Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жюстин Томс: Неприемливо е да се разрешава езика на омразата в интернет

Социалните медии като част от войната в Украйна

Росен Босев: Използват се видео, клипове или снимки, които нямат отношение към войната в Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Как говореното в социалните мрежи е част от войната в Украйна - тема на фокус на предаването "Хоризонт до обед".

Пост на приятелка във Фейсбук, студентка в Петербург, Русия от вчера казва следното - перифразирам - време е да спреш да се страхуваш. Публикацията завършва така - "Това е последната ми публикация в Инстаграм, кога ще е следващата, не знам"... Защо не знае - причината е, че Русия спира социалната мрежа Инстаграм, а преди това ограничи /блокира/ Фейсбук. 

Руският регулатор Роском-надзор заяви, че мрежата ще бъде блокирана в страната заради призиви за насилие срещу руската армия. А повод за действията на Москва - съобщенията, че във Фейсбук ще се разрешава политическо говорене, което по-рано би се смятало за призив към насилие. Това ще важи само в няколко държави - Русия, Украйна, Полша и Беларус и само по адрес на руските въоръжени сили, президента Путин и президента на Беларус Александър Лукашенко. Допустими ще са и смъртни заплахи, ако не съдържат конкретика.

2 руски телевизионни канала, които се излъчваха на територията на страната също бяха спрени от СЕМ. Това стана и на европейско ниво.

"За да достигнем до проверената информация, трябва да използваме няколко източника, а също и като следим точно кои са тези няколко източници. Защото много често се създават сайтове, чиято цел единствено е да дезинформират потребителите", каза в предаването "Хоризонт до обед" Жюстин Томс, консултант по онлайн медии и маркетинг, лектор, дългогодишен преподавател в НБУ и SoftUni Digital.

Жюстин Томс  Снимка: БГНЕС

"И хората не трябва да вярват на информации без източник, без автор на статията. Но хората са леко "приспани" в социалниите медии, защото се получава бързо информация от наши приятели, като така приемаме всичко написано то тях за "чиста монета".

Според мен има информация за войната в Украйна и от двете страни. Мисля, че има баланс в момента и то от националните медии, които трябва да са на висотата на своята обществена отговорност", коментира още Томс.

По повод това, че Меta се разрешават призиви за насилие и смъртни заплахи, Томс заяви, че е изненадана от такъв ход:

"Но Русия ги забрани пък тях като социални медии. Но при положение, че години наред се работи активно за противопставяне на езика на омразата в социалните медии, за мен това е крайно неприемливо, да бъде променяно в момента, смятам, че Meta и Фейсбук ще преосмислят своето решение. Защото това е прекрачване на граници, които не бива да се прекрачват", заяви още за БНР Жюстин Томс.

Росен Босев  Снимка: БГНЕС

"Това, което се вижда като тенденция по темата е, използването на видео, клипове или снимки, които нямат отношение към войната в Украйна. Като става дума за серия от подвеждащи публикации включително в традиционни медии, в които се спекулира или не се дава достатъчно контекст във връзка с броя на загиналите в Донбас след 2014 година - слага се бройката от 14 хиляди загинали и така се внушава, че те са били убити от украинската армия.

Което не е вярно, защото независими източници провериха, че това е общата бройка на загиналите и от Русия, и от Украйна - военни и цивилни", коментира темата за "Хоризонт до обед" журналистът Росен Босев, който отговаря за проверката на фактите в българското съдържание на Фейсбук и е част от екипа на Агенция Франс прес, която социалната платформа избра за помощ в проверката на фактите във ФБ.

"Буквално в първите часове на военните действия в Украйна, бяхме затрупани с десетки видеа и снимки на самолети и изтребители и трябваше да открием техния произход, за да установим дали те имат отношение към конфликта в Украйна.

Такъв пример беше и за разкрити биолаборатории на САЩ в Украйна, за което не се потвърди като информация, друга информация беше, че Украйна не е успяла да регистрира границите си в ООН през 1991 г. което означава, че такава държава не съществува, която беше споделяна в България десетки пъти, а това е публикация още от 2014 година", даде пример Босев.

Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната

Българската народна банка публикува нова серия с въпроси и отговори за присъединяването на България към еврозоната .  Секцията се намира горе в ляво на сайта на институцията, като всеки потребител може да намери данни за превалутирането, промените в банковите резерви и нормативните промени, свързани с въвеждането на единната европейска валута.  В..

публикувано на 24.02.25 в 16:10
Демонстрация в подкрепа на Украйна в Отава, 23 февруари 2025 г.

Украйна - 3 години след нахлуването на Русия

Политически и дипломатически совалки предстоят в Киев, но и отвъд океана в деня, в който отбелязваме 3 години от нахлуването на Русия в Украйна . Володимир Зеленски е готов да се раздели с президентството, ако това ще донесе мир на страната му, но е категоричен - Украйна кани на масата за преговори, не някой друг . Първоначалният вариант на..

публикувано на 24.02.25 в 08:15
Бойци на

Израел ще отложи освобождаването на палестински затворници

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че освобождаването на палестински затворници от израелски затвори съгласно споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, ще бъде отложено, докато "Хамас" не сложи край на унизителните церемонии за освобождаването на израелски заложници, предадоха световните агенции. "В светлината на..

публикувано на 23.02.25 в 13:07
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Протестът на "Възраждане" ще уплаши и ще има обратен ефект

Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 23.02.25 в 13:06
Американската и руската делегации на среща в Рияд, Саудитска Арабия, февруари 2025 г.

Майкъл Кимидж: Различията между Москва и Киев са фундаментални. Примирието може да се окаже пауза

Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..

публикувано на 22.02.25 в 10:18
Проф. Георги Каприев

Георги Каприев: Популизмът е политически бездарен, влачи се след народа и не поема отговорност

Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..

публикувано на 21.02.25 в 16:33
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11