Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как България вече месец посреща бежанците от войната в Украйна

Снимка: Мая Щърбанова

Един месец от започването на военните действия в Украйна се навършват днес. Месец, в който България трябваше да се подготви за посрещането на бягащите украински граждани, да изясни стъпките по установяването на техния статут и начините за финансова и административна подкрепа на стотиците доброволци, които се заеха с нелеката задача по настаняването на идващите от Украйна предимно жени и деца. С увеличаването на броя на бежанците се увеличават и нуждите, които те имат – някои са с хронични заболявания и имат необходимост от медикаменти и лекарско внимание, други искат да започнат работа, а децата им градина или училище. Всички тези техни права се гарантират от директивата за временна закрила, за която те трябва да се регистрират. 

26 февруари - журналисти са извикани на границата при Дуранкулак, за да посрещнат първите автобуси с български и украински граждани, пристигащи от Одеса. На граничния пункт е и зам.-министърът на транспорта Владимир Върбанов. Журналистите чакат в продължение на повече от половин денонощие, след което, съвсем случайно автобусите се появяват по време на живите включвания на телевизиите.  

2 март – журналистите отново са извикани на границата, този път, за да посрещнат заедно с министъра на външните работи Теодора Генчовска автобуси, пристигащи от Киев. Отново след повече от половин денонощие чакане автобусите влизат на българска територия по време на живите включвания на националните телевизии.  

7 март – журналистите са на границата при Дуранкулак, за да посрещнат два автобуса с членове на семействата на украински служители в съдебната им система, в присъствието на главния прокурор Иван Гешев. Този път, за щастие, автобусите не биват принуждавани да спират, за да бъдат снимани от камерите, а продължават към крайната си цел – база на Прокуратурата, където да отдъхнат след дългия и уморителен път. 

Ден по-късно правителството обявява, че са готови с подготовката и от петък, 11 март на граничните пунктове ще се издава документ за временна закрила според европейската директива, въведена в действие за първи път в историята. В същия ден, петък, на границата има разположени празни фургони, които не са оборудвани с мебели, техника и подготвени служители.  


От следващия ден достъпът на медиите до граничния пункт и заснемането става само след получаване на разрешение от Министерски съвет.  

Междувременно хиляди бежанци от Украйна вече са намерили подслон, храна и всичко останало, от което се нуждаят, благодарение на доброволци и десетки благотворителни акции, организирани в цялата страна. Държавата излиза с брифинг относно подготовката си за посрещането на бягащите от войната в Украйна и уверява, че всичко се движи по план, независимо че ситуацията е сложна. 

Четири дни след очакваното стартиране на системата за документ за временна закрила министър-председателят Кирил Петков посети Граничния пункт Дуранкулак.

Реалността – до днес, по данни на Граничната полиция на пункта при Дуранкулак регистрация за временна закрила е издадена на 637 украински граждани. До вчера Дуранкулак продължаваше да е единственото място за издаване на документа. Затова и хотелиерите в област Добрич бяха принудени да извозват хората до граничния пункт и да чакат цял ден на опашка. За хаоса говори доброволецът на БЧК Георги Георгиев. 

Управителят на хотел в Кранево Христо Стилиянов, настанил в базата си 140 украински граждани, повечето от които деца. 

Срокът, поставен от правителството за издаването на документи за временна закрила за украинците, за които тя да може да плати на хотелиерите по 40 лв. на ден, е 31 март. Най-простата сметка показва, че за тази процедура, при нашите възможности, ще са необходими месеци, а не оставащата седмица. Мнението на двама хотелиери от Балчик – Симеон Господинов и Христо Желев. 

Междувременно пристигат и първите сметки за ток, а парите от Министерството на туризма се очаква да започнат да се изплащат в най-добрия случай около 20 април. От "Енерго Про" заявиха че разсрочване на плащанията би било възможно, само след подадена молба от страна на даден хотел и след евентуалното й одобрение. В противен случай сроковете трябва да се спазят. 

Очертава се и следващ проблем, отнасящ се до тръгването на украинските децата на училище и детски градини, тъй като те трябва да получат липсващите според българския календар ваксинации, разбира се и намиране на свободни места за тях. Това от своя страна ще забави и възможността на техните майки да започнат работа, за да си осигурят финансова независимост. 

