Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Аврам Агов: Войната в Европа може да има стратегически последици за Азия

Аврам Агов
Снимка: Личен архив

Позицията на Пекин остава неясна и мълчалива на фона на реакциите на другите страни. Това каза в интервю за БНР проф. Аврам Агов, университетски преподавател във Ванкувър, Канада. В коментара си по ситуацията в Украйна той прогнозира, че Китай „по-скоро ще стои настрана, което също е вид позиция – мълчанието е вид подкрепа“ и не могат да се очакват решителни действия.

„По-скоро Китай се дистанцира от войната на Русия. Пекин дори е шокиран от масираната офанзива в Украйна и сега търси адекватен тон и отговор“, посочи Агов в предаването „Събота 150“.

Според Агов Китай демонстрира „разбиране на руската позиция, но не и одобряване на агресивните действия в Украйна“.

„Една от причините Путин да предприеме тази хазартна стъпка, започвайки войната, е стратегическата конфигурация в света, включваща калкулацията за привидната слабост на Америка и Европа да възпрат Русия и също близките отношения с Китай. Което осигурява на Путин резервни икономически опции при лавината от санкции, които се очакват срещу Кремъл.“

„Имайки гърба на Китай, икономически, той е по-уверен в своите офанзивни действия в Европа. И макар и недиректно, по някакъв начин Китай би подпомогнал Русия, дори само с продължение на купуването на стоки, особено енергийни продукти от Русия.“

Президентите на Русия Владимир Путин и на Китай Си Цзинпин Снимка: ЕПА/БГНЕС

В заявките, отправени в началото на Олимпиадата от двамата лидери – Владимир Путин и Си Цзинпин, проф. Агов вижда аналог на алианса между Съветския съюз и Китай през 50-те години на миналия век, но с размяна на ролите – сега Пекин е старшият партньор.

Войната в Украйна може да отклони вниманието на Вашингтон от Индо-тихоокеанския басейн и да облекчи стратегическия натиск върху Китай като най-големия конкурент на САЩ, смята Агов.

Няма пряк паралел между Украйна и Тайван, но войната в Европа може да има стратегически последствия за Азия.“

Тайван е най-големият дразнител в отношенията между Вашингтон и Пекин. По думите му от края на Втората световна война „това остава като нерешен проблем и част от големия разлом в Азия“, изтъкна преподавателят.

Въпреки че сме свидетели на нова Студена война, а може би тъкмо заради това, има гласове в Америка, които призовават за сближаване както с Русия, така и с Китай, посочи още в анализа си проф. Аврам Агов.

„Буш-младши, Обама, Тръмп, Байдън – всички опитваха преформулиране на отношенията с Русия, но не с особен успех. Интересно е това, което се случи по време на администрацията на Тръмп, който говореше с респект за Путин и беше обвиняван за твърде близки отношения с него, дори разследван за нерегламентирани връзки с Кремъл, което се оказа невярно, но подкопа неговия опит да направи някакво сближаване с Русия.“

Никсън създаде антисъветски пакт с Китай, сега е ред на антикитайски пакт с Русия според една от линиите на мислене във Вашингтон, допълни Агов.

„Защото Китай е най-големият съперник на САЩ в глобален мащаб, не Русия. Но предвид руската инвазия срещу Украйна сега, тази стратегия трябва да почака.“

Повече по темата чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55