Изолирана и пред колапс – така изглежда руската икономика, след като Москва започна инвазия срещу Украйна, а Западният свят прибегна до невиждани към момента икономически и финансови санкции към Руската федерация. „За съжаление, винаги санкциите удрят не техния адресат, а обикновените хора“, заяви в новия епизод на подкаста „На всяка цена“ доцент Паскал Желев, преподавател по международни икономически отношения в Университета за национално и световно стопанство.
По думите на Желев западните санкции поставят Русия в изолация, но предвид обхвата им те трудно могат да бъдат затегнати допълнително. „Санкциите срещу Русия достигнаха своя пик“, коментира Желев и подчерта, че във федерацията предстои дълбока рецесия.
Китай – ще протегне ли ръка към Русия?
Напълно естествено е Русия да се обърне на изток в опит да се справи с икономическия шок, коментира експертът по международни икономически отношения. Според Желев „Русия е важен партньор за Китай, но Западът е по-важен“, заради което и към момента Пекин запазва неутралитет. Икономистът припомни, че все още няма официално потвърждение, че Русия е поискала помощ от Китай, още повече дали Пекин е дал съгласие да окаже такава.
В дългосрочен план процесът на дедоларизация може да се усили, ако Русия се обърне към китайския юан като валутна алтернатива, коментира още експертът. По думите му обаче това е много дългосрочна прогноза, тъй като либералният финансов модел, върху който стъпва световната система, не може да се промени толкова бързо.
Санкциите – губещи и …други губещи
Когато се налагат икономически и финансови санкции, печеливши няма, убеден е Желев. По думите му европейските бизнеси, които са имали отношения с руски партньори, също ще претърпят сериозни трудности. Поне по отношение на България прави впечатление, че Русия все повече изостава като водещ външнотърговски партньор много преди обявяването на война в Украйна, коментира експертът.
Според него най-големият ефект, който вече всички чувстваме по линия на Русия, е сериозната инфлация заради поскъпването на енергоносителите и хранителните продукти. „Явно инфлацията е тук и ще остане по-дълго“, коментира Желев, според когото индексът на потребителските цени у нас ще надхвърли 10 % (бел.ред. – 10 % е февруарската инфлация на годишна база по данни на НСИ), като дори не е изключено да се удвои. Засега обаче само можем да спекулираме, уточни икономистът.
Цялото интервю с доц. Паскал Желев може да чуете в звуковия файл.
Всички епизоди на "На всяка цена" ще намерите:
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..