Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Напрежение сред депутатите заради нови метални решетки в парламента

Снимка: Мария Филева

Металните решетки, монтирани от вътрешната страна на вратите на парадния вход на Народното събрание, предизвикаха днес напрежение сред депутатите.

От опозицията нарекоха тях и загражденията около сградата на парламента "позор" и "символ на страха".

Министерството на културата разпространи съобщение, в което пише, че Инспекторатът за опазване на културното наследство е извършил спешна проверка във връзка с информация за "нерегламентирана намеса по сградата на Народното събрание".

Въз основа на установеното от инспекторите са съставени, съобщава още Министерството на културата, констативен протокол и "принудителна административна мярка за премахване на нерегламентираните монтажни дейности по интериора на сградата на Народното събрание".

Председателят на парламента Никола Минчев обеща да направи проверка как се е стигнало до монтирането им.

Металните решетки зад вратите на НС са били поставени през уикенда. Депутатите разбраха за тях вчера, на първото за седмицата пленарно заседание. Реагираха днес.

Първи бяха "Възраждане". Елена Гунчева прочете декларация от парламентарната трибуна.

"Страхът на управляващите от хората само месеци след избирането им във властта преминава в нелогични и позорни действия, които показват единствено несигурност и желание за конфронтация. Срамно е народните представители да се страхуват от народа си."

От ГЕРБ се присъединиха към искането за премахването им. Според бившия председател на НС Цвета Караянчева металните решетки са символ на страха.

"Страх от избирателите, страх, че тези хора, които бяха излъгани в тези няколко месеца, ще дойдат и ще потърсят сметка. Тези метални съоръжения ги виждахме по времето на Орешарски, ако си спомняте. Това, което искам да кажа на председателя Минчев, е: Махнете железните врати, махнете и железните заграждения. Те не ви трябват. Идете между хората, разговаряйте."

Минчев отхвърли паралела с времето на Орешарски, поне по отношение на външните заграждения.

"Не. Тогава предполагам си спомняте, че те бяха постоянно поставени за доста дълъг период от време, докато тук това се случва само когато има организирани протести, съответно органите смятат, че това е необходима мярка, за да се обезпечи сигурността на сградата"

Но за вътрешните решетки призна:

"За тема сигурност не мога да се изказвам, но със сигурност мога да кажа, че нито естетически, нито символно ми харесват, категорично".

Минчев обясни, че загражденията са поставени по искане на НСО заради пробива в сигурността по време на протестите през януари. Не знае колко струва на бюджета поставянето им, но съоръженията били аналогични с монтираните през 2019 г. в сградата на бившия Партиен дом. Той не си спомня дали е подписал разрешението, но увери, че е отхвърлил други предложения, за да се запази обликът и духът на сградата. И се закани:

"Сега ще проверя къде кой се е подписал под докладна записка, за да се стигне точно до тези решетки".

Проверката на председателя идва след спешна проверка на „Инспектората за опазване на културното наследство” на Министерството на културата, която постанови спешното им премахване  от сградата със статут на недвижима културна ценност от национално значение. На законодателния орган ще бъде съставен Акт за административно нарушение.

За ИТН това е пореден пример как ПП правят неща, за които коалиционните им партньори не знаят. Тошко Йорданов:

"Много, много глупаво нещо е да се сложат решетки на парламента. В крайна сметка, ако гражданите дойдат да ни хвърлят един бой, най-вероятно ще са прави. Ние не трябва да го обръщаме на централен софийски затвор. Ако искат да ни сложат по едно номерче, да ни заградят плаца и да ни изкарат в почивката в единадесет и половина да обикаляме на слънце и в кръг. Колкото по-бързо ги махнат, толкова по-добре".

Този път към недоволството им се присъедини и Христо Иванов от "Демократична България", който поиска на председателски съвет следващата седмица този въпрос да бъде обсъден.

"Все пак става дума за сериозна намеса в това как изглежда парламентът. А това как изглежда парламентът е национален символ. Посланието за достъпност на парламента е много важна част от неговата идея за представителност. Затова искам на председателски съвет да ги обсъдим тези неща по-внимателно".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гърция: Наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода

Върховният съд в Гърция въвежда наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода. В 14 области е въведен воден режим. Върховните магистрати издадоха разпореждане за строг контрол срещу разхищението на вода. Върховният прокурор настоява да се вземат незабавни мерки против незаконно сондиране и изтегляне на вода от кладенци,..

публикувано на 19.09.24 в 10:35
Бойко Борисов

Борисов призова ДАНС и кабинета да излязат с позиция по твърденията, че България е замесена в експлозиите в Ливан

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова ДАНС и служебният кабинет да излязат с позиция по повод твърдения на унгарски медии, че България е замесена в атентата в Ливан: "Взривяват пейджъри. Взривяват се уоки-токита, създава се страшно напрежение върху България. Надявам се ДАНС и служебният кабинет бързо да обяснят какво се е случило, защото аз помня..

публикувано на 19.09.24 в 10:28
Лена Бориславова

Лена Бориславова: Разследвания за корупция няма, по "Магнитски" - също

От ПП-ДБ обясниха, че настояват за оставката на изпълняващия длъжността председател на Комисията за противодействие на корупцията и Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество Антон Славчев заради политически зависимости в дейността му. Според Лена Бориславова липсата на резултати е системна: "Разследвания за корупция няма,..

публикувано на 19.09.24 в 10:25

Без номинации за главен прокурор на първото заседание на пленума на ВСС

На първото заседание на пленума на Висшия съдебен съвет, след обявяването на процедурата за избор на нов главен прокурор, не беше внесена нито една номинация за следващ обвинител номер едно. Според приетата от съдебните кадровици хронограма, кандидатури ще могат да бъдат внасяни и на следващите три заседания. Номинации могат да правят..

публикувано на 19.09.24 в 09:55

Веселина Ралчева: От 30 процедури има една, отговаряща на наредбата за биопродукти

Оказва се, че в България всеки може да си направи процедура за обществена поръчка, която не отговаря на закона, да си я довърши, да си сключи договор и да я изпълни, както си е наумил. Това констатира Веселина Ралчева от Асоциацията на биопроизводителите в интервю пред БНР. "Проблемът е, че от 14 август действа Наредба за екологични..

публикувано на 19.09.24 в 09:53
Екатерина Захариева

НС освободи Екатерина Захариева като депутат

Парламентът прекрати правомощията на Екатерина Захариева като депутат.  Причината за напускането на парламента е номинацията и за еврокомисар. Захариева бе предложена от председателя на ЕК Урсула Фон Дер Лайен за ресор "Стартъпи, изследвания и иновации". 184 депутати гласуваха "за", петима бяха против, трима се въздържаха. Вчера Фон..

публикувано на 19.09.24 в 09:44
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Трябват спешни мерки - земеделието и храните да станат национален приоритет

" Ако държавата продължава по този начин, до края на 2025 г. ще се разпадне. Това е абсурдно ".  Това заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев. Коментарът му бе във връзка със заседанието на земеделската комисия в парламента, която разисква темата "Имат ли право пасищните животни да пасат по пасищата в националните паркове"...

публикувано на 19.09.24 в 09:36