Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разногласия за идеята за промяна на датата за започване на учебната година за учениците

73% от родителите категорично не одобряват тази идея

Снимка: Здравка Маслянкова

Българските ученици учат най-малко и почиват най-дълго в Европа, констатират от просветното министерство. По тази причина, паралелно с прегледа на учебното съдържание, в МОН са разработени няколко варианта за промяна в броя на учебните дни и продължителността на ваканциите през годината, които предстои да бъдат обсъдени със синдикатите и работодателите в системата на средното образование. През 2022 година учебната година ще започне на 15 септември. Има много разногласия около намерението за промяна на датата.
"Има много "за" и "против". Една от причините да искаме да започне по-рано учебната година е да има поне няколко дни, ако не и  една седмица повече време за усвояване на материала, упражнения, така че децата да го усвоят по-добре", каза министърът на образованието академик Николай Денков.
В интернет е поставена петиция за смяната на датата, на която да започва учебната година. Тя е инициирана от Анита Нейкова на 29 ноември 2021 и е активна към този момент:

"В системата на образованието има много проблеми, но нито един от тях няма да се реши с удължаване на учебната година - било то с по-ранен старт или с удължаването ѝ през юни, както министър Денков спомена", заяви за предаването "Закуска на тревата" Нейкова.

Ако бъде прието предложението за започване на учебната година между 5 и 7 септември се обмисля да има по-регулярни ваканции като ранно септемврийска, по-дълга междусрочна, но от друга страна се обсъжда удължаване на учебната година за най-малките ученици:

Ученици и родители от София заявиха:

"За мен е по-добре лятото да е по-дълго и да започваме от 15".

"Повече време имаме за ваканция, която е много нужна особено в нашето училище, където ни натоварват много".

"Не съм убедена, че тази седмица и половина би ни дала повече знания".

"Не, нямаме никакви климатици, много е зле обстановката в училище, не е за такова време".

"Няма особен смисъл"

"Макар и да са само около 10 дни е хубаво да ги имаме и тях към ваканцията, да не ни се отнемат".

"И на учителите не им се занимава с токова стрес, те си имат работа, ние си имаме работа също. Всеки има лично пространство и време за себе си".

"Според мен качеството трябва да се подобри, а не количеството".   

"Смятам, че не е необходимо. Децата са деца и е добре да имат по-дълго време да прекарват лятото в игри и навън".

Асоциация "Родители" проведе проучване чрез онлайн анкета сред 1 939 родители. Поводът за провеждане на изследването е идеята на МОН учебната година да започва в началото на месец септември. 73% от родителите категорично не одобряват тази идея. Основната посочена причина за това е, че децата са претоварени и имат нужда от дълга лятна почивка, а причината за това претоварване родителите виждат в прекалено сгъстения учебен план и преподавания материал, който трябва да се преструктурира и олекоти, за да има повече часове за упражнения и усвояването му. Те не вярват, че двете седмици ще допринесат за по-доброто и качествено образование. Нещо повече - много родители виждат това предложение като формална мярка, безсмислено удължаване на годината, а не същностна реформа, която според тях е необходима и трябва да е на първо място съдържателна - в учебния план и материала - и едва след това да се разсъждава необходимо ли е местене на дати.

Едва 18% одобряват или частично одобряват мярката. 40% от родителите я одобряват при условие, че има други по-дълги ваканции в рамките на учебната година.

"Те наистина не одобряват и то в изключително висок процент", каза за БНР социологът Давид Кюранов от Асоциация "Родители".

По думите му родителите искат съдържателна реформа в образованието:

"Най-вече да се намали и олекоти учебния материал и да има повече време за упражнения и отработване на това, което се учи в училище".

Според председателят на Синдиката на българските учители в Бургас Константни Янков повечето педагози не са съгласни с по-ранната дата за начало на учебната година, тъй като те започват работа от 1 септември, за да подготвят учебния процес, което означава, че при евентуална промяна трябва да започват работа от август.

"Практически няма да можем да ползваме отпуски, тъй като ние учителите за разлика от останалите категории работници и служители ползваме отпуски само по време на ваканциите. Ще се създадат проблеми за ползването на отпуски, тъй като ние сме ангажирани през юли с провеждане на изпити".

Нако Наков, директор на Средно училище в Горна Малина, Софийска област коментира за "Хоризонт".

"Нямам еднозначен отговор. Има разумност и в доводите "за" и в доводите "против". Едното виждане е добро и в другото има резон. Знаем, че през юни и през юли месец учебен процес се води трудно, може би това ще се случи през септември. Ще се наложи преорганизация на цялостната дейност, включително и посягане на възможността за почивка на учителите".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29