Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сам Райдър пред БНР: Песните събития идват сами при авторите си

Снимка: Личен архив

"Не знам дали има формула или рецепта за добра песен. Можеш да следваш нещо подобно – да напишеш песен, която да пасне на определена мода, но тази формула непрекъснато се променя. Всяка ера в музиката си има такава. Песните събития идват сами при авторите си, не обратното. Колкото повече авторът стои настрани от пътя на песента и ѝ позволи да се яви в своята сурова красота, толкова по-добра ще бъде тя. Това, което можем да направим като автори, е винаги да бъдем готови за тези моменти. Дори и да си мислиш, че пишеш слаба песен, продължи да го правиш. Завърши я и бъди готов за следващата. Като спортистите. Твори всеки ден и се готви за своите Олимпийски игри. Бъди готов за момента, в който най-добрата песен ще избере да се яви чрез теб в реалността".

Това сподели пред БНР британският певец Сам Райдър, един от най-популярните изпълнители в интернет платформата TikTok. Изпълненията му в тази социална мрежа имат над 12 милиона последователи. С гласа си Сам успя да впечатли и Великобритания и тази година ще представи страната на Евровизия с песента SPACEMAN. Сред милионите почитатели на Сам Райдър е и Алиша Кийс.

"На този свят няма нищо подобно на Евровизия. Изживяването е откачено по един много хубав начин. Фен съм на конкурса от дете, но никога не съм поглеждал отвъд завесата. Сега имам тази възможност", допълни Сам в специално интервю за предаването "Понеделник вечер".

SPACEMAN

"Измислихме песента преди година и половина заедно с приятели. Не сме я мислели като песен за Евровизия. Конкурсът винаги е бил кауза, която един човек върши за държавата си. Шансът да си този представител е много малък. Не очаквах, че ще ме изберат. През тази година и половина след написването на песента тя попадна в пощата на BBC. Екипът я чу, помислиха и решиха да ми звъннат, за да ме поканят да представя Великобритания на конкурса. Никога не съм мислил, че ще съм част от Евровизия".

Според Сам писането на песен за определена цел не е най-правилният начин и така много по-често можеш да сгрешиш: 

"Каквото и да кажа за смисъла на песента, то няма да омаловажи твоето възприятие. Вярвам, че песните са писани от автори, но хората решават за какво точно става въпрос в тях. Най-добрите песни са отворени за интерпретации. Според мен SPACEMAN е за това да оценяваш нещата, които вече имаш в живота си. Песента е и опит да обясниш преследването на мечтан живот или идея. Стигайки до върховете, човек осъзнава, че е имал най-хубавото в живота още в началото".

От Instagram през TikTok до Алиша Кийс

Първоначално Сам споделя музиката си в Instagram:

"Но там всичко е много лъскаво. Трябваше да се подрежда осветление и машина за вятър в специално студио, след което дълго да редактирам видеото. Толкова дълго, че изстисквах цялата емоция от песента. TikTok беше прекрасен начин да се справя с навиците си да мисля твърде много и да отлагам. Исках да премахна всички излишни неща и просто да пея пред телефона си".

Това стига и до ар енд би и соул звездата Алиша Кийс.

"Беше невероятно. Тя направи деня ми щастлив. Тя е вокален герой. Също така и страхотен човек от всичко, което съм видял. Чрез изкуството, което споделя с нас, можем да забележим душата ѝ. Някой, който толкова уважавам публично да признае таланта ми, това значи много за мен. Накара ме да повярвам в себе си отново. Всеки артист преминава през онзи момент, в който се съмнява, че е достатъчно добър за музиката. Това е нормално. Но, когато личност като Алиша Кийс се появи, за да ти напомни колко си добър – сякаш вселената ти дава знак, че си на правилния път".

Виртуална или реална сцена

Много артисти избират виртуалната сцена, за да представят музиката си. Добро решение ли е това?

"Определено. Мисля, че начина, по който възприемаме музиката, винаги еволюира и се променя. TikTok е само част от дългата серия промени. Има невероятни изпълнители и таланти в интернет. Там тези хора успяват да намерят своята платформа. Те получават начин, по който да споделят изкуството си с целия свят. Това е невероятно. Мислейки за любимия си изпълнител или група, често си казваш – слава богу, че тези хора са споделили музиката си. Иначе не би могъл да слушаш прекрасните им идеи. Социалните мрежи са само една част от модерните начини да представяме красива музика".

Преди да полети в Космоса на Евровизия, Сам посети и България

"Хората бяха много топли и гостоприемни. Срещнах се и с българските представители на Евровизия тази година – прекрасни момчета. Нямам търпение да се върна в България. Тръгнах си с нежелание. Исках да направя концерт за вас. Надявам се, че скоро ще се върна и ще пеем заедно".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10
Константин Икономов

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър: Театър - моя любов!

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..

публикувано на 30.06.25 в 11:01