Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят на хумора и сатирата в Габрово отбелязва своята 50-годишнина

Дом на хумора и сатирата в Габрово
Снимка: Велина Махлебашиева

Днес е празникът на шегата, почитан от габровци, известни с умението си да се смеят. 1 –и април е рожденият ден на Музея на хумора и сатирата, който отбелязва своята 50-годишнина. Навръх юбилея ще бъде открита новата постоянна експозиция в Дома, която дава отговор на въпроса „Как Габрово стана столица на хумора?“. Програмата в празничния ден включва лекция на карикатуриста Чавдар Николов на тема „Свободата да осмиваш“, а вечерта ще бъде представена изложба с политически шаржове на карикатуристите от "Прас Прес" - Алла и Чавдар Георгиеви, Христо Комарницки и Чавдар Николов, озаглавена „Непорочните моми“.
Централната фигура в този шарж, който посреща посетителите в новата зала, е на Татяна Цанкова, дългогодишен директор на Дома на хумора и сатирата. До нея е художникът, известен най-вече с политическите си карикатури, и голям приятел на музея - Тодор Цонев. В тяхната компания е Дядо Миню Попа – действителен персонаж от габровските анекдоти. Тук е и Слави Бонев, дългогодишният режисьор на габровския карнавал. Разбира се Радой Ралин, Стефан Фъртунов – организатор, създател и пръв директор на Веселата къща. А пред тях прочутият габровски зевзек Керката надува фанфарите.

Димка Колева е фондохранител, тя пази най-ценните карикатури, графики и рисунки, които Домът на хумора притежава. С четка и бои е изпълнила проекта на родения в Габрово карикатурист Христо Комарницки, нарисувал персонажите, свързани с историята на габровския хумор и Музея.

Сред разказвачите на истории в тази зала е художникът Борис Димовски, оживил страниците на сборника "Габровски шеги – онази малка жълта книжка, благодарение на която светът научил за габровската предприемчивост и самоирония.

"Тези шеги са едни от най-разпознаваемите, които ги има от тази прословута книжка".

А в шегите можеш да се гмурнеш буквално. Инсталация във вид на илюстрована книга „Габровски шеги“, в която човек може да се мушне между страниците, е едно от хрумванията, наред с няколко звукови и видео инсталации, едната от които дава възможност да се проследи историята на карнавала чрез архивни кадри – от соца до днес. Има и телефон, на който благ женски глас разказва истории за прочутите с пестеливостта си габровци. Двуезичната изложба, която освен на български, буквално говори на посетителите и на английски, представя и анимирани съвременни габровски шеги.

Дом на хумора и сатирата в Габрово     Снимка: Велина Махлебашиева

Друг разказвач на истории в новата експозиция е Татяна Цанкова, директор на музея повече от 20 години, а преди това негов служител. Живата история на Дома, така я определя Светлана Михайлова, от която всяка седмица научаваме новините от музея.

"Тя е разказвач на историята на музея".

Стефан Фъртунов, създател и пръв директор на Веселата къща.

Дом на хумора и сатирата в Габрово    Снимка: Велина Махлебашиева

От началото на този разказ, през 72-а година, има една котва, която твърдо отстоява запазената марка - Столица на хумора и това е Домът на хумора – изтъква неговият настоящ директор Маргарита Доровска, с която продължаваме разказа с намеренията за бъдното.

"Научихме, че е одобрен наш проект, с който ще реновираме целия трети етаж, ще направим постоянна изложба, посветена на сатирата, но също така ще имаме възможност да възстановим прекрасната библиотека в Дома на хумора.

Календарът на Дома на хумора за цялата 2022-а предвижда редица събития, посветени на 50-годишнината на емблематичната за града институция, възникнала на основата на габровския фолклорен хумор и на развитата карнавална традиция, с идеята да служи на творците и на ценителите на хумористичното изкуство, да бъде дом на хумористите и сатириците.
Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Bella Voce празнува с "Покана за танц"

На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..

публикувано на 29.11.24 в 11:27

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34