Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят на хумора и сатирата в Габрово отбелязва своята 50-годишнина

Дом на хумора и сатирата в Габрово
Снимка: Велина Махлебашиева

Днес е празникът на шегата, почитан от габровци, известни с умението си да се смеят. 1 –и април е рожденият ден на Музея на хумора и сатирата, който отбелязва своята 50-годишнина. Навръх юбилея ще бъде открита новата постоянна експозиция в Дома, която дава отговор на въпроса „Как Габрово стана столица на хумора?“. Програмата в празничния ден включва лекция на карикатуриста Чавдар Николов на тема „Свободата да осмиваш“, а вечерта ще бъде представена изложба с политически шаржове на карикатуристите от "Прас Прес" - Алла и Чавдар Георгиеви, Христо Комарницки и Чавдар Николов, озаглавена „Непорочните моми“.
Централната фигура в този шарж, който посреща посетителите в новата зала, е на Татяна Цанкова, дългогодишен директор на Дома на хумора и сатирата. До нея е художникът, известен най-вече с политическите си карикатури, и голям приятел на музея - Тодор Цонев. В тяхната компания е Дядо Миню Попа – действителен персонаж от габровските анекдоти. Тук е и Слави Бонев, дългогодишният режисьор на габровския карнавал. Разбира се Радой Ралин, Стефан Фъртунов – организатор, създател и пръв директор на Веселата къща. А пред тях прочутият габровски зевзек Керката надува фанфарите.

Димка Колева е фондохранител, тя пази най-ценните карикатури, графики и рисунки, които Домът на хумора притежава. С четка и бои е изпълнила проекта на родения в Габрово карикатурист Христо Комарницки, нарисувал персонажите, свързани с историята на габровския хумор и Музея.

Сред разказвачите на истории в тази зала е художникът Борис Димовски, оживил страниците на сборника "Габровски шеги – онази малка жълта книжка, благодарение на която светът научил за габровската предприемчивост и самоирония.

"Тези шеги са едни от най-разпознаваемите, които ги има от тази прословута книжка".

А в шегите можеш да се гмурнеш буквално. Инсталация във вид на илюстрована книга „Габровски шеги“, в която човек може да се мушне между страниците, е едно от хрумванията, наред с няколко звукови и видео инсталации, едната от които дава възможност да се проследи историята на карнавала чрез архивни кадри – от соца до днес. Има и телефон, на който благ женски глас разказва истории за прочутите с пестеливостта си габровци. Двуезичната изложба, която освен на български, буквално говори на посетителите и на английски, представя и анимирани съвременни габровски шеги.

Дом на хумора и сатирата в Габрово     Снимка: Велина Махлебашиева

Друг разказвач на истории в новата експозиция е Татяна Цанкова, директор на музея повече от 20 години, а преди това негов служител. Живата история на Дома, така я определя Светлана Михайлова, от която всяка седмица научаваме новините от музея.

"Тя е разказвач на историята на музея".

Стефан Фъртунов, създател и пръв директор на Веселата къща.

Дом на хумора и сатирата в Габрово    Снимка: Велина Махлебашиева

От началото на този разказ, през 72-а година, има една котва, която твърдо отстоява запазената марка - Столица на хумора и това е Домът на хумора – изтъква неговият настоящ директор Маргарита Доровска, с която продължаваме разказа с намеренията за бъдното.

"Научихме, че е одобрен наш проект, с който ще реновираме целия трети етаж, ще направим постоянна изложба, посветена на сатирата, но също така ще имаме възможност да възстановим прекрасната библиотека в Дома на хумора.

Календарът на Дома на хумора за цялата 2022-а предвижда редица събития, посветени на 50-годишнината на емблематичната за града институция, възникнала на основата на габровския фолклорен хумор и на развитата карнавална традиция, с идеята да служи на творците и на ценителите на хумористичното изкуство, да бъде дом на хумористите и сатириците.
Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джафар Панахи

Триумф за иранската продукция "Обикновен инцидент" в Кан

Филмът "Обикновен инцидент" на иранския режисьор Джафар Панахи триумфира на 78-ото издание на кинофестивала в Кан, като спечели наградата "Златна палма", предаде АФП. Режисьорът успя да дойде в Кан за първи път от 15 години и лично получи отличието от председателя на журито - френската актриса Жулиет Бинош, и от Кейт Бланшет. В конкурсната..

публикувано на 25.05.25 в 08:58
Режисьорката на

Постановката "Без кръв" грабна три статуетки "Аскеер"

Актьорът Марин Янев и режисьорът Ивайло Христов получиха двете големи награди "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство. Три награди спечели драматизацията на Александър Секулов по едноименния роман на Алесандро Барико "Без кръв". За 34 пореден път на тържествена церемония в Театър Българска Армия бяха раздадени театралните..

публикувано на 25.05.25 в 08:23

Млади автори представят творбите си в общинската галерия в Пордим

В навечерието на 24 май, в общинската галерия в град Пордим откриха изложба на двама млади творци - Биляна Емилова и Радослав Недялков. Пордим се намира на 20-ина километра от Плевен и е известен като града с първата телефонна връзка, проведена у нас през 1877 година. Днес в него живеят хора, чиято потребност от изкуство води до..

публикувано на 25.05.25 в 07:45

Медитативен концерт в София и Пловдив

България е част от турнето на Paree’s Group - акапелен ансамбъл от Ню Йор. Paree’s Group е международна формация, обединяваща певици от 9 държави, които изпълняват музиката на Шри Чинмой в пленителни, динамични медитативни композиции. Групата с членове от САЩ, Германия, Швейцария, Великобритания, Чехия, Словакия, Сърбия, Северна..

публикувано на 25.05.25 в 05:10

В ДКТ "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на "Олеанна"

В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..

публикувано на 24.05.25 в 05:05
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50