Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енгелуше Морина: Време е Сърбия да избере - ЕС или Кремъл

Снимка: consilium.europa.eu

Руската война срещу Украйна хвърля сянка над цяла Европа, но особено мрачна е тази сянка над Западните Балкани, където допреди 20 и няколко години се водиха югославските войни, които наистина смятахме за последните на Стария континент. Шестте държави от региона, които още не са пълноправна част от Обединена Европа, са единни в желанието си да влязат в Европейския съюз. Русия обаче успя да ги раздели. Албания, Косово и Република Северна Македония следват линията на Запада спрямо Москва с надеждата да им се отвори по-широка писта към еврочленство. Сърбия обаче, както и Босна и Херцеговина и Черна гора, където има силни сръбски общности, се въздържат от налагане на санкции срещу Русия. В доста трудно положение са сърбите - те са политически обвързани и енергийно зависими от руснаците, в същото време от тях се очаква да подкрепят Евросъюза, ако наистина ще се присъединяват към него.

Възможен ли е в новата геополитическа ситуация характерният за Сърбия баланс между два противостоящи си лагера? И дали това е приемливо за останалите страни от региона? За това писа тази седмица в анализ, озаглавен „Разрушителният неутралитет на Сърбия“, Енгелуше Морина от берлинския офис на Европейския съвет за външна политика. Той е гост в предаването „Събота 150“. 

Сърбия се оказа в много деликатна за нея ситуация, след като Русия нахлу в Украйна. Дали не дойде времето Белград вече да избере окончателно с кого да върви напред - с Москва или със Запада?

Този въпрос всъщност тегне над сръбските власти вече от няколко години. Отдавна се вижда, че опитите им да седят едновременно на два стола са проблематични - хем да се стремиш към членство в Европейския съюз, хем да си близък с Кремъл - политически най-вече, но и чрез газовата сделка и купуването на оръжейни системи. Според мен наистина е време вече Сърбия да направи своя избор. Но същевременно съм малко скептична, че това ще стане. Заради реакциите там на войната в Украйна. Има доста силен крайно десен елемент сред сръбския електорат. Опозиционните партии, които го представляват, успяха да организират големи демонстрации, и то няколко пъти вече. Това прави доста трудно за Вучич - президента - да предприеме каквито и да било значими стъпки към отдръпване от Кремъл и синхронизиране на външната му политика с тази на Европа и на НАТО. Възможно е да станем свидетели на леки движения в тази посока след изборите. Но не и на скоростен процес.

Май никой не очаква парламентарният и президентският вот на 3 април да се окаже повратно събитие. 

Добре би било това да се окаже повратен момент. Но социологическите данни сочат, че резултатът най-вероятно няма да е много по-различен от предните избори. Различното е, че този път можем да се надяваме да няма бойкот на опозиционните партии - не крайно десните, а либералните и зелените. Те ще влязат в парламента, но Вучич най-вероятно ще задържи властта с коалиционните си партньори социалистите. Затова май би било твърде рано да се очаква катарзис.

Както казваме тук на Балканите, ще се възлагат огромни надежди бурята да отмине и защо да не се окажем след това в дори по-изгодна позиция от досегашната. 

Сърбия очевидно е подложена на голям натиск. Пример за това е позицията на Европейския парламент, критикуваща поведението на иначе гледащия към Евросъюза Белград. Сърбия все пак обаче предприе някои стъпки - като гласуването в Общото събрание на ООН заедно с мнозинството страни по света, които осъдиха руската агресия срещу Украйна. Но дали ще се опитат да излязат сухи от бурята? Не зная. Европа в момента се променя значително и не смятам, че натискът върху Сърбия ще отслабне. Тази буря няма да отмине току-така.

В анализа си тази седмица застъпвате мнението, че Европейският съюз трябва да подходи по-строго към Сърбия. Не е ли по-добре обаче да се прояви повече градивност и новаторство, за да бъде спечелена тя за сметка на Русия?

Тъкмо такъв е подходът към Сърбия сега. Европейският съюз се опитва да бъде близо до настоящия политически елит в Белград, за да не се хвърлят те в обятията на Кремъл. Но очевидно няма резултати. Напоследък и Съединените щати клонят към такъв подход - високопоставени техни представители например похвалиха публично вота на Сърбия в ООН. И само предизвикаха раздразнение сред много сърби. Има, разбира се, логика в това да се мисли, че така Сърбия може да бъде привлечена към пълна интеграция в Евросъюза, вместо да гледа в другата посока. Възможно е да бъде постигнат успех, но досега тази политика е доказано безплодна.

Как се отнасяте към руските обвинения към Запада, че всъщност той е агресор, включително заради бомбардировките на остатъчна Югославия по време на войната в Косово?

Контрааргументът ми е, че тогава светът се намеси, за да защити основни права и свободи. И така трябва да бъде!

Косово ли е най-уязвимата част на Западните Балкани в новосъздадената геополитическа среда? Или Босна би била по-атрактивна мишена за дестабилизация?