И докато доброволците, неправителствените организации, хилядите българи, отворили сърцата и домовете си за бягащите от войната, създадоха чудеса, така че хора по улиците да няма, към тях започнаха да се присъединяват и самите украинци. Такъв е случаят и на Екатерина Виталиевна, дошла в България от Въйжгород, жена, която всеки ден намира начин да е на границата при Дуранкулак и да помага на своите сънародници. 

Седмица преди крайния срок за регистрация на желаещите временна закрила пунктове отвориха и в РПУ на Балчик, Каварна, Шабла и "Албена". Дали капацитетът им ще е достатъчен, времето ще покаже. Предстои да видим и дали единичните случаи засега, при които хотелиери са заявили желание базите им да бъдат освободени, няма да се превърнат в тенденция.

Репортаж на Мая Щърбанова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камион изгоря и блокира в двете посоки магистрала "Тракия" и "Марица"

Катастрофа с тежкотоварен автомобил затвори движението по магистралите "Тракия" и "Марица" при 168-ия километър до пътен възел "Плодовитово". В момента движението е възможно само по магистрала "Марица" в посока Свиленград. В обратна посока по "Марица" се извършва през пътя Хасково-Пловдив. По "Тракия" движението по този пътен възел е невъзможно и в..

обновено на 29.11.24 в 02:41

Заразените овце в село Жельо войвода ще бъдат умъртвени

Очаква се заразеното с шарка стадо от овце в село Жельо войвода утре да бъде унищожено, след като лабораторните анализи са потвърдили наличие на зараза в животните. Това ще се случи вероятно утре сутринта, когато на място се очаква да пристигне и мобилен екарисаж. От Областна администрация обявиха, че животните ще бъдат умъртвени по хуманен..

публикувано на 28.11.24 в 21:16

Нови подробности около шпионския процес във Великобритания

В Обединеното кралство двама от обвинените в шпионаж българи се признаха за виновни. Агенция "Ройтерс" разпространи по-късно още подробности за дейността на шпионската клетка. Според британския съд добре организиран шпионски кръг е предавал тайни на Русия Прокурорът Алисън Морган заяви пред съдебните заседатели, че шпионската група е..

публикувано на 28.11.24 в 20:51

Социалното село Церова кория

10 са специализираните социални институции в община Велико Търново, които осигуряват денонощни грижи за хората с умствена изостаналост. Няколко стотин души са в листата на чакащите. Политическата криза, забавянето в Плана за възстановяване и на Оперативните програми още повече изострят кризата, защото няма "зелена светлина“ за разширение на..

публикувано на 28.11.24 в 20:11
Съдебната палата в Кюстендил

Пенсионер от Кюстендил е осъден на пробация заради нерегламентирани археологически находки

Районният съд в Кюстендил осъди на пробация 72-годишен пенсионер, държал в кухнята си цяла колекция нерегламентирани археологически находки. Освен това обвиняемият трябва да заплати сторените на досъдебното производство разноски за експертизи и за вещи лица в размер на 4 825,92 лв. по сметка на ОД МВР-Кюстендил. Решението е окончателно и..

публикувано на 28.11.24 в 19:43

Община Силистра ще преструктурира предприятието си за сметосъбиране

Търговското дружество "Синева“ отговарящо за сметопочистването в Силистра, бе ликвидирано днес на заседание на Общинския съвет и преструктурирано в общинско предприятие с цел намаляване разходите на администрацията. Един от основните мотиви на кмета е, че така няма да се наложи повишаване на такса смет с три промила, която към момента е 5..

публикувано на 28.11.24 в 19:24

Министър Тахов: Целта ни е поливните площи у нас да достигнат 8 млн. декара

До края на годината предстои да бъдат изплатени над 1 милиард лева на земеделците. По-голямата част от тях са по интервенцията за основното подпомагане на доходите за устойчивост. Това увери министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов при откриването на дванадесетото издание на Годишния семинар, организиран от Националната асоциация на..

публикувано на 28.11.24 в 19:22