"Да, има двустранни проблеми между България и Северна Македония. Но и ние имахме и имаме много двустранни проблеми в Централна Европа. Нищо в тези проблеми на Балканите не е уникално. Ние имахме такива проблеми с Унгария, между Чехия и Словакия, когато се разделяше Чехословакия. И те бяха свързани с малцинствата, тяхното признаване, но се справихме с тях по пътя ни към ЕС. Така че всичко, което искаме да направят нашите приятели в България и Северна Македония е да намерят начин да разговарят помежду си и същевременно да се придвижват по европейския път. Защото не става дума само за тях двете, а за много по-сериозни европейски стратегически интереси. Нека намерим начин да придвижим разширяването и присъединителния процес и да решим двустранните проблеми. Ако заседнем в тях и в миналото, Русия ще се възползва и ще се намеси и в двете страни, както прави и в други региони. Затова стискам палци на приятелите си от България и Северна Македония, за да намерят начин да вървят напред. Знам, че има много емоции и проблеми, много тежка работа и за двете страни. Тази война обаче промени много неща и сме изправени пред доста по-големи заплахи. Вярвам, че въпросът с малцинствата може да се реши търпеливо и с диалог, както стана в Централна Европа."
"Става дума за история, свързана с комунизма. И може би през последните 30 години не сме имали правителство, което да е работило сериозно по въпроса. Мисля, че същото е и в България - причината не е само в едно правителство. По въпроса за зависимостта не е направено почти нищо и се действа изключително бавно за освобождаването ни от руския газ и нефт. Всичко опира до ситуацията, в която бяхме преди 1989-та година. Просто трябва да започнем да мислим за изкопаемите горива не в контекста на пазара, а на сигурността. Очевидно те станаха оръжие в ръцете на режима на Москва и разбираме това чак сега. И трябва да го променим", изтъкна още словашкият евродепутат.
"Сега обсъждаме нефта, но трябва да направим същото и с газа. Да, ще бъде болезнено, но ние сме в състояние на война - нещо, което не можехме да си представим. И трябва да се обединим, за да я спечелим. Това е част от предизвикателството пред политиците в момента. Затова ни е необходим енергиен съюз, в т.ч. и газов, за да сме сигурни, че имаме достатъчно количества от други източници, освен от Русия през следващите седмици, месеци и години", допълни Билчик.
Днес предстои дебат по въпроса за сътрудничеството между ЕС и Молдова. Владимир Билчик не изключва възможността следващата цел на Путин да е Молдова.
"Много съм обезпокоен от случващото се в Молдова и от опитите на Русия да открие нов фронт в Приднестровието. Трябва да приемем сериозно всички предупредителни знаци. Повече от ясно е, че Путин няма спирачки и е готов на всичко, за да отслаби и раздели Европа. Не можем да му позволим да го стори. Да, безпокоя се, че Молдова може да е следващата страна, тъй като словак помня окупацията на Чехословакия от съветските войски през 1968-ма година. И се тревожа, че ако напреднат още по-на запад и стигнат до Ужгород в Украйна, следващата страна може да е Словакия."
"Трябва да сме готови за всякакви хибридни атаки от страна на Русия. Сигурен съм, че страните членки на НАТО и ЕС мислят как да се изправят срещу тази атака. Трябва да уверим нашите приятели от Молдова, че стоим до тях и да им дадем цялата подкрепа, от която се нуждаят в такъв момент. Защото атаката срещу нея може да не е конвенционална военна, а да е под различни хибридни форми и с различни средства. Достатъчна е само една искра, някакъв инцидент, провокация, за да се отслаби политическата ситуация. Руснаците работят върху това от десетилетия и търсят най-слабите места в Европа. За съжаление в момента Молдова е едно от тях", посочи Билчик.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
В Плевен подготвят изложение на българските университети и колежи. То е под наслов "Избирам да уча и остана в България“. В него се очаква да се включат над 20 учебни заведения. Това е третото издание, което ще отвори врати на 27 февруари в 10.30 ч. в хотел "Ростов“. Официалното откриване на събитието е в 12.30 ч. същия ден. Общината е..
Повишен туристически интерес към Габрово и района показват данните за изминалата година, сравнени с тези за 2023-а. Отчетените стойности обаче сочат, че все още не могат да бъдат достигнати нивата преди COVID пандемията. Преди пандемията от COVID, през 2019 г. пренощувалите лица в Габрово са били 56 715 души, докато през 2024 г. броят им е с..
Минус 12 градуса достигнаха температурите в Гърция. Полицията спира движението по рискови заледени пътни участъци. Сняг вали също в Пелопонес и Тесалия. От ниските температури замръзна водопад във Флорина и цветята на остров Родос. Доброволци оказват помощ на бездомните. Общините осигуриха отоплени зали за хората с ниски доходи, които..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Червена боя беше разлята пред посолството на Русия в София. От видео, публикувано във "Фейсбук" страницата на БОЕЦ, се вижда как симпатизанти на организацията свалят бидони с боя пред сградата и разливат боята. Те развяват знамето на Украйна и държат транспарант с надпис "Слава на Украйна. Путин е терорист", а мъж говори на български и на английски срещу..
Играта със страховете на българите и с противопоставянето на лева на еврото е много опасна . Това заяви пред БНР лидерът на БСП Атанас Зафиров, вицепремиер в правителството на Росен Желязков, като обясни, че България е във валутен борд и левът отдавна е вързан за еврото : "Българите трябва да знаят, че не те или левът са важни за "Възраждане"...
Папа Франциск е прекарал спокойна нощ в болницата, съобщиха от Ватикана тази сутрин, след като вчера бе съобщено, че 88-годишният глава на Римокатолическата църква е в "критично" състояние. "Нощта премина спокойно, папата си почива", гласи кратка информация от Светия престол. Вчера от Ватикана информираха, че 88-годишният папа е получил..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..