"Много съм щастлив от днешното решение на Конституционния съд. Това беше много важно да се знае, че статутът на главния прокурор вече не е "само Господ е над главата му“, а има процедура, в която министърът на правосъдието може да внесе искания към Висшия съдебен съвет. Тук сега ще е много важна ролята на Висшия съдебен съвет, защото аз съм сигурен, че министърът на правосъдието ще внесе факти, които ще са ясно показващи, че има неправомерни действия. Въпросът е тук да видим дали Висшият съдебен съвет е готов да поеме отговорността, която му е дадена по Конституция и да си свърши работата".
Кирил Петков ще се яви утре в прокуратурата, където е призован по официален ред. Той потвърди, че ще отиде със списък и с публикации от медиите, те и в момента се окомплектоват. От Сърбия, където е на посещение, Петков коментира пред българските медии и развитието по темата за така наречените "златни паспорти" и започналата проверка на прокуратурата. Той критикува Движението за права и свободи, като смята, че така се опитва да яхне вълната на промяната:
"ДПС изведнъж се събуди след много години по тази тема и се опитва да я оглави. Това ми се струва много странен факт, особено когато повечето от тези "златни паспорти" са от времето, когато те са били в парламента. Къде бяха? Защо не внесоха такъв законопроект?"
Премиерите на България и Сърбия са се договорили за създаването на обща енергийна борса и обединяване на количествата природен газ, които употребяват двете страни.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Цветелина Стоянова.
Напрегната и динамична е била 2024 г. за екипите на пожарната в Кюстендилско, става ясно от анализа на Регионалната служба "Пожарна безопасност и защита на населението". В 7-8 от случаите се наложило въвеждане на извънредно положение. В оперативния център през годината са получени 18 искания от областния управител на за включване на техника за..
"22-годишна, с явни психически отклонения и поставена тежка диагноза" – така директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов описа нападателката, която рано тази сутрин намушка няколко души с нож на столичния булевард "Витоша". Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) "След бърза адекватна реакция на..
Вече повече от 20 години в Университета в Гент, Белгия има едно малко кътче България - това е секцията по български език в катедрата по славистика . Там от 11 години д-р Миглена Дикова преподава и нещо повече, предава любовта си към българския език на своите студенти. " Българският език се преподава в рамката на образованието по..
Певицата DIA , която комбинира звученето на съвременната музика с фолклорни мотиви, представи нова песен в предаването "Понеделник вечер". Тя носи името "Късно е" и е най-баладичната ѝ композиция до момента. Посветена на смелостта на българките, историята в песента ѝ разказва за забранената любов на лирическата героиня...
Обединеното кралство "не избира между САЩ и ЕС", заяви премиерът Киър Стармър, след като президентът Доналд Тръмп заплаши Европейския съюз с търговски мита. Запитан дали би бил готов да смекчи опитите за установяване на по-тесни връзки с ЕС в замяна на това да държи САЩ настрана, Стармър каза, че за Обединеното кралство са важни отношенията и с..
Заседанието на съдийската колегия на ВСС беше отложено заради липса на кворум. Днес трябваше да бъде изслушан съдия Мирослав Петров, който поиска да бъде защитен интегритетът му заради оказан му натиск от прокуратурата. В началото на заседанието обаче стана ясно, че 4-ма от членовете са в отпуск. Пред ВСС се събраха представители от "Ангели на..
"Има тенденция да се придава романтичен оттенък на нацизма и комунизма . Да се минимизира почти дяволската им природа. Основният ми страх е, че много хора считат това за много стара история ." Това каза пред БНР Дейвид Харис, доскорошен изпълнителен директор на Американския еврейски комитет (1990-2022). Не трябва да забравяме, че..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..