Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязаха 20-ата годишнина от съществуването на Парка за мечки в Белица

40 животни са приютени в Парка за 20 години

Снимка: Добромир Видев

Изложба в София разказва за спасените мечки в България. Тя е организирана от Фондация „Четири лапи" и Парка за мечки в Белица. А поводът - 20-тата годишнина от съществуването му.
Изложбата за мечките от Белица ще е остане на моста край НДК до 5 май.
Изложбата разказва историите на Чарли, Боби, Нада, Дана, която не яде хляб от земята. Кафявата мечка с бели уши Маринка, сляпата Сейда от Сърбия. И на още близо 40 спасени за 20 години животни. Голямата част от които са там от 2003-та до сега. Изложбата разказва и за това как хората са променили отношението си към танцуващите мечки. Занаят вече изчезнал, но дал пример за нехуманното отношение към животните, коментира за БНР директорът на Парка за мечки в Белица Димитър Иванов: 

"Над 40 мечки са минали през Парка. За България е много голямо число. Една мечка нормално живее около 22 години. При нас живеят доста повече време. Кафявата мечка е едър хищник".
Снимка: Добромир Видев

Всички усилия на работещите в „Парка за мечки Белица" е мечките да имат добри условия за живот. Паркът за мечки в Белица се свързва с името на френската киноактриса Бриджит Бардо, която от десетилетия е известна с ангажираността си към опазването на правата на животните. В интервю преди 8 години за френското радио „Юръп 1“ Бардо разказва за това как е станала природозащитник.  

"Напуснах киното докато бях в разцвета на моята слава, докато бях млада. И го направих, защото реших че е по-добре да се заема с нещо по-важно, по-значимо. Знаех вече, че това ще бъде да защитавам животните. Решението беше доста добре обмислено. Но беше много трудно, защото трябваше да науча всичко за защитата на животните, законите, които са в тяхна полза, как дори да създам Фондация, която да ги подкрепя. Всеки път призовавам хората за празниците, например за моя рожден ден, да не ми изпращат подаръци. А да отидат в най-близкия приют за животни да осиновят или малка котка, или кученце, или да спонсорират отглеждането им, защото сме много заети и не можем да вземем животното при нас. Второто, което ги моля, е да не ядат много месо или просто да намалят малко месото в яденето си, за да може по този начин да няма много убити животни в кланниците".
 
Макар и паркът за мечки да съществува от 20 години, 87-годинишната актриса Бриджит Бардо никога не го е посещавала. Кметството в Белица е отправило покана към Бардо да дойде в България през миналата година. В изложбата на 60 табла с фотоси, минаващите през „Моста на влюбените“ в София ще научат освен историите за спасяването на животните и колко неблагоприятна е била тази практика на „танцуващите" мечки.
Снимка: Добромир Видев
Министърът на околната среда и водите Борислав Сандов каза, че България има ангажимент към животните и особено към мечките. И че след две седмици от Гърция ще пристигнат няколко мечета, които ще бъдат пуснати в Националния парк „Централен Балкан". Животните били изпратени в южната ни съседката, защото у нас не е имало възможност за тяхната грижа. Сандов увери, че и в министерството се полагат усилия да не се появяват конфликти между животните и хората.

"Министерството на околната среда и водите  има ангажимент спрямо кафявата мечка и това да предотвратява конфликта човек мечка, защото човекът е този, който е навлезнал в пространството на  мечките и от друга страна естественото пространство и обитание на мечката е огрничено от определени дейности, които се случват в българската гора, в българските защитени зони. Начинът, по който Министерството е намерило решение на този конфликт е чрез компенсация на онези земеделски стопани, които губят част от реколтата си или част от добитъка си. Ние сме създали такава инициатива, финансираме компенсирането на тези щети, те се оценяват от експертна група и това е най-добрият подход в международен план, който е намерен".  

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00