Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Йордан Калайков: Всяко едно изкуство не възпроизвежда видимото

Освен като преподавател в Националната спортна академия Калайков е познат и от участия в художествени изложби

Професор Йордан Калайков
Снимка: Ани Костова

„Художествената литература като всяко едно изкуство изисква сериозни натрупвани било като житейски опит, като речник или една нагласа да наблюдаваш онези неща, които на пръв поглед са незабележими, защото в крайна сметка всяко едно изкуство не възпроизвежда видимото. Напротив помага да се покаже чрез художественото слово или чрез колорита, или чрез музиката да се покаже онова, което не се вижда на пръв поглед, не е на повърхността, незабележимото“, каза за БНР професор Йордан Калайков. Той е преподавател по арт-мениджмънт, мениджмънт на образованието и мениджмънт на спорта в Националната спортна академия. Професор, доктор на педагогическите науки, писател и художник.

По думите му преподавателската работа е изкуство:

„Аз категорично считам, че, за да бъдеш успешен пред една аудитория, се изискват не само познания по отношение на материята, която ще комуникираш и предоставиш, но се изискват и други неща, с които приобщаваш хората, ако е възможно да ги мотивираш, да ги заредиш с желание да участват в този процес - съвместен. И да превърнеш времето, в което сте заедно в емоционално преживяване“, допълни за предаването „Нощен хоризонт“ Йордан Калайков.

Той е бил в продължение на 6 години член на акредитационния съвет в Националната агенция за оценяване и акредитация на висшите училища.

За предложението на Министерството на образованието да се сливат университети той коментира:

„Това за уедряване не е нова идея, но сега придобива гласност. Имаше една друга идея, че онези професионални направления, независимо в какви направления, които не произвеждат достатъчно квалифицирани кадри и не могат да се реализират на пазара от само себе си ще изчезнат поради липса на интерес и поради това, че няма достатъчно кандидати или тези, които завършват не се реализират достатъчно добре“.

С живопис и графика професор Йордан Калайков е участвал в общи художествени изложби и в международни конкурси за екслибрис - Сент Никлаас, биенале в Малборг, Вилнюс, международни състезания по графика в Гливице и др. Печелил е награди от различни свои участия. Има 10 самостоятелни изложби живопис. Негови работи са притежание на частни колекции в България и чужбина. Автор е на студия с литературна критика и на книги с поезия, проза и есеистика, част от които библиофилски: "Третият бряг", "Кръгът", "Праг", "Случвания", "Империя на облаците", "Тракало за глухи", "Нови разкази, есета и рисунки от Йордан Калайков", "Завръщане в кръга - две книги в една", "Есеистика - избрано", "Пловдивски случки, писани и рисувани от натура", "Сливен, такъв, какъвто съм го скътал в душата си". Негови разкази и есета са публикувани в централните литератури издания - вестник "Литературен вестник", вестник "Литературен форум", списание "Пламък", списание "Везни", вестник "Литературен глас" и други. Превеждан е на руски, английски, испански, френски, китайски езици. Член на Съюза на учените в България и на Сдружение на българските писатели.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38
Илия Лазаров

Илия Лазаров: В България няма никакво основание да се получи инфлация

"Примерът с  Хърватия  е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна  Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото,  имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..

публикувано на 09.07.25 в 12:43

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..

публикувано на 09.07.25 в 11:03
Анета де ла Мар Икономова

Анета де ла Мар Икономова представя две книги в Нов български университет

Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..

публикувано на 09.07.25 в 10:28
Доц. Петър Чолаков

Петър Чолаков: Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят

" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на  Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на  Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..

публикувано на 08.07.25 в 17:50