързва с хероина и градския упадък на Тачърова Великобритания. Това е нечестно спрямо хората, практикуващи реалното хоби трейнспотинг или наблюдаване на влакове. А те съвсем не са малко и съществуват навсякъде, където има железен път. Включително и у нас.
На родна почва поправяме една историческа несправедливост и разпитваме за хобито им двама истински трейнспотъри от Североизточна България - Ивелин от Шумен и Станимир от Провадия. Това са хора, които се разтоварват, като обикалят гари и снимат влакове.
Защо толкова обичат локомотивите и товарните композиции и кои са най-ценните им преживявания? Какво вълнуващо има в железниците, които повечето хора възприемат като символ на упадъка на държавата? За красотата на товарните композиции, преминаващи през родния ти град, и вълнуващия шум на един точно определен локомотив.
Чуйте в звуковия файл.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..