Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ВиК инфраструктурата калкулира над 60% загуби на питейна вода

Проф. Ганчо Димитров
Снимка: Кети Тренчева

Сериозните проблеми във водния сектор у нас стават актуални, когато водата в домовете ни спре заради авария или настане суша. Природните катаклизми все повече ще изострят тази картина у нас по две основни причини - състоянието на водната инфраструктура калкулира над 60 процента загуби на вода и не сме научени да пестим този изчерпаем ресурс. 

Проблемът със старата водопроводна мрежа в България не е от вчера и е навсякъде в страната. По различни изчисления, за да се подмени, ще са нужни над 40 милиарда лева. Ясно е, че това няма да стане скоро.

По-тревожното е, че качеството на питейната вода се променя, докато стигне до чешмите ни. Затова предпочитаме да си купим вода за пиене, или да си я налеем от по-близки до природните водоизточниците места, като избегнем пътя ѝ по старите тръби. 

Кои са малките стъпки, водещи до по-големите промени? Това коментира пред БНР проф. Ганчо Димитров, един от водещите ВиК експерти в България:

"Проблемът със загубите на вода е заложен още през 60-те години, когато са проектирани и изпълнени нашите водопроводни мрежи, които за съжаление досега не са променени. Тогава бяха изпълнени целите - да се достави вода до населението, но с нискокачествени материали. Липса на средства за контрол и управление на водопроводните мрежи. Няма и кадастър на водопроводните мрежи, за да се следи тяхното качество във времето".

Проф. Димитров подчерта, че основната водопроводна мрежа в София и в други градове не е подменена.

Цифрата над 60 процента звучи скандално на фона на природните катаклизми и тревожното намаляване на този ресурс в природата. 

"Физическите загуби на вода могат да се избегнат най-лесно с намаляване на налягането. Другата възможност е подмяната на износените водопроводни мрежи", каза проф. Ганчо Димитров.

Оказа се, че има още едно решение, което засяга всяко домакинство. Пестенето на водата, а оттам и на електроенергията. Тази ефективна и нескъпа политика се прилага във все повече държави, но не и у нас.

Репортажа на Кети Тренчева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Тръмп върна американските визи за румънски граждани

Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп съобщи, че изважда Румъния от програмата за безвизови пътувания в САЩ, предаде БТА. Предишната администрация на президента Джо Байдън бе обявила на 9 януари, че приема Румъния в програмата, казвайки, че страната е изпълнила строгите изисквания за сигурност. Визите за румънски граждани трябваше..

публикувано на 03.05.25 в 09:25

"Гранична полиция": Движението по Дунав мост – в една лента с пропускателен режим

Извършва се основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе, поради което е въведена временна организация на движението, припомнят от "Гранична полиция". Трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира от служители на фирмата-изпълнител. Трафикът е нормален на останалите гранични преходи с Румъния, добавят..

публикувано на 03.05.25 в 09:15

Започва Празникът на златоградското чеверме

В най-южния град на Смолянска област днес започва Празникът на златоградското чеверме. Гостите ще се насладят на родопска народна музика, а изненадата в тазгодишното издание са гръцки изпълнители. Златоград ще е домакин на традицията на неповторимия фолклор на кулинарното вълшебство на местните майстори. Тази година е десетото юбилейно..

публикувано на 03.05.25 в 09:06
Националният секретар на КНСБ Величка Микова

Работа извън длъжностната характеристика - едно от най-често нарушаваните трудови права

Възлагане на работа, която не е свързана със задълженията в длъжностната характеристика, както и неизплащането на допълнително възнаграждение при извършването на работа на отсъстващ колега. Това са две от най-честите нарушения на трудовите права в страната, каза заБНР националният секретар на КНСБ Величка Микова. Когато работник или..

публикувано на 03.05.25 в 08:53
Илияна Йотова

Илияна Йотова открива изложба - част от събитията, посветени на 1160-годишнината от покръстването

С откриването на изложбата "Азбука и история" днес в Шумен продължават инициативите, посветени на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука. Домакин на изложбата е Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров". Автор на експозицията е професор Вася Велинова. Изложбата е реализирана като..

публикувано на 03.05.25 в 08:42

Отбелязваме Световния ден на болестта на Бехтерев

На 3 май отбелязваме Световния ден на болестта на Бехтерев, известна още като анкилозиращ спондилит - хронично автоимунно възпалително заболяване, което засяга гръбначния стълб и големите стави. Анкилозиращият спондилит е вид възпалителен артрит, който засяга предимно гръбначния стълб, но също така може да обхване тазобедрените стави,..

публикувано на 03.05.25 в 08:25

"Не подаряваме и не продаваме земята": Жители на Сухиндол протестираха срещу фотоволтаичен парк

Жители на Сухиндол излязоха в петък вечерта на протест срещу изграждането на частен фотоволтаичен парк върху 16 хиляди декара земи край града. Гражданското недоволство е породено от това, че проектът за фотоволтаичния парк е започнат без да има обществени обсъждания. Няма извършена оценка за въздействието върху околната среда, а багери са изорали..

публикувано на 03.05.25 в 08:04