Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протест съпътства подновяването на църковните служби и ритуали

Църковни разногласия сред българската общност в Лондон

След повече от година отвори врати параклисът „Св. Йоан Рилски“ на българското посолство на Острова

Снимка: Веселин Паунов

След повече от година параклисът „Св. Йоан Рилски“ на Посолството на Република България в Лондон отвори врати и бе отслужена неделна литургия. Събитието обаче бе предшествано от напрежение. Поводът: обвинения, че досегашният ставрофорен иконом Симеон Илиев е бил отстранен неправомерно. Твърденията бяха отречени от Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний. След литургията, на която дойдоха много хора, имаше и протест пред посолството в подкрепа на отец Симеон.  

Отец Симеон заболява тежко след прекаран инсулт в края на 2020 година и не е в състояние да изпълнява задълженията си. Неговата съпруга не предава ключа от параклиса и той остава затворен, а през това време вярващите български християни в Лондон започват да търсят гръцки, сръбски и руски църкви.

Отец Симеон, за когото се твърди, че е дал много за параклиса в Лондон, живее от 30 години в посолството. След инсулта той получава достатъчно време да се възстанови. Българската православна църква обаче решава да го освободи поради невъзможността да изпълнява задълженията си. Това поражда негодувание сред някои представители на Българската православна църковна общност „Св. Йоан Рилски“ и граждани, защото смятат, че не е проявена човечност и милосърдие.

Радка Кукушева изразява огромното си разочарование от случилото се.

„В дните, в които живеем, смятам, че един човек, който е отдал живота си на Бог и е служил 30 години на българската общност, на всички християни в Лондон, не заслужава това отношение.“

Според Кукушева има „страшно неуредици в начина на прилагане на каноните от страна на владиката“. Тя е на мнение, че не е било подходено човешки спрямо отец Симеон.

Параклисът отвори врати в уречения час.

„Радвам се, че имаше множество народ, зажаднели през тази година“, споделя новоназначеният отец Добромир Димитров.

Ние сме тук, не за да го изместим. Ние сме тук да продължим неговото дело, което той е направил през тези 30 години“, пояснява свещеникът относно казуса с отец Симеон.

Според отец Добромир Димитров мотивацията за изпращането на новия екип идва от това, че в огромен град като Лондон трябва да има духовен живот.

„Знам, че очакванията към мен са много големи. Моята цел е да напълним отново този храм и да намерим нов храм. За съжаление, единствено ние, българите в Лондон нямаме собствен храм. Аз ще работя заедно с всички мои съмишленици и всички християни на Острова един ден ние да имаме собствен храм.“

С аргумента, че в деня на отварянето на параклиса вече е насрочен протест в подкрепа на отец Симеон, организаторът на протеста Емил Русанов, издател на вестник „Будилник“, изпрати писмо до посланик Марин Райков, който посредничи за решаването на казуса.

В писмото се казва, че трябва да се отмени литургията, защото се смята за провокация и „би могло да доведе до сблъсъци и жертви“. До сблъсъци и жертви не стигна. Пред посолството се събраха около 40-50 души. Подобно на новите служители в параклиса, които след литургията изпяха под прозореца на отец Симеон „На многая лета“, протестиращите по подобен начин поздравиха болния отец. Последва официално изявление от Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний по основните обвинения.

За това, че е уволнен, митрополит Антоний посочва, че отец Симеон е освободен от заеманата длъжност, но запазва сана си и благодатта на свещенството

За това, че отецът и семейството му са изгонени от свещеническото жилище в посолския комплекс, митрополит Антоний уточнява, че никога нито Епархийското ръководство, нито Българското Посолство е имало намерение да гони на улицата болния ставрофорен иконом Симеон Илиев. Напротив, от самото начало посланик Марин Райков в разговор с презвитера Лоте Илиева, съпругата на отеца, е заявил своята и на Българската държава готовност да бъде предоставено жилище, което да отговаря на нуждите и условията на болния свещеник. Жилището ще се ползва от отец Симеон дотогава, докогато му бъде предоставено социално такова от Община Уестминстър с всички полагащи му се условия и нужди, включително асистент, а процедурата е вече задействана. 

Относно това, че параклисът в българското посолство и жилището, полагащо се на служещия свещеник, са отнети незаконно, митрополит Антоний отбелязва, че параклисът и жилището са правомерно предоставени за ползване на канонично назначения свещеник на Българската православна църква.

Отец Симеон не е изхвърлен на улицата. Той и съпругата му са приели предложението на посланика да останат в друг апартамент на посолството. 

В крайна сметка миряните вече ще могат да идват в параклиса на посолството на литургии и други църковни обреди.

Снимки: Веселин Паунов



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09