Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Липсата на национален регистър за дадените разрешения за СРС е голям проблем"

Какво ще се случи с архивите за СРС след закриването на спецправосъдието

Съдия Пламен Панайотов: Може да се допусне подслушване над нормативно определените максимални срокове

Пламен Панайотов
Снимка: БГНЕС

В поправките на Закона за съдебната власт липсва регламентация относно архива на издадените разрешения за специални разузнавателни средства. Това обясни в интервю за БНР заместник-председателят на Специализирания наказателен съд съдия Пламен Панайотов. По думите му липсва и регламентация относно висящите преписки.

Към момента т.нар. активни преписки са над 20 хиляди, по всяка от тези преписки върви кореспонденция, уточни Панайотов.

"Създава се огромна опасност и за висящите преписки, тъй като има много неясноти, свързани със сроковете, в които текат СРС. Дали след влизане на закона в сила (за закриване на спецправосъдието – бел. ред.)следва да продължи прилагането по дадени вече разрешения от Специализирания наказателен съд или те автоматично следва да се прекратят", коментира Панайотов в предаването "Преди всички".

До 27 юли, когато спецсъдилищата ще прекратят дейността си според приетото законодателство, те ще продължават да разглеждат нови искания за разрешение за използване на СРС, поясни съдията.

Според Панайотов по време на разглеждането на законовите промени за закриването на специализираното правосъдие е преобладавало политическото говорене и не са били разгледани детайлите.

"Липсата на национален регистър за дадените разрешения за СРС е голям проблем. Липсата на този регистър и липсата на указания как ще се реагира при тази сменена вече компетентност създава опасност за нарушаване драстично на правата на българските граждани. Може да се допусне подслушване над нормативно определените максимални срокове", предупреди Пламен Панайотов.

Създава се опасност "за даване на огромен брой незаконосъобразни разрешения, извън сроковете", категоричен е той. 

Какво ще се случи със стотиците томове архиви със закриването на специализираното правосъдие - днес проблемът ще бъде обсъждан на заседание на Гражданския съвет на Висшия съдебен съвет.

Цялото интервю по темата слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37