Зад спортното събитие обаче се крие голям проблем, свързан с помощта на институциите за бежанците от воюваща Украйна.
Двукратният олимпийски шампион Юрий Чебан и целият елит на украинските гребни спортове ще се съберат в Русе, за да проведат националното си състезание. Причината да дойдат именно тук е, че от 24 март в малката общинска база край езерото Липник са настанени 47 юноши и техните треньори.
"След състезанието как ще продължим, още нямаме яснота. Трябват пари, за да се изхранват тези хора. На този етап свършиха", казва българският национален треньор и шеф на клуб "Локомотив"- Русе Евгени Недев, който е своеобразен домакин на украинските състезатели.
Тези младежи и треньорите им - всички шампиони на страната си, бяха посрещнати сърдечно от кмета на Русе Пенчо Милков, който им обеща топъл прием и грижа.
"Русе е голям и силен град, ще се погрижим за тях. Колкото се наложи, ще се грижим за тях", декларира Милков.
Отново в Русе обещаха пълна подкрепа президентът Радев, премиерът Петков, зам.-председателят на парламента Вигенин, министърът на труда Гьоков, представители на Европейската комисия и на Комисариата за бежанците.
Така се стигна до писмо, изпратено до всички възможни национални и европейски институции с конкретни въпроси и молба за помощ.
Издръжката на 47-те гребци сега лежи на доброволци.
"Този месец разбрахме, че трябва да платим и тока на общинската база, тъй като Община Русе няма бюджет за това. Пращаме писмо, за да попитаме какъв е проблемът и защо тези деца и техните треньори не могат да се възползват от държавна помощ", коментира Йоана Терзиева, представител на фондацията "Право на детство".
Освен тока, на гостите, които така сърдечно бяха приети от общинската управа, доброволци осигуриха печки за отопление, хладилник, пералня, сушилня, спално бельо, столове за сядане, хигиенни материали от сапун до тоалетна хартия и прах за пране.
Първите три седмици храненето за обяд и вечеря бе изцяло грижа на предприемача Пламен Здравков, а после той предаде щафетата на благотворителната организация на католическата църква "Каритас". Супата до ден днешен се доставя от Теодора Якимова, а закуската им е от фондация "Право на детство". Нито лев от държавни или общински институции.
Координацията сред дарителите и доброволците е дело на групата "Русе помага на Украйна" и администраторите Ирина Стоянова и Стамен Белчев.
"Войната продължава и нещата в Украйна ескалират. Никой не може да каже кога след като свърши войната тези деца ще могат да се върнат в домовете си. За част от тях домовете им вече не съществуват физически", посочва Стоянова. По думите ѝ до момента реално българската държава не се е погрижила за тях, а според закона те са непридружени лица с право на закрила.
"Месечната издръжка на тези хора в базата възлиза на около 25 000 лева", уточнява Белчев.
Шампионите на Украйна - сегашни и бъдещи, държат на думата си и обещават да посветят победите си на България и на Русе.
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в..