На 11 април 2022 г. се навършват 100 години от рождението на един от големите български музикални творци от втората половина на ХХ век - професор Александър Райчев.
Като композитор с ярка индивидуалност, той създава голямо по обем и по значение творчество, оказало влияние в развитието на нашето музикално изкуство. Като педагог подготвя цяла плеада български музиканти. Дълги години е председател на Съюза на българските композитори, депутат е в четири мандата на Народното събрание. За цялостната си творческа дейност е удостоен с много държавни отличия, почетен член е на Кралската академия за науки и изящни изкуства в Брюксел и на Международната асоциация за съвремена музика в Баден-Баден.
Александър Райчев е роден през 1922 г. в Лом. И двамата му братя - Виктор и Ромео - също са известни музиканти. Развитието си като творец Александър Райчев дължи на Асен Карастоянов, Парашкев Хаджиев и на Панчо Владигеров, който е негов учител по пиано и композиция в Музикалната академия. След завършването си специализира в Будапеща - композиция при Золтан Кодай и дирижиране при Янош Ференчик. Още като студент работи в Националното радио, после е диригент на оркестъра на Народния театър. От 1950 г. е преподавател в Музикалната академия, по-късно е професор по хармония, след това и по композиция. От 1972 до 1979 г. е ректор на Академията. Умира на 23 октомври 2003 г.
Творческото наследство на Александър Райчев е огромно: шест симфонии и Концерт за оркестър, написан специално за 50-годишнината от създаването на Софийската филхармония, три опери - "Мост", "Тревога" и "Хан Аспарух", радиооперата "Вашето присъствие", два балета - "Хайдушка песен" и "Изворът на Белоногата", оперетата "Славеят на Орхидея", мюзикълът "Ало, Фотев", детските оперети "Русалка", "Смях и сълзи", "Пиф, Паф, Пуф", шест оратории, кантати, литургия, увертюри, сюити, инструментална музика, 30 песни за глас със съпровод, над 600 хорови и детски песни, филмова и театрална музика. И във всяко от произведенията му прозира неговото високо професионално майсторство, умението да изгражда драматургично образите, дълбочината на емоционалното съдържание и ярко изразеното народностно начало.
Една от най-популярните творби на Александър Райчев е балетът "Хайдушка песен", създаден през 1952 г. Либретото на Александър Хаджихристов е по поемата на Христо Ботев "Хайдути". Премиерата е на 13 февруари 1953 г. в Софийската опера, хореографията е на Николай Холфин и Анастас Петров, дирижира Атанас Маргаритов. Премиерата е истинско събитие в българския музикален живот, а младият Райчев, тогава на 31 години, получава най-високото държавно отличие. В последвалите десетилетия балетът е поставян многократно в Русе, Варна, Пловдив и София от най-известните ни хореографи - Асен Манолов, Асен Гаврилов, Богдан Ковачев, Петър Луканов, Галина и Стефан Йорданови.
За балета си разказва самият Александър Райчев в запис от 1969 г., запазен в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..