Горбачов е виновен за днешната война в Украйна – и такова мнение може да се чуе от някои аналитици днес. Всъщност на 2 март е рожденият ден на първия и последния съветски президент – Михаил Горбачов. Говорим за тази личност, оставила незаличима следа в най-новата ни история.
Харесван в повечето страни на света, недолюбван в днешна Русия, Горбачов е и продукт, и манипулатор, и може би – герой и жертва на събитията, отприщени от него. При това не само в огромната страна с имперски навици и амбиции, но и в цял свят. Разговаряме с проф. Искра Баева, с Огнян Минчев и Лъчезар Лозанов. Последният е жив свидител на гостуването на Горбачов в Завода за металорежещи машини в София през 1985 година.
Той споделя впечатления не само от личността на вожда, но и от стереотипите на посрещане при гостуване на вожд от Москва у нас. За имперското – кой го създава и кой го руши, през призмата на тази фигура – Михаил Горбачов, включително в светлината на днешните неприемливи събития в Украйна, разказва политологът Огнян Минчев.
Професор Искра Баева пък разглежда фигурата на Горбачов като оръдие, и до известна степен като плод на случайността, а не толкова като осъзнат и методичен реформатор.
Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..
"Чувствам се, все едно вчера съм била на работа тук. То е като да се върнеш у дома , където и да си ходил по света." Това сподели пред БНР Таня..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..