Тъй като събирането на средства и тогава не е било лека работа, докато се натрупа сравнително сериозен капитал, в София вече бил открит паметник на руския цар Александър Втори.
Инициативният комитет на русенци решил да бъде издигнат Паметник на Свободата. Проектът на флорентинеца Арналдо Дзоки спечелил и на 11 август 1909 година паметникът бил тържествено открит.
„Първите паметници в България след Освобождението се вдигат от руския император. Тези седем паметника, които са еднотипни - с пирамидите, като в Докторската градина, както и в село Мечка, Русенско. Те са идентични. След тези мемориални знаци естествено опълченците искат и свой паметник“, разказва директорът на Регионалния исторически музей проф. Николай Ненов.
След Освобождението Русе е и най-големият град в княжеството, в него живеят много от опълченците.
„От старите пощенски картички виждаме как пиедесталът е построен и дълго време той стои без фигурите. Виждаме действително голям ентусиазъм, в който участват всички. Преди всичко опълченците събират тези пари, но и много русенци даряват, за да може да бъде довършен паметникът“, посочва проф. Ненов.
„Самият паметник е много изящен и импозантен. Той има както височина, която е била впечатляваща. И сега изглежда прекрасно.“
Чуйте цялата история в звуковия файл.От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите на волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..
65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни . Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..
Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..
Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин. Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал 45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..
Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" . Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..
В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев . Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога . Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..
В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...