През месец април отбелязваме 120-годишнината от рождението на един от най-ярките български творци – проф. Веселин Стоянов. Той е композитор, пианист, педагог и изключително ерудирана личност - предал е опита и знанията си на поколения наши музиканти. Като композитор той създава творби, влезли в националната ни музикална съкровищница.
Веселин Стоянов е роден на 20 април 1902 г. в Шумен. Следва със стипендия във виенската Академия за музикално и драматично изкуство - учи композиция при професорите Франц Шмит и Йозеф Маркс, оркестрация при проф. Вундерер, пиано при проф. Виктор Ебенщайн, а като частен ученик и при проф. Пол дьо Кон. Във Виена Стоянов се запознава с всички течения на съвремената музика, възхищава се на творбите на Рихард Щраус и Густав Малер - нарича ги “сродни души“. Така, под влиянието на немската музика, се оформя стила и музикалния вкус на младия композитор.
След завръщането си в България през 1930 г. той изнася самостоятелни концерти като пианист. Работи като частен клавирен педагог, преподава и уроци по теория на музиката. В същото време, до 1937 г., Стоянов дирижира спектакли в столичните оперетни театри, даже композира няколко оперети в ориенталски стил, който е моден по онова време - това са “Грешницата от Багдад“, „Абдал Фирус – роб на любовта“, “В сараите на Халифа“,“Харем без султан“ - всички те с либретист Борис Борозанов.
Покрай брат си, известния пианист и клавирен педагог Андрей Стоянов, младият музикант попада в кръга на най-известните интелектуалци в България - Боян Пенев, Николай Лилиев, Сирак Скитик, Николай Райнов, Асен Златаров, Елисавета Багряна, Дора Габе и др. - това общуване оформя неговия мироглед.
Веселин Стоянов започва да композира още в ученическите си години. В Златния фонд на БНР са запазени много негови изказвания по повод премиери на негови произведения през годините. Чуйте интересните подробности от биографията му в звуковите файлове.
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..