„Хъшове“ по Иван Вазов е била любимата пиеса на Константин Кисимов, а ролята на Странджата е сред емблематичните образи, които той пресъздава на театралната сцена, разказа директорът на Великотърновския музикално-драматичен театър Васил Вълчев. През 1919 г. великият артист изпълнява за първи път монолозите на Странджата в читалищното театро в Търново, а през годините тази пиеса се превръща в негова съдба. За първи път Кисимов играе Странджата в Народния театър „Иван Вазов” през 1931 г., а след това още поне пет пъти се е превъплъщавал в любимия образ на търновска сцена.
С постановки като „Хъшове“ театърът се самозарежда и възражда, опирайки се на драматургия, която дава сили, каза за "Преди всички" режисьорът на постановката във великотърновския театър Бойко Илиев:
„Това възраждане се надявам да се случи, да се случат тези наши хъшове, тези наши близки хора по емоция и по смисъл. Знаете, че Иван Вазов се занимава с „Немили-недраги“ като че ли опитвайки се да възроди онези хора, които са си дали живота за България и които в неговото съвремие са му липсвали и на нас продължават да ни липсват. Липсва ни енергията и живецът на Константин Кисимов. С този спектакъл се опитваме да отбележим и неговото артистично присъствие в българския театър“.
В спектакъла „Хъшове“ на сцената да се появяват герои, които истински жадуват за нормално и свободно човешко съществуване, базирано на ценности, а не на клишета, които ни предлага днес световният политически театър, коментира режисьорът Бойко Илиев:
„Ние не виждаме как те умират на бойното поле, но ние виждаме как те умират играейки, давайки душата си за една илюзия, за една идея, която се оказва химера, но в крайна сметка в реалността те намират сили имено чрез този наивитет, чрез тази илюзия, чрез тази театралност да преминат през реалността. Защото сега ни застига реалността, ние живеем в илюзии и кризи, които световното правителство се опитва да ни създава с голям успех...“.
Прототипите на героите са реални хора, дори Никола Странджата е търновец. „Ние носим ДНК-то на онези поколения преди нас, които с радост са отивали да се хвърлят в бездната в името на потъпканите в момента думички като идеал, чест и патриотизъм, сподели пред БНР актьорът Детелин Кандев, който изпълнява ролята на Македонски в спектакъла „Хъшове“ на великотърновска сцена:
„Този наивно-патриотичен дух ни липсва в момента. Патриот от душа, а не на приказки. Това би трябвал да се усети в публиката, тази леко архаична реч на Вазов. Без свобода, както моят герой казва, няма как да се живее. Повестта завършва: „Бедни, бедни Македонски, защо ти беше всичко това“? той с една ръка след освобождението чисти, мие в една кръчма“.
Спектакълът е отдаване на почит към онези хора, които са предпочели да загинат, но да останат верни на род и родина, споделят младите актьори Боян Фърцов, Кирил Милушев и Никол Бойчева, които участват в постановката на великотърновския театър:
„Това, което носи, е знанието за обреченост, за това, че тези хора в крайна сметка отиват на война. Всичко това, което правят, го правят само заради това и те прегръщат смъртта с широко отворени обятия. Съвсем е различно да играеш „Хъшове“, от което и да е друго представление“, коментира Боян Фърцов.
„Смисълът на театъра е бил да буди духове. На мен това ми действа основополагащо, защото така се връщаме в онова време, когато всичко е започвало. От тази сцена да даваме смисъл и чрез ролите си да будим духове“, посочи Кирил Милушев.
„За мен това представление е много въздействащо. Страшно много ме разчувства и музиката, и груповият образ на българите по онова време и това, че всичко се случва тук и сега. Всичко трябва да го усетиш сега, на момента, защото прост нямаш време кога друг път да го направиш. Всичко трябва да е в някаква крайност – крайно обичаме, крайно мразим, но в името на една кауза, всички заедно“, заяви Никол Бойчева.
Спектакълът ще бъде поставен на великотърновска сцена и на рождения ден на Константин Кисимов на 16 април.
Още по темата в звуковия файл.
На 7 ноември от 19 часа в концертната зала на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ Смесеният хор на БНР ще участва в авторски концерт на Нева Кръстева. Програмата включва „Victimae paschali laudes“ за орган, „Отче наш“ от „Литургия на Св. Йоан Златоуст“ за глас и орган, „In memorias exire“ за пиано, орган и ударни и специалният акцент - „Реквием..
Българската публика ще има шанса да присъства на първото съвместно музициране на двама забележителни изпълнители - австрийския цигулар Райнер Хонек, дългогодишен концертмайстор на Виенската филхармония, и пианистката Пламена Мангова, която има впечатляваща международна кариера като солист и камерен музикант. Двамата са в София по покана на камерния..
От днес до 1 декември в Топлоцентрала можем да се срещнем с "Небесното войнство" на художника Юлиян Табаков. С изложбата завършва поредицата "Виждам те". "Имам някакво мое търсене, което е някаква граница между духовно и материално. "Небесното войнство" е една от трите серии и със собствено заглавие във "Виждам те". За първи път единствено и..
Фондация "Арденца", организатор на Международния конкурс за пианисти непрофесионалисти "Vivapiano", кани всички заинтригувани от клавирното изкуство за деца - педагози, изпълнители и родители, на концерт под надслов "В приказния свят на Борислава Танева". Той ще се състои на 6 ноември от 18:00 часа в залата на Съюза на българските композитори в..
Тази година за първи път присъствах на фестивала „Colours Of Ostrava“ по покана на организаторите от Чехия, състоял се от 17-ти до 20 юли в областта Долни Витковице. Мястото е известно с изоставената фабрика за стомана, днес превърнато в празник на музиката и различните видове изкуства в четирите фестивални дни. Още от първия миг бях поразена..
Виолета Цветкова разказва за срещите си с някои от най-големите имена на българския културен небосклон в книгата " Насаме с незабравимите - 45 срещи". "Правех тези срещи повече от 30 години като журналист. Връщах се към тях отново и отново. Всички тези хора вече не са сред нас. Понякога си поплаквах, понякога се смеех. Никой от тях не..
Специален гост в Нощен Хоризонт" е режисьорът, поет и драматург Александър Александров Хаджихристов – творец с дълбок усет към философията и духовността. Поводът за гостуването му бе премиерата на новата му стихосбирка „Писалката на Господ“ – книга, която съчетава поезия и философски размисли за съдбата, божественото и човешкото съществуване...
"Политическата драма се изгражда около това дали Борисов ще посмее да се определи срещу Пеевски. В момента, в който го направи, той веднага ще има..
Безредици пред Народния театър "Иван Вазов" предшестват премиерата на постановката "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович...
Доналд Тръмп е победителят от президентските избори в САЩ , сочат резултатите от броенето на гласовете. В САЩ избират президент, за победа..