Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първият израелски космически турист полетя в космоса

Ейтан Стив
Снимка: личен архив

Първият израелски космически турист полетя в космоса. Това е третата голяма мисия на еврейската държава. След полета на израелския космонавт Илан Рамон, който за съжаление завърши трагично и след опита израелския спътник „Берашит“, да кацне на обратната страна на Луната. Надеждата е този полет да завърши успешно.

За разлика от другите държави по-голямата част от израелската космическа програма е в частни ръце. С изключения на мисията на астронавта Илан Рамон, почти всички други опити за дейност извън пределите на Земята са лични инициативи: като се почне от комуникационните, метеорологични и др. спътници( които в отличие от всички останали се въртя около Земята обратно на нейното движение) и се стигне до втория астронавт Ейтан Стив. Държавата не е инициатор на излитането му, то е частно и го наричат "космически турист".

"Ейтан Стив е един от най-високо квалифицираните бойни пилоти на Израел. Служил е заедно с астронавта Илан Рамон и на няколко пъти е оцелявал при крайно опасни мисии, като при това е спасявал и самолета, на който лети. Известно време се беше отдал на цивилен бизнес. Повече от година са се подготовяли за космическия полет. Цената е над 50 милиона долара, които всеки участник лично е платил. От 4-мата астронавти само Ейтан Стив и астронавта Майкъл Лопес Алегрия, който в момента е вицепрезидент на Axiom Space и командир на кораба са професионални летци. Според нашия астронавт, програмата за подготовка не се е отличавала съществено от тази за военните пилоти от висок клас", каза за БНР Инбал Крайс.

Според него 35 експеримента, ще трябва да направи по време на полета израелският космически турист. Делят се на научни, свързани с изкуството и образователни.

"Има ограничения на личните вещи, които могат да се внесат в космическата станция. Не трябва да тежат повече от кило и половина. Ейтан Стив направи национален конкурс, в който можеха да вземат участие от стартъп фирми до деца. Предлагаха всевъзможни форми на участие в космическата мисия. Ще експериментира, например, как безтегловността влияе върху развитието на стръкче нахут (от него се приготвя националното ястие на Израел- фалафел), апаратче с големината на половин кибритена кутийка за изследване на съня в космически условия. (В околоземната орбита на всеки 90 минути има изгрев и земните нагласите на организма пречат за нормална почивка) до правене на кръвни тестове по снимка на окото( без игла).Физици и дизайнери от телавивския университет са създали миниатюрен музикален инструмент, наречен “невъзможен обект“, който е включен в космическата програма. Астронавтът не е могъл да вземе цяла Библия, а няколко листа от нея. С приказка, ще пожелае на еврейските и на арабските децата лека нощ от Космоса. Предвидени са и уроци за израелските ученици, които ще се водят от космическата станция, илюстрирани с гледки през илюминатора. Чрез специални очила учениците ще могат и да виждат това, което вижда Ейтан Стив и за малко ще се почувстват аеронавти. Това е част от мащабна национална програма за създаване интерес у децата към Космоса. Смята се, че ще стимулира изучаването на точните и природни науки, както и творческо мислене. Времето на престоя в космоса е разпределено до минута. Надаваме се, че пренаселеността на космическата станция или липса на кислород, да не попречат на осъществяване на задачите", допълни за предаването "Закуска на тревата" Инбал Крайс.

Както гласи арабската поговорка „никой не е пророк в собственото си село.“ Върху Ейтан Стив се сипеха критики от момента, когато обяви, че ще лети в Космоса. Журналистически разследвания се опитаха да докажат, че бизнеса, с който е натрупал милионите си, не е достатъчно прозрачен, но сега следят с внимание полета.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38