Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милен Керемедчиев: Путин приключва цикъл, започнал с анексията на Крим

Важно е дали ще се развие кримски или грузински сценарий, казва бившият заместник-министър на външните работи

Милен Керемедчиев
Снимка: БНР - архив

Путин приключва един цикъл, който бе започнат през 2014 година с анексията на Крим. Тогава беше договорено Донецк и Луганск да имат автономия, частична, в територията на Украйна.“ Това каза в интервю за БНР Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи и на икономиката.

Минското споразумение е прегазено от Русия, отбеляза Керемедчиев. По думите му сценарият, използван за анексията на Крим, продължава и днес.

Според анализатора важно е оттук нататък дали сценарият ще продължи като кримския или като грузинския, „където имаше реални стълкновения между грузински и руски части, които доведоха до катастрофални последици за грузинската армия“.

Ако Киев се въздържи от използване на военни сили за „прочистване на терористични формирования в Донецк и Луганск“, това няма да даде повод на руската армия да предприеме навлизане на територията на Украйна в рамките на самопровъзгласилите се републики, смята Керемедчиев. Ако обаче Украйна предприеме тази стъпка, „грузинският сценарий ще влезе в пълна сила“, посочи той.

Милен Керемедчиен поясни, че е „доктрина на руската армия да навлиза не само в територии на стълкновение“, но и да продължава по-навътре в чужда територия.

„Тя ще се върне обратно, но по този начин ще прочисти, ще изблъска сили, които биха могли след това да започнат контраофанзива. По този начин ще създаде много по-голям буфер между себе си и украинските части. Възможно е и навлизане на руски части доста по-навътре в украинска територия.“

На церемонията по признаването на Донецк и Луганск присъстваха и лидерите на двете републики -  Денис Пушилин (ДНР) и Леонид Пасечник (ЛНР), които също поставиха подписите си под двустранните споразумения с Русия. Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Трябва да четем всяка буква и всеки ред, започвайки от изказването на президента Путин снощи. За мен бе смразяващо това изказване. То беше смразяващо с непоколебимата решителност и хладнокръвната агресия, която лъхаше от президента Путин. Той всъщност постави под съмнение съществуването на Украйна като независима държава, даде исторически факти, които казват, че Украйна е създадена изкуствено от съветския комунистически режим, от Ленин, влезе в доста сериозна дълбочина“, коментира бившият заместник-външен министър.

По думите му плановете за присъединяването на Донецк и Луганск към Руската федерация са на масата.

В момента се работи по план 1 – признаването за независими републики на двете отцепили се територии.“

В този конфликт няма печеливши, обобщи Милен Керемедчиев.

„В момента всичко е в ръцете на президента Зеленски и на украинската Дума и въоръжените сили. Но рано или късно Путин, ако не успее да провокира въоръжен конфликт между украинската армия и сепаратистите в Донецк и Луганск, ще го инсценира. Крайната му цел според мен е кримският сценарий – влизането на двете украински републики в територията на Русия.“

Санкциите от 2014 г. не доведоха до отказ на Русия от Кримския полуостров, припомни Керемедчиев. Според него санкциите на западния свят този път ще бъдат много по-различни и по-тежки.

Милен Керемедчиев обаче предупреди, че най-опасното е „това да не се превърне в ефекта на бумеранга, особено към Европа“.

Владимир Путин  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Защото особено зимата Путин обича да разиграва енергийната карта. При това положение доставките на енергоизточници, най-вече на газ, от които зависи 35% от европейската икономика, а държави като Северна Македония зависят 100% от руския газ, наистина може да доведе до тежки икономически последици за Европа.“ 

„След вече 18 години членство на България в НАТО ние продължаваме да се извиняваме на всички, че сме страна член на НАТО и се държим, сякаш сме там по погрешка. Това, че България изнася оръжие по целия свят, е практика от десетилетия. Ние се държим странно в този конфликт, при положение, че почти няма натовска държава, която да не е подпомогнала отбранителната възможност на Украйна“, заяви още Керемедчиев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17