Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Равният достъп и качеството на обучението - основни проблеми за детските градини

Снимка: БГНЕС

10 802 са класираните деца в детските градини и ясли в София след първото класиране, 12 800 е броят на неприетите. 

Общият брой на кандидатствалите тази година деца е 23 622, което е с 1200 повече от миналата година. Недостигът на места през 2022/2023 г. е в порядъка на 7400, като за детските градини те са около 1400, а за яслените групи броят им е 6000.

Снимка: БГНЕС

В момента тече строителството на 20 нови детски градини в столицата, като се очаква 14 да бъдат завършени до края на годината. Новопостроените детски градини ще осигурят 1100 места.

Видимо най-сериозен е проблемът с местата в яслите. Родителите, чийто деца не са приети в яслена група, са лишени и от обезщетение, тъй като за него могат да подават документи родителите на деца от 3-годишна възраст до постъпването им в първи клас.  

Пламена Николова от Националната мрежа за децата коментира:

"От една страна става дума за равния достъп. Другият въпрос е дали този достъп означава качество. В момента и двете са проблем в България, по различен начин в различните населени места. Услугите за ранна грижа и образование – детските градини, са от местата, където ключово да бъдат приобщени тези деца, за да могат постепенно тези социални, териториални, демографски и други разлики да бъдат туширани, така че всички деца да имат и достъп, и да получават едно и също качество."

Снимка: Pixabay

Директорът на детска градина Петя Йосифова откроява като друг проблем трудното обезпечаването на детските градини с млад педагогически персонал, който е по-близо до възрастта на децата и посочва, че младите хора трудно се мотивират да работят в тази среда.

Според Ваня Харбалиева, председател на Сдружението на директорите в системата на българското образование, стандартите са занижени и "има некомпетентни неща".

Десислава Стоева от Алианса за ранно детско развитие вижда дефицит в липсата на индивидуален подход. По думите ѝ педагогическите ситуации, около които се организира учебното време, са инструмент за групово обучение.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Представят докладите за напредъка на Сърбия и Косово за членство в ЕС

Докладчикът на Европейския парламент за Сърбия Тонино Пицула и докладчикът за Косово Рихо Терас ще представят проектодоклади за напредъка на двете страни по пътя към членство в Европейския съюз, предаде БТА. Преди дни хърватската депутатка Ясна Войнич поиска от Европейската комисия да включи в следващия доклад за напредъка на Сърбия "реч на..

публикувано на 20.02.25 в 08:25
Президентът Румен Радев

Президентът ще отличи с орден "Стара планина" проф. Кирил Топалов

Президентът Румен Радев ще отличи с орден "Стара планина" - първа степен професор  Кирил Топалов за изключително големи заслуги в областта на науката и обществената дейност, и Георги Йорданов - за изключително големи заслуги в областта на българската култура и изкуство. Държавният глава ще удостои още Людмил Ангелов с орден "Св. св. Кирил и..

публикувано на 20.02.25 в 08:23

Неучебен е денят в няколко общини в Бургаско

В Бургаска област в дървена ваканция излизат учениците в общините Руен, Созопол и Приморско. За учениците в Община Поморие без областния център и Ахелой, денят също ще бъде неучебен. Пътищата в областта са проходими при зимни условия. По пътя Слънчев бряг - Обзор са въведени ограничения за товарни автомобили над 12т.

публикувано на 20.02.25 в 08:17
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Проблемът във фиска ще лъсне, ако България влезе в еврозоната от 2026 г.

Влизането на България в еврозоната от януари 2026 г. ще е нещо средно между гръцки и хърватски сценарии. Във фиска ще видим реалния проблем и как расте през следващите години, предупреди Стоян Панчев в интервю пред БНР. "Ще изглежда, че влизането в еврозоната е довело до разпад на системата, допълнено от това, че няма да има валутен борд ,..

публикувано на 20.02.25 в 08:13

Увеличава се броя на британските студенти по медицина в България

Студенти по медицина от Обединеното кралство се стичат към България на фона на недостига на места в колежи у дома. Университети в балканската държава помагат да се поддържа снабдяването с лекари и зъболекари във Великобритания, пише вестник "Файненшъл таймс" в обширна статия. Вестникът започва с историята на Аднан Пател, който въпреки..

публикувано на 20.02.25 в 08:13
Ивайло Вълчев (ИТН/Европейски консерватори и реформисти)

Ивайло Вълчев и Тошко Йорданов от ИТН на конференция на Американския консервативен съюз

Ивайло Вълчев и Тошко Йорданов от партия "Има такъв народ" са в Съединените щати за участие в конференция на Американския консервативен съюз във Вашингтон. Двамата са българските представители в Eвропейската делегация на Партията на европейските консерватори. Избирането на Доналд Тръмп за президент предоставя ключова възможност за..

публикувано на 20.02.25 в 08:03

Нов бойкот в Хърватия – този път и на банките и мобилните оператори

В Хърватия, чрез потребителската платформа "Ало, инспекторе",  се организира шествие под наслов "Пет минути предупредително мълчание". Протестът е срещу високите цени на продуктите и услугите. От гражданската платформа призоваха в неделя за блокиране и на банките и мобилните оператори. Миналия петък в Хърватия се проведе четвърти пореден..

публикувано на 20.02.25 в 07:57