Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Стоян Везенков: Един от най-големите страхове е страхът от друг човек

Страхът е противоположност на взаимопомощта и любовта

Доц. д-р Стоян Везенков
Снимка: Кармен Манукян

„Когато умът се изкуши, особено в съвременния живот, това буквално е масова психоза – държим се и отнасяме един към друг като че ли знаем всичко“, каза за БНР доц. д-р Стоян Везенков, ръководител на Центъра за приложни невронауки. Това е сдружение с нестопанска цел, което провежда изследвания, разработва, прилага, разпространява и развива практики и методи от приложните невронауки с фокус върху биологичната и неврологична обратна връзка (така наречените биофийдбек и EEГ неврофийдбек) като ефективни подходи за саморегулация на процесите в човешкия организъм.

По думите му един от най-големите страхове е страхът от друг човек.

„Липсата на взаимопомощ и любов доказано води до развитие на страхови реакции. Страхът е противоположност на взаимопощта и любовта. Има много изследвания, които показват, че ако детето не развие привързаност към родителите си, най-вече към майка си, реално още тогава развива тенденции за всякакъв вид страхови реакции и модели“, допълни за предаването „Нощен хоризонт“ доц. д-р Стоян Везенков. 

Според него мисленето е регулаторна система, която стъпва върху езика:

„В живота имаме напасване и взаимно танцуване. Трябва да танцуват независимите и автономни системи в нашия организъм в един оркестър. Всеки един музикален инструмент да свири своята партитура и да участва, за да се получи страхотна симфония и тази симфония, когато зазвучи кохерентно, тогава имаме този вътрешен мир или покой, удовлетвореност от това, което се случва“, заяви специалистът.

Доц. д-р Стоян Везенков е магистър по Молекулярна биология на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и магистър по Ерготерапия на Русенския Университет "Ангел Кънчев", доктор по Невробиология от Георг-Август Университет в Гьотинген, Германия, сертифициран неврофийдбек, терапевт от Института по Неврофийдбек в Мюнхен, Германия. Той е доцент по Неврофизиология и декан на факултет "Обществено здраве, здравни грижи и спорт" в Югозападния университет в Благоевград до 2019 г. Автор е на книгите "Съвременните митове за човешкия мозък" (2021), „Приложна неврофизиология на човека – биофийдбек и неврофийдбек“ (2011) и „Соматична поведенческа терапия – биофийдбек парадигми, проблеми, приложения, ефикасност“ (2013), както и на множество научни статии в областта на приложните невронауки. Водил е множество лекции в чужбина и страната, както и семинари, уъркшопи и обучения за биологичната обратна връзка и нейните приложения. Разработил е комплексна програма за биофийдбек невротерапия и неврорехабилитация при вегетативно-съдова дистония и синдром на вегетативна дисфункция (хипертония, безсъние, главоболие, коремна болка, синдром на раздразнено черво, вегетативни кризи, паник атаки, сърцебиене, задух и др.) Водещ специалист в областта на психофизиологията на заекването. Изследовател и създател на методика за биофийдбек превенция и невротерапия на екранни деца.
Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49