Според него неслучайно на хоризонта се задава Стефан Янев, който "излъчва по-скоро сигурност, отколкото харизма".
"Въпросът е, когато стане такава политическа каша, дали обществото не се обръща към такъв тип лидерство – малко по-военно, малко по-твърдо изглеждащо, а не толкова харизматично и усмихнато и малко по-разположено спрямо средния българин. А средният българин мисли по-скоро като Янев, отколкото като Христо Иванов."
В ситуации, в които всички са тръгнали да се изпокарват, хората започват да гледат към силна фигура – това е първият вариант, отбеляза Симеонов.
"Вторият вариант е, ако много обеднеят хората, направо да започнат да гледат към някоя радикална фигура. Костадинов загрява на тъча. И третият вариант е, който е не по-малко опасен – да се мисли за още по-широки коалиции, в които обикновено скрит печеливш се оказва ДПС или дори само ГЕРБ, който успява да излезе от тази изолация, в която само допреди няколко седмици и месеци беше."
Освен липсата на алтернатива, друг фактор, който възпира хората на този етап да не искат предсрочни избори е ръстът на цените, изтъкна политологът по повод последните данни на "Галъп".
Ръстът на очакването за ръст на цените е стигнал своя таван, хората вече са свикнали с тази мисъл и "на този фон не им се иска да има и политически трусове".
"Все пак има война и тази война все пак е някаква външна заплаха. На хората едва ли им се иска в условията на външна заплаха да си причиняваме и вътрешни заплахи. Това са банални закони в социологията", допълни Симеонов.
Той смята, че е налице "нормална за хода на всеки един мандат ерозия", но ситуацията е тревожна и на българите не им се иска и политическа криза.
Създава се апокалиптично усещане, а нищо подобно няма, заяви Симеонов. Проблемът по думите му е, че това правителство е започнало "от малко по-високи нива" на доверие, което е създало свръхочаквания, а към това се добавят и раздухани скандали.
Войната разтяга коалицията по добре познатата ос изток-запад, посочи още Първан Симеонов. Друг фактор той вижда в особената политическа ситуация:
"За пръв път имаме коалиция, в която "СДС" и "БСП" са заедно. Имаме сложна по зародиша си коалиция, скрепена от негативен дневен ред и винаги преходът към позитивен дневен ред, към пътна карта, към тяга, към собствен разказ е труден."
В опита си да балансира ПП ще трябва "да измислят собствена тяга собствен сюжет, иначе малките могат да ги удавят", смята Първан Симеонов.
"Това правителство, което изглежда като орел, рак и щука, има шанса да бъде свръхпредставително. Вътре са представени всички основни компоненти на българския дневен ред. Там има и антиелитна, леко популистка формация, каквато е ИТН, там има и посткомунистическа носталгия, там има и либерално-прогресивна общност, има и някакво макроноподобно технократско движение, каквото е ПП. В целия този странен микс имаме добре представено българско общество."
Първан Симеонов очерта два варианта пред коалицията:
"Вариант 1 – да се изпокарат, вариант 2 – да използват този шанс, който имат."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..
Възможностите за професионално образование в Плевен ще бъдат представени днес по време на Панаир на уменията . Организатор е Община Плевен..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..