„Освен изключителен професионализъм, човек, който е верен на истината, а ние с вас знаем, че закон първи в журналистиката е истината, тази невероятна любознателност, желание да преоткрива света. За нас той е великолепен пример на журналист и в същото време е великолепен пътешественик“, каза за БНР Снежана Тодорова, председател на Съюза на българските журналисти.
Милена Милева, журналист и преводач от полски заяви, че според Ришард Капушчински основното в работата на репортера и кореспондента е откритостта, любопитството към света и желанието да разбереш другия.
„Затова казва той е необходимо умение да общуваш с хората, критично да оценяваш информацията, да отсяваш плявата от зърното, но в същото време винаги да прекарваш нещата през погледа на обикновения човек и съдбата на обикновения човек“.
Преводачът на творчеството на Ришард Капушчински е Благовеста Лингорска, която заяви за "Хоризонт":
"Той беше един много ведър и общителен човек, който можеше с всеки да контактува и благодарение на това той бе успял в африканските страни, арабските, азиатските страни, където хората имат друг начин на общуване, беше успял с всеки да се свърже, с хора на различни равнища и да получи информацията, която му трябва. Умен, с дълбоко чувство на хумор, същевременно и общителен невероятно много".
Професор д-р Минка Златева преподавател във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски" заяви:
"Когато за първи път се срещнах с текст на Капушчински ми направи впечатление, че това, което той се стреми да представи в написаното е пронизано не само от един много висок професионализъм, но и от стремеж да бъдат показани в действие хората, за които говори, да бъдат разнищени проблемите, които ги занимават и с едно изключително доброжелателство да се види тяхната гледна точка към това, което става по света. Ришард Капушчински беше едно откритие за мен и когато започнах лекционния си курс по репортерство прецених, че той заедно с редица други големи майстори на репортажа е достоен да бъде изучаван от нашите студенти, тъй като тези проблеми, които той коментираше бяха много насъщни и продължават да бъдат много същностни до ден днешен за цялата наша журналистическа общност".
Ришард Капушчински е роден през 1932 година в Пинск - град, който по това време е в границите на Втората Полска република, а днес е в Беларус.
Дебютира като поет още на 17 години в седмичника „Dziś i jutro“. През 1950 г. завършва Варшавската гимназия „Станислав Сташиц“. През 1955 г. завършва Историческия факултет на Варшавския университет и започва работа в редакцията на „Sztandar Młodych“. През 1956 г. получава първата си награда – Златен кръст за заслуги – за репортажа „To też jest prawda o Nowej Hucie“ („Това също е вярно за Нова Хута“), който описва тежките условия, при които работниците строят комбината.
Едни от неговите книги са "Империята", "Автопортрет на репортера - стремителният ход на историята, записки за 20 и 21 век".
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..