За нас няма разлика дали наближава християнски, мюсюлмански или еврейски празник, а както виждате не отминаваме и международните. Преди два месеца над тротоара на централния булевард "Ефет" в Яфо, пред магазина ти, “летеше“ дядо Мраз от балони, който при всеки повей на вятъра подрънкваше звънчета. Беше във впрегнатата си с еленчета шейна. Вече подготвяме и тематични балони за карнавала на мартенския еврейски празник Пурим", каза за БНР 35-годишният християнин Жан Мацаруа, дизайнер на мероприятия в Близкия изток.
По думите му дизайнът на балони, може да се сведе до три големи групи.
"Да си купи от магазина малка тематична композиция от балони за подарък може всеки. Ако трябва да се украси салон, парк, сграда за сватба, годеж, празнуване на пълнолетие или някакъв семеен празник, се прави поръчка и проектът е в зависимост от особеностите на мястото и интересите на поръчващия. Например наскоро направихме украса за празненство по изпращане в пенсия на един от най-търсените електротехници на Яфо. Направихме украсата от завити като спирала балони, със светещи нишки в тях. Приличаха на огромни енергоспестяващи крушки, но си бяха балони. Арка от тях ориентираше многобройните му клиенти, пристигащи да го поздравят и да му изкажат благодарност. До тогава, той беше ходил да поправя по домовете им", допълни за предаването "Закуска на тревата" Жан Мацаруа.
Жан Мацаруа е един от участниците от Израел във влязлата в книгата на Гинес 10 метрова композиция от балони, в която бе вплетен и 4 метров самостоятелен балон. Негов е дизайна. Самият той е на трето място в света и първи от Близкия Изток в световните конкурси на дизайнери на балони.
"Състезавам се с дизайнери от Русия, например, където има стара традиция за аранжиране на балони. Попадах уж случайно в този бизнес. Баща ми, който почина преди 12 години, имаше магазин за детски играчки. Преди някакъв празник ни дойде идеята да го украсим с гирлянди от балони. Настоявах да е с цветовете на дъгата и това се хареса на всички. Сега разбирам, че е била доста семпла идея, но похвалите ме подтикнаха да се интересувам от дизайн на балони. Най-напред се учех сам от Интернет, но после отидох на курс в чужбина. Има техники, които могат да бъдат научени, но никой не може да ти напомпа въображение. Продължавам да уча, но то е от участия и гледане в международни конкурси. Там е важно не само да вземеш медал, а да те забележат измежду организаторите на различни тържества по света и да започнат да те канят на изяви. По мои проекти има украси на огромни МОЛ-ове в различни държави, рекламни кампании, декори за филми, за всевъзможни многохилядни тържества ( преди пандемията), където и украсата трябваше да е подобаваща. Последния конкурс, в който участвах е футуристки- как виждаме бъдещето. Използвах идеи от комиксите и от научнофантастични филми. Приятели ми помогнаха да скроя и направя огромни балони с формата на космически кораби. Имах предвид и израелската космическа станция Берашит.
В следобедните часове към магазина има „училище по дизайн на балони“, което е първо в региона. В него не приемам хора без сериозен опит в оформяне на балони. Само тези могат да разберат какво им преподавам. Искам да създадем школа и традиция в дизайна на балони. А търсене има. Балоните са харесват и на бебетата и на 100 годишните".
Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..