Министерството на електронното управление вече обмисля препоръки за използване на антивирусния софтуер „Касперски“. Германската агенция за ИТ сигурност препоръча наскоро софтуерът да не се използва, като предупреди за възможни уязвимости на руския софтуер. На този етап се правят само анализи, обясни министърът на електронното управление Божидар Божанов:
„Тук е важно да уточним, че по-добре „Касперски“, отколкото никаква. И докато администрациите стигнат през процеса да си обновят антивирусната, трябва да останат поне с някаква, така че не сме им казвали „спирайте“. Ние мислим, дали да препоръчаме смяната му, но не мислим да наредим, с какво да бъде сменен“.
Нидерландия вече забрани използването на руската антивирусна програма „Касперски“. Още през 2018 г. правителството там реши, че руският антивирусен софтуер вече не може да се използва „заради гарантиране на националната сигурност“. А съмненията бяха, че той може да бъде инфилтриран от държави. И макар докладите на нидерландските власти никога да не станаха публични, компаниите също бяха призовани да спрат да го използват. Още през 2018 година компанията отрече да е помагала или да помага на правителства за кибершпионаж или кибер-офанзивни действия. И определи настроенията като резултат от „геополитически въпроси“. Но и към 2018 дори и американското законодателство беше вече забранило ползването на софтуера за защита. С мотиви, че компанията има връзки с руското правителство.
„Касперски е частна глобална компания за киберсигурност и няма никакви връзки с руското или друго правителство“, написаха и преди дни те, когато германската разузнавателна служба посъветва институциите и фирмите в страната да заменят антивирусния софтуер.
„Заради войната в Украйна рискът от кибератаки от Русия се счита за по-голям. Облачните услуги на софтуера трябва да поддържат постоянна, криптирана връзка със сървърите на производителя. Следователно доверието в надеждността и самозащитата на производителя е от решаващо значение“, написа в предупреждението си германската разузнавателна служба.
В България тепърва започва да се мисли по този въпрос, става ясно от думите на министъра на електронното управление Божидар Божанов. Министърът не посочи каква част от администрацията използва антивирусната програма. Но причината била, че Регистърът на информационните ресурси не е би поддържан в достатъчно актуално състояние. Иначе Божанов не очаква проблеми.
Само преди дни специализираните издания съобщиха, че „Касперски“ е бил принуден да отрече, че е бил обект на кибератака от украински хакери. В изявление те са посочили обаче, че ще продължат кампанията си, докато Русия не прекрати военните действия срещу Украйна. Извън темата за антивирусните програми, министърът на електронното управление Божидар Божанов каза, че е преминало общественото обсъждане на техническите спецификации за електронната идентификация. Сега остава анализът и изработката на софтуера, Заедно с „Информационно обслужване“.
Няма промяна в киберсредата в България заради войната в Украйна, каза пред БНР министър Божанов.
Интервюто на Добромир Видев с Божидар Божанов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..