Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Паметникът на Свободата в Севлиево е първата от серия творби на Арналдо Дзоки у нас

Фигурата е отлята във Виена, пренесена по Дунава до Свищов и стигнала до града с волски каруци

Снимка: Велина Махлебашиева

Високо над главите и близо до мястото, където са били издигнати бесилките на ръководителите на Априлското въстание в Севлиевския край, е Паметникът на Свободата в Севлиево.

Паметникът е дело на Арналдо Дзоки, чиито творчески следи откриваме на четири континента. В България неговите творби след Освобождението са знакови, но паметникът в Севлиево е първият в страната.

Той е сред първите монументи на загиналите във въстанието и Освободителната война в млада България. През 1882 г. оцелелите опълченци и поборници се обединили в дружество „Лев” и като първа задача в устава си записали „да се въздигне паметник в града, който да напомня за загиналите опълченци, въстаници и поборници”.

След 12 години и с около 30 000 златни лева, събрани от членски внос и дарения, реченото било сторено.

Монументът е открит тържествено с молебен през 1894 година.

Скицата е на чешки художник, преподавател в Търновската гимназия, а Дзоки се заема с изработката.

„Паметникът е отлят в известната леярна „Рихард Вагнер“ във Виена. Много интересно е пренесен по река Дунав с корабче до пристанището в Свищов и от Свищов е пренесен с волски каруци в Севлиево, за да бъде монтиран“, разказва Димитър Димитров от Историческия музей в Севлиево.

Свободата е претворена в бронзовата снага на млада жена. С лявата си ръка държи лавров венец, за да увенчае загиналите за свободата, а с дясната зове с тръба за обединението на българските земи. Статуята се издига върху красива колона, а на постамента се четат надписите, подбрани от Петко Славейков, с когото българската общност в Севлиево поддържала близки връзки от времето когато учителствал в местното школо. Единият цитат е от Ботевата балада за Хаджи Димитър - „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира…“

Борислав Маринов и Румен Гатев  Снимка: Велина Махлебашиева

Паметникът на Свободата като един от символите на града, е част от неговия герб. Исторически изгледи към това знаково място събират в албум от стари пощенски картички Борислав Маринов и Румен Гатев, още докато са ученици. Посвещават изданието на 125-та годишнина от откриването на монумента, която се чества през 2019-а.

„С тези пощенски картички най-често се снабдявам чрез Интернет. Някои излизат доста солено, но имам от различни години. 1904 година – най-ранната картичка от Севлиево.“

Двамата искали да предизвикат интереса на съгражданите си към историята на паметника. И тъй като хората обичат да разглеждат снимки, събрали 17 пощенски картички и нарекли албума „125 години красота и величие“.

Румен, който е изкушен от историята от малък и притежава колекция от автентични военни униформи, е носител на множество национални награди от рецитали. Със завършването си приключил с ученическите конкурси, но все така пламенно изпълнява „Опълченците на Шипка“.

Чуйте цялата история на паметника в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Петев

Боян Петев, един от основателите на Български клуб по волейбол гост в "Америка - илюзии и реалности"

От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите  на   волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..

публикувано на 04.11.24 в 11:37
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30

Патриарх Даниил: С Божията помощ да преодоляваме всички изпитания на времето

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин.  Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал  45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..

обновено на 03.11.24 в 05:28

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21