Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Стоят редица въпроси, висящи в пространството с обещанието "вярвайте ни"

Антон Иванов: От 6 месеца играем игра на компенсации, не може всички да бъдат компенсирани

След като бяха обещани пари на индустрията, дали ще останат пари и за бита, пита енергийният експерт

Антон Иванов
Снимка: БГНЕС

"От 6 месеца играем игра на компенсации. Всеки претендира за компенсации за себе си, независимо от това, че очевидно не може всички да бъдат компенсирани." Това каза пред БНР енергийният експерт от Българския енергиен и минен форум Антон Иванов.

Бизнесът беше облагодетелстван от замразяването на цените за битовите потребители, посочи той.

Резултатът от това, че се действа на принципа "на всички по малко" и неспособността да се изберат онези, които имат нужда от подпомагане, ще горчи на всички, смята Иванов.

"Не можем да продължим да раздаваме на всички, защото не е достатъчно и няма да помогнем реално на онези, които имат нужда, а онези, които нямат нужда – там ще се получи свръхпечалба. Свръхпечалби ще се получат при онези, които получат компенсации, без да имат нужда от тях."

След замразяването на цените през зимата трябва да се търси по-широк модел за компенсация и въпросът е, след като бяха обещани пари на индустрията, дали ще останат пари и за бита или за бита ще бъдат обещани компенсации на база бъдещи очаквани приходи в енергийните дружества, коментира Антон Иванов в предаването "Преди всички".

"Начинът на формиране на цена за топлофикационните дружества, които изгарят природен газ, води към жестоко повишение на цените на услугата. Това не може да бъде допуснато. Ако се прилага ценовата формула, то цените ще бъдат непоносими за потребителите и ще се търсят начини това повишение да бъде овладяно до едни нива, които са поносими."

9% ДДС няма да компенсират битовите потребители, уточни експертът.

Според Иванов "комуникационната политика на дружествата в енергийния сектор е много слаба и не допринася за стабилност и увереност на всички по веригата, заети с този въпрос".

Нормално е да имаме неизвестни при екстрените обстоятелства на прекратяване на договор, върху който са се базирали всички прогнози, но също така е нормално тези неизвестни да се комуникират с обществото, защото касае всеки, подчерта енергийният експерт.

"Не може да стоят редица въпроси, висящи в пространството с обещанието "вярвайте ни". Това е едно минало, което мислехме, че сме го преодолели."

Решавайки текущи проблеми, ние изпускаме общата визия, смята Иванов.

Експертът изтъкна още, че в Плана за възстановяване и устойчивост "има заявки за дълбоки стъпки за либерализация на пазара, от друга страна се демонстрират стъпки, които ни връщат 20 години назад".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48