Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първият израелски космически турист полетя в космоса

Ейтан Стив
Снимка: личен архив

Първият израелски космически турист полетя в космоса. Това е третата голяма мисия на еврейската държава. След полета на израелския космонавт Илан Рамон, който за съжаление завърши трагично и след опита израелския спътник „Берашит“, да кацне на обратната страна на Луната. Надеждата е този полет да завърши успешно.

За разлика от другите държави по-голямата част от израелската космическа програма е в частни ръце. С изключения на мисията на астронавта Илан Рамон, почти всички други опити за дейност извън пределите на Земята са лични инициативи: като се почне от комуникационните, метеорологични и др. спътници( които в отличие от всички останали се въртя около Земята обратно на нейното движение) и се стигне до втория астронавт Ейтан Стив. Държавата не е инициатор на излитането му, то е частно и го наричат "космически турист".

"Ейтан Стив е един от най-високо квалифицираните бойни пилоти на Израел. Служил е заедно с астронавта Илан Рамон и на няколко пъти е оцелявал при крайно опасни мисии, като при това е спасявал и самолета, на който лети. Известно време се беше отдал на цивилен бизнес. Повече от година са се подготовяли за космическия полет. Цената е над 50 милиона долара, които всеки участник лично е платил. От 4-мата астронавти само Ейтан Стив и астронавта Майкъл Лопес Алегрия, който в момента е вицепрезидент на Axiom Space и командир на кораба са професионални летци. Според нашия астронавт, програмата за подготовка не се е отличавала съществено от тази за военните пилоти от висок клас", каза за БНР Инбал Крайс.

Според него 35 експеримента, ще трябва да направи по време на полета израелският космически турист. Делят се на научни, свързани с изкуството и образователни.

"Има ограничения на личните вещи, които могат да се внесат в космическата станция. Не трябва да тежат повече от кило и половина. Ейтан Стив направи национален конкурс, в който можеха да вземат участие от стартъп фирми до деца. Предлагаха всевъзможни форми на участие в космическата мисия. Ще експериментира, например, как безтегловността влияе върху развитието на стръкче нахут (от него се приготвя националното ястие на Израел- фалафел), апаратче с големината на половин кибритена кутийка за изследване на съня в космически условия. (В околоземната орбита на всеки 90 минути има изгрев и земните нагласите на организма пречат за нормална почивка) до правене на кръвни тестове по снимка на окото( без игла).Физици и дизайнери от телавивския университет са създали миниатюрен музикален инструмент, наречен “невъзможен обект“, който е включен в космическата програма. Астронавтът не е могъл да вземе цяла Библия, а няколко листа от нея. С приказка, ще пожелае на еврейските и на арабските децата лека нощ от Космоса. Предвидени са и уроци за израелските ученици, които ще се водят от космическата станция, илюстрирани с гледки през илюминатора. Чрез специални очила учениците ще могат и да виждат това, което вижда Ейтан Стив и за малко ще се почувстват аеронавти. Това е част от мащабна национална програма за създаване интерес у децата към Космоса. Смята се, че ще стимулира изучаването на точните и природни науки, както и творческо мислене. Времето на престоя в космоса е разпределено до минута. Надаваме се, че пренаселеността на космическата станция или липса на кислород, да не попречат на осъществяване на задачите", допълни за предаването "Закуска на тревата" Инбал Крайс.

Както гласи арабската поговорка „никой не е пророк в собственото си село.“ Върху Ейтан Стив се сипеха критики от момента, когато обяви, че ще лети в Космоса. Журналистически разследвания се опитаха да докажат, че бизнеса, с който е натрупал милионите си, не е достатъчно прозрачен, но сега следят с внимание полета.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Край на безотговорните продажби на уреди и устройства с цифров компонент

Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..

публикувано на 18.12.24 в 10:04

ГЕРБ-СДС на среща с БСП-ОЛ: Има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат

Преговорният екип на ГЕРБ-СДС проведе среща и с БСП - Обединена левица, съобщиха от първата политическа сила. Формирането на антикорупционно мнозинство с проевропейски характер е приоритет и за двете формации, които на срещата са се обединили около тезата, че България има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат, за да излезе от..

публикувано на 17.12.24 в 15:55

Президентът ще връчи мандат на ГЕРБ-СДС за правителство след Нова година

Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година.  Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..

публикувано на 16.12.24 в 15:04

Инструктор по йога и пилатес: Един час време за себе си - най-добрата инвестиция!

Остават десет дни до Коледа и две седмици до Новата година. Сигурно сте си направили планове за празниците, каквото можете ще завършите, а каквото не можете ще оставите за догодина. Всички правим така. Взимаме си в следващата година и грижите и болежките и лошите навици и оплакванията и стреса. Всичко грижливо си опаковаме и си го..

публикувано на 16.12.24 в 13:34

У нас има нужда от по-добри условия за обучение на децата с дислексия в училищата

Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..

публикувано на 15.12.24 в 07:58

Ремзи Салим завършва успешно Факултета по обществено здраве към МУ-Пловдив

Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти, така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията.  Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..

публикувано на 15.12.24 в 07:27

Перперикон в топ 10 на световните обекти, според "Гардиън"

Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..

публикувано на 15.12.24 в 06:08