Президентът Румен Радев призова правителството да разгледа възможността да изпрати бронежилетки и каски в Украйна. Държавният глава подчерта изрично, че тези защитни средства трябва да бъдат предназначени за мирното население.
Радев отправи предложението след среща в София с полския си колега Анджей Дуда. Двамата обсъдиха възможността Полша да съдейства за техническата поддръжка на българските изтребители МиГ-29.
България и Полша ще продължат усилията за оказване на хуманитарна подкрепа за Украйна.
Президентът Румен Радев предложи страната ни да изпрати индивидуални защитни средства за цивилните.
„Бронежилетки, каски, друго необходимо оборудване, особено с акцент на районите, където преобладава българско малцинство, подложено на обстрел.“
Руската агресия в Украйна поставя остро въпроса за сигурността в региона. София и Варшава смятат за важно укрепването на Източния фланг на НАТО.
„България обаче трябва да гради и собствен отбранителен капацитет“, каза Румен Радев и напомни за проблемите с изтребителната ни авиация „да загубим въздушен суверенитет, да абдикираме от нашите съюзнически задължения".
Полша е готова да съдейства за поддръжката на българските изтребители МиГ-29.
Радев и Дуда обсъдиха подобряването на транспортната и енергийна свързаност в региона, включително изграждането на мрежа от тръбопроводи за природен газ по цялото продължение на източния фланг на НАТО.
„Част от тези проекти могат да бъдат реализирани и с финансовите механизми на Алианса“.
„Тръбопроводи за гориво - от Гърция, гръцките пристанища, през България, към Румъния. Обсъдихме дори с президента Дуда възможността да изградим такава система от тръбопроводи по цялото продължение на източния фланг. Този подход именно ще предложим и на предстоящата среща на върха на НАТО“, каза Радев.
Полският президент подчерта, че Европа трябва да се освободи от руската зависимост при доставките на нефт и газ.
„Русия в момента показва какво означава руски терор, но в миналото ни показа какво е енергиен шантаж. Трябва да създадем пълна диверсификация, така че всяка от страните да реши дали да купува от Русия или от други доставчици, за да можем да реализираме тези доставки в зависимост от интересите на дадената страна в дадения момент. Това е задача пред целия Европейски съюз.“
Радев и Дуда обсъдиха партньорството между София и Варшава в области от взаимен интерес, както и сътрудничеството в сферата на отбраната, особено рисковете пред държавите от Източна Европа заради войната на Русия в Украйна.
Дискутирана бе и възможността Варшава да съдейства за поддръжката на българските изтребители МиГ-29.
„Руската агресия в Украйна поставя особено остро въпроса за нашата сигурност. И тук ние, заедно с Полша, сме единни в усилията си за укрепване на източния фланг на Алианса. За създаване на необходимите условия за въвеждане в действие на плановете за степенуван отговор в зависимост от степента на заплахите. И формирането на многонационални бойни групи е само част от тези усилия“, заяви след срещата Румен Радев.
Държавният глава припомни, че България трябва да гради собствен отбранителен капацитет:
„България не може да бъде част от новата отбранителна концепция на Алианса без реални и съвременно оборудвани способности“.
Полша от своя страна заделя повече за отбрана. Освен близо 50 изтребителя Ф-16 страната чака доставка и на машините Ф-35. Държавите от региона поддържат и руско въоръжение в интерес на националната отбрана.
„МиГ-29 в Полша и Словакия и МиГ-21 в Румъния. Казвам го неслучайно, защото годините наред неглижиране на проблемите на отбраната на България доведоха до определен дефицит на способности“, заяви Румен Радев.
И подчерта, че особено критичен в България е въпросът за изтребителната авиация заради двигателите на МиГ-29 и забавянето на доставката на платените от страната ни Ф-16:
„Ако ние не предприемем спешно неотложни мерки, рискуваме да загробим нашата 110-годишна военна авиация“.
Полша е готова да съдейства за поддръжката на изтребителите МиГ-29.
„Експертни екипи да обсъдят възможността за оказване на съдействие на България за поддръжката на МиГ-29 с възможностите на полската индустрия и военновъздушни сили“, посочи Радев.
Вчера полският президент беше в Молдова, а днес, след България, ще посети и Румъния. Полски медии съобщават, че пътуванията на Дуда в Кишинев, София и Букурещ са част от консултациите, които полският лидер провежда преди срещата на върха на НАТО в Брюксел този четвъртък и предстоящия след това разговор с американския президент Джо Байдън във Варшава.
Данъчни инспектори проверяват по-големите борси, тържища и хранителни магазини в цялата страна, съобщиха от НАП. Контролните действия са част от правителствените мерки за скъсяване на веригата на доставки и ограничаване на нелоялните практики при хранителните вериги. Събраната информация от контролните действия за нелоялни практики ще..
Над 30 представители на граждански организации, юристи, университетски преподаватели и общественици внесоха в Народно събрание официално писмо с предложение за издигане на кандидатурата на Йонко Грозев за съдия в Конституционния съд. "Грозев получава международно признание, след като през 2015 г. е избран от Парламентарната асамблея на Съвета..
С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев: "Демилитаризацията на Украйна, поставена като цел от Руската федерация, е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..
Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..
От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...
Борислав Сарафов поиска да възобнови делото за клевета срещу журналиста Росен Босев. Изпълняващият функциите главен прокурор се позовава на решение на Европейския съд по правата на човека, с което държавата беше осъдена, защото на Босев не е бил осигурен справедлив процес. Миналия юни съдът в Страсбург се произнесе, че България е..
Парламентът създаде Временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. За неин председател беше избран Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС. Заявено беше, че продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на стотици човешки животи задължава единодушно всички парламентарни групи да се обединят за решителни мерки..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..