Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Великобритания броят на децата с остър хепатит с неизяснен произход достигна 145

Медицински доклад от 1924 година описва увеличаване на случаите на детски хепатит и след епидемията от испански грип през 1918 г.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Във Великобритания броят на децата с остър хепатит с неизяснен произход е достигнал 145. Данните са на Британската агенция за здравна сигурност. 

Става дума за заразявания на деца под 10 години, а най-много са във възрастовата група от 1 до 5 години. Първият случай е бил засечен в Шотландия в края на март. На десет от заразените деца е бил трасплантиран черен дроб, но добрата новина е, че досега няма починало дете. Причината за появата на тази остра форма на хетатит продължава да е мистерия. Изследователите обаче са насочили вниманието си към семейство патогени, наричани аденовируси, които могат да причиняват най-пъстра гама заболявания, включително най-обикновена настинка.

От Световната здравна организация съобщиха, че аденовирус е бил засечен в поне 74 от случаите, докато Covid-19 е бил открит в други 20. Хепатитът не е обичаен страничен ефект при заразяване с аденовирус, при който най-честите симптоми са като при настинка с гадене и повръщане, така че учените се опитват да установят дали някакво съпровождащо заразяване с Covid-19 или други неинфекциозни състояния, като хранителни отравяния, реакция на лекарства или на метали, не играят някаква роля.

В изявление на Агенцията за здравна сигурност се казва, че се проучва също дали повишената чувствителност на организма поради намалената активност по време на пандемията от Covid-19 не играе роля или пък е настъпила промяна в генома на аденовируса. Точно тази намалена активност по време на пандемията може би води до по-късно излагане на организма на децата на аденовирусите и това да води до по-рязка реакция на имунната им система.

Учените обаче отхвърлят появили се съмнения, че ваксината срещу Covid-19 може да има някаква роля, тъй като нито едно от децата с хетатит не е било ваксинирано. Вестник „Гардиън“ цитира доктор Мера Чанд, директор на Агенцията по клинични и нововъзникващи инфекции да казва следното:

„Знаем, че това е тревожно време за родителите на малки деца. Вероятността обаче вашето дете да развие хепатит е изключително ниска. Но ние продължаваме да напомняме на родителите да бъдат нащрек за признаците на хепатит – особено жълтеницата, която най-лесно се забелязва в бялото на очите – и да имат готовност да потърсят личните си лекари, ако са загрижени“.

Професор Деидре Кели, която е педидатър-хепатолог, е убедена, че новият изблик на хетатит има връзка с пандемията от Covid-19, защото е открит медицински доклад от 1924 година, описващ увеличаване на случаите на детски хепатит след грипната пандемия през 1918 година, известна още като Испанската болест.

Кели смята, че далеч по-големият брой случаи, наблюдавани в Обединеното кралство в сравнение с Европа, вероятно се дължи на по-добрата система за докладването им. Великобритания разполага със специализирани центрове за лечение на чернодробни заболявания, което означава по-бързо заемане с по-леките случаи.

От своя страна доктор Чанд съветва родителите да следят децата да поддържат нормална хигиена, включително редовно миене на ръцете. Препоръчва се децата, които имат симптоми като повръщане и диария, да остават по домовете си и да не се завръщат в училищата или детските градини до 48 часа след като симптомите са отшумели.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32