Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деца от Община Велико Търново писаха есета за опазване на природата

Деца от Община Велико Търново
Снимка: Здрава Маслянкова

35 деца от 9 населени места на община Велико Търново писаха есета и нарисуваха пъстри рисунки, в които изразиха своето виждане защо трябва да пазим природата. Децата се включиха в екоконкурса „Пази природата, тя е наша“. Негови организатори са Съюзът на пивоварите в България, дарителското сдружение „Свети Иван Рилски“, сдружението на кметовете и кметските наместници и Община Велико Търново.
Децата от Арбанаси, Балван, Шемшево, Дебелец, Церова кория, Шереметя, Малки чифлик, Ресен и Самоводене имат своята ярка и безапелационна екологична позиция и я показаха с текст и багри, включвайки се в конкурса „Пази природата, тя е наша“. 

9-годишният Йордан Йорданов от великотърновското село Ресен е сред най-малките участници. Малкото момче има категорична позиция защо природата е важна и как трябва да се грижим за нея: 

„Да садим дървета, да засадим моркови, да е чиста нашата природа, да е чисто нашето здраве, да не се разболяваме толкова много. Природата ми е важна, защото тя ни дава кислород. Тя е много важна за мен. Всичко е за мен грижата за природата. Ако видя, че някой пуска боклук, аз го вземам и го хвърлям в коша, ако някой хвърли шише, аз го вземам и го изхвърлям в коша пак“. 

Данчо и още 44 деца от село Ресен посещават занятията в Центъра за работа с деца и младежи в селото, разказва ръководителят Милка Петрова: 

„С най-различни неща се занимаваме. Имаме арт работилнички, ходим на походи, много обичат децата да рисуват и оцеляване сред природата. По мое наблюдение децата обичат да се разхождат сред природата. В Ресен от два месеца има група от доброволци, които почистват, дори и с децата ходим да почистваме река Росица и река Негованка, и околните села“. 

Екологичните инициативи не са чужди и на 10-годишната Сияна Илиева от Ресен. Показала ги е в рисунката си, изобразявайки момиче, което засажда дръвчета, но и с участието си в реални инициативи по залесяване:  

„За мен природата е много важна, тя ни дава въздух и е всичко за мен. Ходила съм да засаждам дръвчета. Засадих явор и дъб. Включих се, защото за мен природата е важна. Ако не опазваме природата, може въздухът да не е чист и хората, като дишат нечист въздух, става лошо. Ще кажа на другите деца, че трябва да опазват природата, за да дишаме чист въздух и да живеем добре“.

Десислава Конакчиева   Снимка: Здравка Маслянкова

Не само с моливи, пастели и боички децата от 9 населени места в община Велико Търново показаха в екологичния конкурс възгледите си за опазване на природата, но ги изразиха и с думи. Есето „Изчезналият елен“ на 14-годишната Денислава Конакчиева от Арбанаси впечатли журито и тя беше отличена като победител в конкурса. 

„Нещата, които имаме, трябва да ги ценим и да се грижим за тях по най-добрия възможен начин. Засяваме дървета, което помага за развиването на околната среда. Посланието в есето ми е винаги, когато можем да помагаме с каквото можем, винаги да се стараем за животните и за нас да е угодно за живеене. Винаги е хубаво, когато засеем дори едно цветенце или дръвче, това винаги ще помогне и ще разкраси града, в който живеем“. 

Всичките, 35 деца, от 9-е населени места, включили се в конкурса, получиха награди, осигурени от Съюза на пивоварите в България, който за поредна година подкрепя различни инициативи за децата, спорта и природата в община Велико Търново. Децата станаха наши учители по опазване на природата, коментира Ивана Радомирова, изпълнителен директор на Съюза на пивоварите: 

„Те всеки ден ни учат на много неща, но най-важното – да бъдем отговорни, самите ние да пазим по най-елементарния начин майката природа като например разделно си изхвърляме отпадъците, и другото – да знаем, че всичко, което ние правим, за тях е модел. Сега нещата се обръщат, виждате, че децата стават за нас модели. Посланието е общо към семействата – да бъдем заедно, не случайно кампанията ни се казва „Код отговорни заедно“, защото ние можем да направим децата отговорни, но и те нас, защото иначе малко ни става неудобно като видим, че децата са толкова активни, а ние стоим настрана. Те са наши добри учители също“. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09