Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предупредителна стачка на работещите в район "Красна поляна" на София

Кремена Атанасова, КТ "Подкрепа": Държавната администрация е на ръба да изтърве нервите си и да се получи ефект на доминото

| обновено на 18.05.22 в 14:29
Снимка: Георги Нейков, БНР

Работниците и служителите в район "Красна поляна" на Столичната община спряха работа за час и не обслужваха граждани. Акцията премина под наслов "Не на унизително ниските заплати“. Исканията са за увеличение на заплатите с 30% със задна дата - от 1 януари.

Протестиращите заявиха, че възнагражденията на работещите в общинските администрации са едни от най-ниските - между 710 до 900-1000 лева:

"В района, в който работим - с над 66 000 население - е един от най-тежките от 28 района на София, с "Факултета" и населението, което строи незаконно, заплатите са ни едни от най-ниските от всички", сподели служителка.

"И сега с тази инфлация очаквахме поне, както всяка година бяха вдигани възнагражденията с по 10-15 процента, очаквахме и тази година да бъдат вдигнати, но това не се случи", допълни друг.

Протестиращите заявиха готовност, ако исканията им не бъдат чути, да излязат на безсрочна ефективна стачка.

От КТ "Подкрепа" обясниха, че едночасовата предупредителна стачка е следствие на процедура по Закона за уреждане на колективните трудови спорове, започнала през април, и липсата на увеличение на работните заплати през тази година. 

Пред БНР Кремена Атанасова от Синдиката на административните служители "Подкрепа" уточни, че в общинската администрация не се получава клас прослужено време.

"Работодател е кметът на района, към който е предявена нашата процедура. Преките ни искания са отправени към кмета на районната община, но ние информираме и по-горните инстанции."

Трябва да има дофинансиране от страна на държавата към общините, тъй като те нямат функция да реализират печалба, смята Кремена Атанасова.

В момента в администрацията има над 10 000 свободни работни места, коментира тя. По думите ѝ оптимизация не е възможна, защото и сега хората са недостатъчно.

"Те са в ключовите администрации, които работят на терен. С които хората, гражданите, ние се срещаме всеки ден."

Ако правителството иска да реализира реформа, то трябва да потърси мнението на социалните партньори, категорична е Атанасова. 

"Абсолютно сме готови да участваме в процеса – с експертиза в разговори на ниво Министерски съвет или министър на финансите, но не сме получили покана. Ние сме длъжни да изкажем от първо лице какви са проблемите."

"Цялата държавна администрация е на ръба да изтърве нервите си и да се получи нещо като ефекта на доминото и всички да започнат да протестират. При тази инфлация, 2 години поред замразяване на заплатите е нещо, което нашите членове не са готови да понесат", предупреди Кремена Атанасова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59