Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметникът на Свободата в Оряхово е признателност към румънските воини

Бронзовата скулптура е отлята във Виена от претопени оръдия

Снимка: Ива Антонова

Оряхово е четвъртият град у нас с паметник на свободата, дело на флорентинския майстор Арналдо Дзоки. 

Монументът е посветен на румънските воини, загинали за освобождението на дунавския град през 1877 година. Бронзовата скулптура е отлята във Виена от претопени оръдия.

Паметникът е открит четвърт век след Освобождението, защото местната общественост дълго не успявала да събере необходимите средства за изграждането му. За да го има, помогнали отново съседите от другата страна на Дунава.

Офицерите, ръководили румънската и руската войски при щурма на Оряхово  Снимка: Ива Антонова

Духът на признателност и добросъседство обаче сякаш се изпарил само десет години по-късно, когато заради Междусъюзническата война, в която българи и румънци били врагове, паметникът бил демонтиран и захвърлен в казармен склад.

Как „възкръсва“ Кралицата, както оряховчани с гордост наричат красивата статуя на свободата в своя град и какви други превратности на времената е преживяла бронзовата склуптура на прочутия флорентинец, разказва Ива Антонова.

„Нашият паметник е построен през 1903 година. Още след Освобождението населението на Оряхово започва да събира средства за изграждането на такъв паметник“, разказва Евгения Найденова, директор на Общинския музей в Оряхово.

Надписът на паметника гласи: „На румънските воини освободители с признателност“. Скулптурата символизира свободата и победата.

По време на обсадата на Плевен оттам са изпратени руска и румънска военни части, които се заемат с овладяването на града, за да се прекъсне снабдяването на армията на Осман паша.

Карта на бойните действия при освобождението на Оряхово  Снимка: Ива Антонова

Основното сражение е поето като ударна сила от румънските войници. Сражението се води цял ден“, отбелязва още музейният директор.

През 1913 година паметникът бил демонтиран, но през 50-те години бил почистен, направили и алея на мира, а 1960 г. с официална церемония бил върнат на мястото му. През 90-те години обаче местната власт решила да премести паметника, за да го опази.

Евгения Найденова, директор на Общинския музей в Оряхово  Снимка: Ива Антонова„Постаментът е малко по-нисък от действителния на старото място, но все пак украсява центъра на града“, допълва Евгения Найденова.

Чуйте целия репортаж в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00