"Оставката на проф. Кадинов за мен е лош знак. Предполагам, за да се оттегли, той е загубил надежда, че ще получи подкрепа. Аз си спомням ентусиазма, с който той влезе в министерството. Ако държавата не осъзнае, че това е задача №1, има реален риск ние да загубим едно изключително богатство, да лишим следващите поколения от изключително богатство. Вие си спомняте тази тенденция да се изграждат бутафорни крепости, клонинги на някакви паметници. Постепенно ние ще загубим представа кое всъщност е нашето оригинално, автентично културно наследство", коментира проф. Кръстев в предаването "Хоризонт до обед".
Несъвършеното законодателство може да бъде за паметниците на културата не по-малко бедствие от природните катаклизми и войните, смята той. Според него нашето законодателство е силно несъвършено.
"Как да си обясним например, че държавата не е в състояние да защити културни ценности като националната културна ценност Захарна фабрика, която е в руини, частна собственост. Или как изгоряха за една нощ Тютюневите складове в Пловдив, също частна собственост. Общото, което ги обединява, е несъвършеното законодателство."
Нашият закон е силно рестриктивен – да си собственик на паметник в момента е бреме, което носи само ограничения и забрани, няма стимули, заяви проф. Тодор Кръстев.
"Може да се каже, че в Несебър нагласата на хората е да мислят за следващия сезон, а не мислят за следващите поколения, за техните деца, които биха могли да се възползват от една изключителна световна ценност. Но държавата също има вина – държавата не е създала никакви стимули в своя закон. На практика е абдикирала от проблемите на Несебър", подчерта експертът.
Кръстев напомни, че ако до 1 декември страната ни не изпрати актуализиран план за управление, има всички рискове Несебър да излезе от списъка на световното културно наследство, което по думите му ще бъде "огромна репутационна щета за България".
Като друг негативен пример проф. Кръстев посочи остров Св. св. Кирик и Юлита край Созопол, който "от десетилетия стои изоставен и деградира, а притежава уникален потенциал".
"Той стои занемарен при една абсолютно странна апатия от страна на държавата."
Навсякъде по света културното наследство е "възел от силни интереси", изтъкна в заключение проф. Тодор Кръстев.
Според него Законът за културното наследство в настоящия му вид "създава хаос в историческите центрове, но този хаос отлично устройва определени интереси".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..