Колективът на ЛевФем организира дискусия, озаглавена "Имат думата бежанците“, в Студентския дом, на площад "Народно събрание“ в София.
"Ние решихме не да съпоставим, а да съберем на едно място различни общности, така че да могат да се чуят, да могат да разкажат своите истории, да разпознаем общите проблеми, с които се сблъскват различните групи и да можем да предприемем тези първи стъпки на солидарност между различните общностни групи, между различните групи на бежанци, за да може да се консолидират към общи искания за подобрения". Това заяви в интервю за предаването 'Хоризонт до обед" Стойо Тетевенски от ЛевФем:
"По политически причини изведнъж бяха припознати като част от общото европейско семейство, което не съм сигурен, че досега им беше оказвано. Надявам се украинците да могат да продължават да се радват на приемане от страна на българите. Надявам се случаите с кирките да бъдат единични и да не насочват гнева на българите от различни проблеми към украинските бежанци, но сме длъжни да внимаваме, защото е много лесно гневът на хората да бъде обърнат към украинците, към различни малцинствени групи, когато нещата не вървят добре. Мигрантите и хората, търсещи закрила, от Близкия Изток и Африка, за съжаление, ежедневно се сблъскват с форми на расизъм, ежедневно се сблъскват с расистката политика на държавата и на Европейския съюз".
"За мен бежанското право се разделя преди украинската криза и след украинската криза", каза пред БНР украинката Анна Великова:
"Процедурата за предоставяне на временна закрила се задейства точно за украинците. Ти реално можеш да си получиш статута на границата, което много улеснява цялата процедура. Освен това нагласите на обществото са различни. Украинските бежанци културно са по-близки от другите бежанци, които в повечето случаи са мюсюлмани и културно са по-далеч от нас".
"За мен все още не е ясно каква е разликата между войната в Украйна и войната в Сирия или в останалите държави", коментира афганистантката Силсила Махбуб:
"Войната е война навсякъде. Хората бягат, за да намерят по-сигурен живот. Когато бягаш от война, имаш нужда от помощ, защото не знаеш къде се намираш. За съжаление, на нас, които сме наречени нелегални мигранти или бежанци, никой не ни пита от какво имаме нужда, никой не ни дава жилища, никой не ни помага, дори ако ни настаняват в Държавната агенция за бежанци, няма никаква грижа".
Цялото интервю със Силсила Махбуб, Анна Великова и Стойо Тетевенски можете да чуете от звуковия файл.
Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е сред най-предпочитаните дестинации за туристите, а особено притегателни са средновековните църкви и манастири. Една от седемте арбанашки църкви носи името "Рождество Христово". Арбанашките църкви са музейни обекти, служение в тях има само на патронните им празници. Четири от църквите са..
В Деня на бащата ще се проведе протест за споделено родителство. Три законопроекта за изменение на Семейния кодекс в частта споделено родителство очакват разглеждане в Народното събрание. Фондация "За споделено родителство" организира протест на площад "Независимост" в столицата "Протест се нарича още от самото начало. То е започнало..
В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт. Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт. Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..
Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..
Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините. "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева. Тя е..
"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” . Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година. Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..
Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
2024-та беше много силна и успешна година за нас! Така оцени изминалата година за Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, директор на..