Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Геополитика, брандове и спорт - какво промени войната в Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„За първи път в световната история се случва нещо такова, в такъв голям мащаб. Нямаше как да го очакваме, нямаше как да го предвидим. Компаниите, бизнесът, особено големите – те са една идея по-малко смели, когато става въпрос за такива дейности и тази липса на достатъчно смелост е непълно основателна. Защото това не е просто оттегляне от пазар, това са работни места. Тези решения изобщо не са лесни.“ Това каза в интервю за БНР Александър Христов от Центъра за анализи и кризисни комуникации относно оттеглянето на световни брандове от руския пазар. 

Христов посочи, че когато всичко приключи, пътят обратно би бил доста по-лесен.

Купувачи се редиха на дълги опашки в магазини на ИКЕА при обявяването на оттеглянето на компанията от руския пазар. Санкт Петербург, 3 март 2022 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Според него оттеглилите се от Русия брандове засвидетелстват своята съпричастност на корпоративно ниво и могат да спечелят симпатии сред потребителите в останалата част от света.

Това е и натиск, в добрия смисъл на думата, към обикновените руснаци, смята комуникационният специалист.

„Ако изведем въпроса на по-високо ниво – оттеглянето на брандове, на компании от пазара беше резонен акт на солидарност. В момента обаче масовостта на това нещо се превръща в имиджов проблем за тези, които остават.“

Според теорията и практиката за управление на имиджи всяко действие има равно по сила и обратно по посока противодействие, отбеляза Александър Христов.

„От вчера се чуват гласове на компании, които казват – ние оставаме, против войната в Украйна сме, но оставаме заради руснаците, защото те имат нужда от нас.“

„Спортът е проекция на живота, който живеем. Този живот, който живеем, се контролира от геополитика. Спортът няма как да излезе от цялата тази геополитика.“ Това каза спортният редактор от програма „Хоризонт“ Антони Йорданов.

Според Йорданов е трудно да се предвиди какво ще се случи, защото геополитиката ще вземе връх.

Да не забравяме фактора пари. Каквото и да си говорим, оттук нататък той ще бъде много сериозен. Русия е фактор в спорта.“

Спортният журналист припомни други конфликти – например за Нагорни Карабах и посочи, че и досега отношенията между спортистите от Армения и Азербайджан не са приятелски.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Антони Йорданов прогнозира трайни последствия в света на спорта от днешните събития в Украйна.

„Виждаме нещо, което досега не сме го виждали – почти целият свят как се е обърнал срещу руския спорт на базата на това, че те са руснаци.“

В периода на Студената война Русия и Америка започват да си мерят силата и в спорта, сега обаче нещата са различни, допълни журналистът.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28