Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иво Инджев: Призивът за неутралитет е самопризнание за васалитет

Снимка: БГНЕС

"Призивът за неутралитет е самопризнание за васалитет. Искат да се признаем за руски васал, няма как да стане това, не са познали!". 

Този коментар за позицията на България във връзка с войната на Русия в Украйна направи пред БНР журналистът Иво Инджев.

Като фалшива теза определи той твърдението, че изпращането на оръжие за Украйна ще ни въвлече във войната. 

"Днес много хора развяват руски знамена пред Народното събрание, а в същото време говорят за неутралитет (пред парламента се провежда протест на партия "Възраждане" - б.р.), коментира още той. 

Според него "вината" на Запада и САЩ е в това, че са повярвали на Путин:

"За това, че през 1994 г. американският президент и британският премиер си сложиха подписите за това, че като си предаде ядрения потенциал на Русия, Украйна ще цъфне и ще върже, а Москва пое задължението с подписа си под този Меморандум от Будапеща, че ще бди над националната сигурност на Украйна, а виждаме какво се случи. Ето в това могат да бъдат обвинявани. Да, западната наивност, че от Русия може да се пръкне демокрация, е косвена вина". 

По думите на Инджев Москва представя нещата изключително превратно:

"НАТО искал да се разширява. Никой не иска да влиза в конфронтация с Русия никъде по света. Никой не е толкова луд, че да иска да воюва с Русия, на която много и се иска да воюва непрекъснато, беше казал бившият външен министър Соломон Паси и аз съм съгласен с него. ... Това, което направи Путин, замразявайки конфликти в Донецк и Луганск, с отнемането на Крим от Украйна, той на практика направи невъзможно това присъединяване на Украйна към НАТО по правилата". 

Журналистът представи в предаването "12+3" допълненото издание на книгата му "Измамата Сан Стефано": 

"В случващото се в Украйна виждам повторение на една голяма руска измама. Когато идват на Балканския полуостров (1977-1878 г.), под претекст да освобождават българите, те искат да освободят територия за себе си, за да се разширят и да достигнат до проливите. Това е официално обявена руска цел. Аз много обичам да цитирам руски източници, за да не могат да ме обвиняват в т.нар. русофобия. ... Както днес Русия отрича правото на украинците да са украинци, а били част от руския народ, така и тогава същото е било замислено за българите - да станат част от Руската империя".

Иво Инджев смята, че трябва да разказваме тази част от нашата история по следния начин:

"Ако не беше Априлското въстание, нямаше да има никакъв Трети март". 

Интервюто на Снежана Иванова с Иво Инджев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41