Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Липсата на национален регистър за дадените разрешения за СРС е голям проблем"

Какво ще се случи с архивите за СРС след закриването на спецправосъдието

Съдия Пламен Панайотов: Може да се допусне подслушване над нормативно определените максимални срокове

Пламен Панайотов
Снимка: БГНЕС

В поправките на Закона за съдебната власт липсва регламентация относно архива на издадените разрешения за специални разузнавателни средства. Това обясни в интервю за БНР заместник-председателят на Специализирания наказателен съд съдия Пламен Панайотов. По думите му липсва и регламентация относно висящите преписки.

Към момента т.нар. активни преписки са над 20 хиляди, по всяка от тези преписки върви кореспонденция, уточни Панайотов.

"Създава се огромна опасност и за висящите преписки, тъй като има много неясноти, свързани със сроковете, в които текат СРС. Дали след влизане на закона в сила (за закриване на спецправосъдието – бел. ред.)следва да продължи прилагането по дадени вече разрешения от Специализирания наказателен съд или те автоматично следва да се прекратят", коментира Панайотов в предаването "Преди всички".

До 27 юли, когато спецсъдилищата ще прекратят дейността си според приетото законодателство, те ще продължават да разглеждат нови искания за разрешение за използване на СРС, поясни съдията.

Според Панайотов по време на разглеждането на законовите промени за закриването на специализираното правосъдие е преобладавало политическото говорене и не са били разгледани детайлите.

"Липсата на национален регистър за дадените разрешения за СРС е голям проблем. Липсата на този регистър и липсата на указания как ще се реагира при тази сменена вече компетентност създава опасност за нарушаване драстично на правата на българските граждани. Може да се допусне подслушване над нормативно определените максимални срокове", предупреди Пламен Панайотов.

Създава се опасност "за даване на огромен брой незаконосъобразни разрешения, извън сроковете", категоричен е той. 

Какво ще се случи със стотиците томове архиви със закриването на специализираното правосъдие - днес проблемът ще бъде обсъждан на заседание на Гражданския съвет на Висшия съдебен съвет.

Цялото интервю по темата слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Джо Байдън

Байдън: Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран

Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран, заяви американският президент Джо Байдън. Нови израелски въздушни удари в Южен Бейрут са поразили централата на разузнаването на терористичната организация "Хизбула", твърди израелската армия. Последните трите въздушни удара по южните предградия на Бейрут идват след нощ на интензивни..

публикувано на 03.10.24 в 19:03

МВнР призова българите в Иран незабавно да напуснат страната

Министерството на външните работи призовава българите в Иран незабавно да напуснат страната заради нарастващото напрежение в региона. От ведомството препоръчват на сънародниците ни да се придържат стриктно към инструкциите за сигурност на местните власти, редовно да се информират за обстановката, да избягват военни обекти или струпване на..

публикувано на 03.10.24 в 10:12

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци. Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно..

публикувано на 03.10.24 в 06:38
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48

Има по-голяма чувствителност към насилието над жени, но случаите растат

" Има по-голяма чувствителност сред обществото, че насилието над жени е съществен проблем . Последните социологически изследвания показват, че 84% от българите смятат, че имаме сериозен проблем, конкретно и с домашното насилие. За жалост обаче случаите продължава да нарастват. Има 50% ръст на новообразуваните досъдебни производства ". Това заяви..

публикувано на 02.10.24 в 10:52

Около 25% от българите вземат бързи кредити, малко над 1/5 спестяват

73% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след средата на 2021 г. Това регистрира социологическо проучване на агенция "Тренд", извършено по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).  "Правилната форма означава първо да платим на бъдещото себе си, чак тогава да харчим остатъка. При..

публикувано на 02.10.24 в 09:13

Кампания: Агресията в училище може да се преодолее със спорт

Със спорт може да се преодолее агресията в училище. Това е посланието на кампанията на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Б ългарски олимпийци се включиха в инициативата в столичното 140-то училище "Иван Богоров". Ивет Горанова е част от кампанията. Какво по-добре от час по физическо, ако упражненията ти ги води..

публикувано на 01.10.24 в 11:35