Всъщност двете държави са еднакво застрашени. И това е резултат от въпросния подход към Сърбия, който осигурява пространство за други външни играчи да се настанят в региона. Много хора го отдават и на липсата на достатъчно внимание от страна на Европейския съюз и Съединените щати към Косово и Босна. Босна в момента е в по-сериозна опасност. Ето, руският посланик там си позволи да отправя предупреждения - със същия език, с който говорят на Украйна - Босна да не се ориентира към членство в НАТО. Това е много опасно. Да, Европа и Америка дават знаци, че вече са по-заинтересовани от региона ни - например с това, че се удвоява личният състав на ЮФОР - европейската военна мисия в Босна. Според мен обаче е необходим по-интензивен политически подход. Въпросът трябва да бъде поставен ребром - държавите трябва да избират на чия страна са геостратегически.

По-интензивен политически подход би трябвало да предполага по-силен политически ангажимент от най-влиятелните страни членки на Евросъюза. Виждате ли вече достатъчно знаци от Германия, че променя подхода си? Ето, има вече специален германски пратеник за Западните Балкани.

Случващото се сега не се различава особено от политиката в ерата „Меркел“. Канцлерката Меркел винаги казваше правилните неща - как мястото на Балканите е в Европейския съюз, как трябва да схванем, че присъединяването им е много важно за сигурността на цяла Европа и т.н. Тази реторика звучи и сега, особено от страна на Зелените, но също и от социалдемократите. Те знаят какво е необходимо да говорят - трябва да се поддържа Берлинският процес, да се скъсява дистанцията между съюза и Западните Балкани... Но реално досега не сме видели визия или план как Германия, заедно с Франция - защото тя държи ротационното председателство в момента - да осъществи на практика това скъсяване на дистанцията. А има много начини да се направи това. В много аспекти на евроинтеграцията тя може да бъде ускорена. Но политическата воля да се отиде отвъд думите все още не се вижда. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прокуратурата в Ямбол се самосезира за биологични отпадъци, изхвърлени в изоставен търговски обект

Районна прокуратура в Ямбол се самосезира по материали в медиите, съдържащи информация за наличието на биологични отпадъци, изхвърлени в изоставен търговски обект в покрайнините на града. Прокуратурата разпореди проверка, която да бъде извършена в рамките на 10 дни от Териториална дирекция "Национална сигурност" в Ямбол. Ще се изясни дали на..

публикувано на 16.05.25 в 17:05
Рустем Умеров

Рустем Умеров: Украйна и Русия се споразумяха за размяна на по 1000 военнопленници

Министърът на отбраната на Украйна Рустем Умеров обяви, че страната му и Русия са се споразумели за нова размяна на военнопленници в съотношение 1000 за 1000, предаде Ройтерс.  В интервю за украинска телевизия след мирните преговори между двете страни в Турция Умеров заяви, че са обсъдили възможността за прекратяване на огъня и..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Цените на клиничните пътеки няма да поскъпват през тази година

Цените на клиничните пътеки няма да поскъпват през тази година, предвижда подготвеният анекс към Националния рамков договор за медицинските дейности.  Документът ще бъде обсъден на предстоящия в събота Събор на Лекарския съюз, а подписването му от съсловната организация и Здравната каса трябва да се случи до края на месеца. Цените, по които..

публикувано на 16.05.25 в 16:49

Две катастрофи затрудняват движението през Прохода на Републиката

Две катастрофи затрудняват движението през Прохода на Републиката. До село Вонеща вода мъж и 14-годишният му син губят контрол върху мотора, с който пътуват, и падат. Срещу тях водач на цистерна е успял да се завърти, за да не ги прегази и е затворил пътя. На върха на прохода в местността "Предела" е катастрофирал румънски тир...

публикувано на 16.05.25 в 16:46

"Файненшъл таймс": Украйна е загубила стотици милиони долари при погрешни оръжейни сделки

Разследване на "Файненшъл таймс", базирано на изтекли украински държавни документи, съдебни документи и десетки интервюта с длъжностни лица по обществени поръчки, търговци и производители на оръжие и детективи, разкрива как стотици милиони долари, които Киев е платил на чуждестранни оръжейни посредници за осигуряване на жизненоважно военно..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

В Плевен задържаха 50-годишен мъж за телефонни измами

В Плевен задържаха 50-годишен мъж за телефонни измами. По искане на Районна прокуратура на мъжа съдът наложи най-тежката мярка за неотклонение- "задържане под стража". Измамите са извършени от 10 април до 13 май т.г. Пострадалите били заблудени по телефона, че разговарят с длъжностно лице от МВР и следва да предоставят наличните си парични..

публикувано на 16.05.25 в 16:33

Преговорите между Русия и Украйна приключиха за по-малко от два часа

В Истанбул завърши срещата на делегациите на Украйна и Русия. Първите преки двустранни разговори след повече от три години война продължиха по-малко от два часа. В разговорите в двореца "Долмабахче" участваха турският външен министър Хакан Фидан и ръководителят на турското разузнаване Ибрахим Калън. Започнаха преговорите между..

публикувано на 16.05.25 в 16:10