Халит Куртулмуш представя своята втора самостоятелна изложба в България и този път показаните карикатури обединява под заглавието „Бодлив генгер“. Генгер е храстче, характерно за района на Айтос, обяснява Халит, който е израснал в този край. Иглите на растението причинявали много болка, но в него намирали убежище гущери, костенурки и змийчета, а пламнело ли - веднага изгаряло.
По тази аналогия метафорично художникът свързва генгерът със своята карикатура, заради която в Турция рискуваш да изгориш.
"Без да искаме ние сме принудени да се съобразяваме с някои неща. Нашата карикатура е без думи. Не употребяваме мото, надписи в карикатурите си, а използваме символи - универсални символи, които са разпознаваеми от зрителя на пръв поглед", каза за БНР Халит Куртулмуш.
Участията в конкурси дават свобода на художника. За 10-те години, в които се занимава с карикатура, е спечелил повече от 100 награди от карикатурни конкурси, повечето от тях международни. Член е на УС на Асоциацията на Анадолските Карикатуристи, членува и в Съюза на българските художници.
Повече от 30 години живее и работи в Бурса, където се изселва със семейството си:
"Не мога да забравя първите 20 години, в които съм живял тук, училището ми, първите наблюдения, съседи, приятели, обучението ми, дори съм служил в казармата в България".
За връзката на художника с България подсказва и артистичния му псевдоним - Айтослу. Когато заживели в Турция го наричали айтослия и така избрал да се представя като творец.
Дълги години не бил идвал в България, върнал се 20 години, след като се изселили - любопитен за промяната тук, като най-силно го впечатлила промяната в българския език.
"Много се затрудних, понеже точно след около 20 години имах възможност да посетя България. Тогава забелязах, че има много голяма промяна във всички. Хората се бяха променили", допълни за "Закуска на тревата" Халит Куртулмуш.
Халит Айтослу представя в Дома на хумора и сатирата 38 карикатури - поглед към световната политика и Covid-пандемията, и 22 шаржа на наши именити сатирични актьори. Помни добре ролите им и обича да гледа отново вечните филмови класики с тяхно участие. Рисува с обич образите им, за които казва, че са останали в националната памет. Първи шаржовете му оценяват изселниците от общността в Бурса, за която художникът споделя:
"Показвам на приятелите си, на изселниците. Има няколко определени квартали, които са само с изселници. Там продължават традициите".
Айтослу показва шаржове на Апостол Карамитев, Григор Вачков, Георги Парцалев, Стоянка Мутафова, Татяна Лолова, Тодор Колев, Велко Кънев, Стефан Данаилов и още любимци на публиката.
"Не съм ги направил много цветни, за да придадат черно-белия живот тогава, понеже снимките ги гледам, те са черно-бели - това е колорита, в който си спомням България преди 30 години. Радой Ралин е съвсем нов шарж, по-цветен".
Изложбата ще остане на разположение в залите на смеха до 8 април.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..
Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
Симона Симеонова е възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. След това продължава и завършва завършва музикалното си образование при доц. Етиен Леви в Нов български университет. Наскоро представи дебютната си авторска песен "momentum" в публичното пространство. Какво вълнува един млад творец, какво й дава..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..